НБУ знизив облікову ставку до 6%: що буде з кредитами для бізнесу

ДУМКА 11, Червень 2020, 22:01 30
НБУ знизив облікову ставку до 6%: що буде з кредитами для бізнесу

На яких умовах можна отримати кредит для бізнесу в Україні. Навіщо НБУ зменшив облікову ставку до 6% річних. Чи вплине це на умови кредитування в Україні. Приклад розрахунку кредиту в банку та МФО.

Продовжуючи курс подальшого пом’якшення монетарної політики для підтримки економіки України, НБУ знизив облікову ставку відразу на рекордні 2% – з 8% до 6% річних. Це може бути свідченням того, що найближчим часом українська економіка продовжить падіння, тому попит на кредитування, особливо з боку бізнесу, буде триматися на досить високому рівні. Зниження облікової ставки є своєрідним сигналом для банківського сектора по зміні відсотків по кредитах і депозитах. Адже рефінансування від НБУ вони зможуть отримувати набагато дешевше, ніж це було раніше.

НБУ знизив облікову ставку до 6%: що буде з кредитами для бізнесу

Що з кредитами для бізнесу зараз

Щоб компенсувати якісь витрати в середньостроковій перспективі малому і мікро бізнесу потрібен кредит 50000 грн. Для порівняння візьмемо державний ПриватБанк і якусь популярну МФО для бізнесу.

  • У ПриватБанку 50000 грн. можна взяти на 12 місяців в середньому під 1,5% місячних. Отримавши 50000 грн., потрібно буде віддати через рік 58400 грн. При цьому це буде або кредит під заставу майна, або вам потрібно буде дуже постаратися, щоб кредитування схвалили. Сума надійде вам на офіційний рахунок і використовувати її потрібно тільки за призначенням.
  • В «БізнесПозіка» 50000 грн. можна взяти на 8 або 16 тижнів https://bizpozyka.com/kredit-50-000-griven. Еквівалент 2-4 місяців. При цьому місячна ставка в першому випадку складе 36%, а в другому – 35,5%. До повернення через 8 тижнів – 71200 грн., а через 16 тижнів – 92400 грн. І отримати гроші можна без застави та поручителів по двох документах: паспорту та ІПН. Сума надійде вам на карту і використовувати її можна на свій розсуд.

Чи буде зміна умов кредитування найближчим часом

З великою часткою ймовірності факт рекордного зниження за всю історію України облікової ставки ні на що не вплине. За статистикою, в Україні кожен другий кредит, що видається, стає проблемним. За результатами 2019 року – дуже успішного для національної валюти – показник проблемних кредитів вперше опустився нижче 50% і склав 48,4% на 01 січня 2020 року. Як і раніше культури заставного кредитування в нашій країні немає, тому всі ризики закладаються в процентній ставці і перекладаються на позичальника. Складається парадоксальна ситуація.

А ось депозити в національній валюті, найімовірніше, знизять дохідність у середньому на 1,5% річних. Що може сприяти відтоку фінансів з банків в готівкову валюту або конвертацію по закінченню депозиту з гривневого в валютний.