Ізраїльські археологи запропонували нову теорію еволюції людини

ДУМКА 2, Березень 2021, 15:26 259
Ізраїльські археологи запропонували нову теорію еволюції людини

Археологи Мікі Бен-Дор і Ран Баркай з Тель-Авівського університету представили новаторську універсальну теорію еволюції людини. Згідно з нею, рухатися по аномальному еволюційному шляху представників Homo erectus змусила жадібність.

Про нову гіпотезу дослідники розповіли виданню Haaretz, а повністю дослідження опубліковано в журналі Quaternary. Археологи намагалися зрозуміти, чому людський мозок еволюціонував так, як це не сталося з жодним іншим видом на Землі. Вони відзначають, що за мільярди років існування життя жоден вид не досяг такого панування над усіма іншими, як людина.

У новому дослідженні передбачається, що аномальна еволюція людини була викликана масовими вимираннями, які, в свою чергу, частково викликав сам же людина. Йому доводилося ставати все більш винахідливим, щоб вижити.

Суть гіпотези полягає в наступному. З плином часу на планеті стабільно зменшувалася кількість великих тварин. Цілі види вимирали, а їх нішу займали все більш дрібні і рухливі тварини. Останні навчилися швидко бігати, щоб рятуватися від хижаків. Щоб успішно полювати на них, людині життєво важливо було ставати розумнішими, спритнішими і швидше.

Читайте також: Єгиптологи розшифрували 3500-річний папірус з секретами муміфікації

“Фактично, чисельність великої африканської мегафауни почала скорочуватися близько 4,6 мільйона років тому, – пояснює доктор Бен-Дор. – Але наша історія починається з Homo habilis, який жив близько 2,6 мільйона років тому. Мабуть, він використовував грубі кам’яні знаряддя для оброблення м’яса. Потім З’явився Homo erectus, який заселив Африку і поширився до Євразії близько двох мільйонів років тому. Так ось Homo erectus не був всеїдним: це був хижак”.

У своїй роботі вчені відзначають, що за останні пару мільйонів років людський мозок збільшився втричі. Свого максимуму він досяг близько 300 тисяч років тому. Весь минулий час людина поступово, але неухильно вдосконалював свої технології і культуру. Так тривало до появи осілого способу життя, коли мозок людини раптово стиснувся приблизно до 1400-1300 кубічних сантиметрів.

Читайте також: Археологи показали, як виглядав найдавніший протез

Археологи підкреслюють, що Чарльз Дарвін висунув теорію виживання найбільш сильних видів, і поки ніхто не запропонував кращого пояснення. Його гіпотеза свідчить, що еволюція не лінійна, а хаотична, що теоретично має ставитися і до людей. Тому дивно, що певні зміни протягом мільйонів років історії людства, в тому числі розширення нашого мозку, поява технологій виготовлення інструментів і використання вогню були “нехарактерно прогресивними”.

“Нехарактерно прогресивний” означає, що певні риси, такі як розмір мозку, або культурні зміни, такі як використання вогню, протягом тривалого часу розвивалися в одному напрямку, в бік ескалації”, – пояснює Баркай.

Читайте також: Археологи за допомогою лазера відновили давньоримську фреску

В ході свого дослідження археологи виявили тимчасову взаємозв’язок між скороченням середньої ваги африканських тварин, зникненням видів і розвитком людського мозку. Причому на прикладі Північної Америки пояснюється, що вимирання відбувалося не тільки через зміни клімату, але і через вплив людини, що винищила деякі види тварин.

Що стосується Африки, то і середня вага тварин, і кількість видів тут різко скоротилися в період, коли по даному континенту бродив Homo erectus. Близько двох мільйонів років тому, коли він тільки з’явився, середня вага наземних ссавців в Африці становила майже 500 кілограмів. Тільки слонів тоді було шість видів, а зараз залишилося лише два.

Читайте також: Вчені прочитали 1900-річну платіжну квитанцію римського легіонера

Дослідники підрахували, що до кінця плейстоцену, коли всі гомініди, крім людини сучасної, теж вимерли, середня вага африканських тварин зменшився більш ніж на 90 відсотків. Бен-Дор і Баркай стверджують, що зміна мисливських звичок людини і вплинула на його розвиток.

“Культурна еволюція в археології зазвичай пов’язана з об’єктами, такими як кам’яні знаряддя”, – говорить Бен-Дор. – Але культурна еволюція також відноситься до засвоєного поведінки, наприклад до нашого вибору, на яких тварин і як полювати”.

Вчені також вважають, що розкрита ними “мисливська головоломка” може допомогти розкрити і таємницю появи найзагадковішої характеристики людини: складної мови.

Ми раніше повідомляли, що історики розкрили деталі секретної операції нацистської Німеччини з вивчення Антарктики.

Також повідомлялося, що археологи знайшли в Аргентині секретний притулок, який, імовірно, призначався для керівників нацистської Німеччини.

Так само ми повідомляли про те, що вчені відкрили таємницю стародавнього зображення людей з головами буйволів в Африці.