Черговий прорахунок Кремля: чому українські моряки стали проблемою для Путіна

ДУМКА 25, Лютий 2019, 20:54 246
Черговий прорахунок Кремля: чому українські моряки стали проблемою для Путіна

Питання про долю 24 українських моряків, що потрапили в російський полон у Керченській протоці восени минулого року, досі залишається відкритим. Російські судочинці вперто не визнають їх військовополоненими та судять, як звичайних злочинців. Судячи з дій, російська сторона перенесла дане питання з правової площини в політичну. Така ситуація вигідна не лише Кремлю, але й деяким українським політичним діячам. Ми розглянемо за яких умов російська сторона може звільнити українських військовополонених.

Санкції проти службовців

Самі адвокати українських моряків вбачають свою роль, як просто допоміжна.

“Єдиний спосіб звільнення українських моряків – домогтися того, щоб Кремль ухвалив політичне рішення їх відпустити. Жодних інших підстав, крім як політичного рішення Кремля, для їх утримання на території Росії немає”, – пояснює захисник українських полонених моряків Микола Полозов.

Справді, якщо зважити на минулі схожі афери Кремля, то чітко простежується залежність судової системи від влади. З цього можна зробити висновок про цілковиту підпорядкованість російської Феміди путінському режиму. До прикладу, засуджену Донецьким судом Ростовської області до 22 роки ув’язнення, Надію Савченко з дозволу президента РФ обміняли на двох російських агентів ГРУ Александрова та Єрофеєва.

Також, цілком продуманим виглядав масовий обмін військовополоненими між українською стороною та самопроголошеними ЛНР/ДНР у грудні 2017року. Після перемовин Віктора Медведчука за підтримки патріарха Кирила, президент Росії пообіцяв владнати дане питання, після чого 73 взяті в полон українські військовослужбовці отримали свободу.

Євросоюз намагається вплинути на президента РФ, щодо питання стосовно українських полонених моряків шляхом введення пакету санкцій проти 8 громадян Росії, що примали участь у захопленні українських кораблів. Хоча це навряд чи може якось серйозно вплинути на ситуацію.

“Ці персональні санкції стосуються лише російських клерків, які жодним чином не впливають на рішення Кремля. Це не більше ніж символізм, який не варто переоцінювати”, – пояснив журналіст Роман Цимбалюк.

Більший влив могли би мати санкції США. Але наразі це питання залишається відкритим.

Росія продовжує хизуватися,що ніякі санкціх їй не сташні.

Проблемний предмет торгів

Справа в тому, що кремлівська влада розглядала захоплення українських заручників, як певний актив для політичних торгів на тлі гібридної війни.

“В даному випадку Росія займається нічим іншим як торгівлею людьми, – уточнив Цимбалюк. – У України та інших країн світової спільноти важелів тиску на Кремль в подібних питаннях немає. Але це не означає, що наші хлопці залишаться назавжди у в’язниці і отримають тривалі терміни, що, до речі, не виключено”.

В майбутньому РФ, хоче максимально вигідно використати полонених в своїх цілях.

Зважаючи на заяви екс-депутата Держдуми РФ Іллі Пономарьова, залишати моряків Росії не вигідно.

“Якщо Путін ухвалює волюнтаристичне рішення і визнає моряків військовополоненими, значить і інших потрібно визнавати військовополоненими, а це вже визнання, що між Росією і Україною є війна, – пояснив Пономарьов. – Не визнавати моряків військовополоненими, а просто відпустити, означає, що і по іншим заручникам можна вимагати особливого розгляду справ. Тому Путін сам в полоні тієї процедури, яка повинна бути пройдена в кримінальному суді, і до її завершення нічого статися не може. Будь-які переговори почнуться тільки після вироку суду”.

Справа моряків може стати в нагоді перед виборами в Раду

Після рішення російського суду, з’явиться багато варіантів для торгів.

“Українські моряки можуть бути повернуті ближче до парламентських виборів, наприклад, Віктору Медведчуку, – розповідає Цимбалюк. – На своєму прекрасному літаку він поверне три екіпажі наших кораблів і тим самим покаже, що саме у нього є ключі від дверей в Кремль, і таким чином можливо припинити війну. Розрахунок на те, щоб проросійська політична сила, яку просуває Медведчук в парламент, отримала максимальну кількість голосів і як результат вплив на всю країну зсередини”.

Схожий варіант передбачає Микола Полозов.

“З огляду на, що до Верховної Ради балотуватимуться і проросійські сили, в тому числі й рух Віктора Медведчука, а також враховуючи, що людину Медведчука фактично запустили в СІЗО, не виключаю, що в Кремлі готують якісь дії політичного характеру з використанням військовополонених і з прицілом на вибори до Верховної Ради. Тут можуть бути різні варіанти. Наприклад, дадуть комусь із опозиційних діячів до української влади кілька моряків і скажуть: “Ось, дивіться, вони змогли повернути моряків додому, а влада – ні”, – зазначає Полозов.

Однак, вибір посередника буде залежати від того кому Кремль захоче збільшити рейтинги. І не факт,що це буде Медведчук.

“Одного або двох моряків теоретично можуть відпустити перед парламентськими виборами для того, щоб послабити або посилити позиції певних політичних партій. І це не обов’язково може бути Медведчук. Варіантів гри дуже багато. Наприклад, може бути обмін полоненими з новим або старим президентом, в тому числі, з Порошенком. Тоді новообраний президент говорить, що він показав Росії де раки зимують і нарешті домовився, і йому аплодує вся країна. Це може зробити той же Вілкул, який потім скаже, що ми більш патріотичні, ніж Медведчук, ми домоглися звільнення. Існує навіть варіант, що Росія вважатиме за потрібне посилити праве крило майбутньої ВР”, – підсумував Тишкевич.