Московський патріархат погрожує Україні “чорногорським сценарієм”

Ірина Дубровська 2, Травень 2020, 17:54 161
Московський патріархат погрожує Україні “чорногорським сценарієм”

Московський патріархат перейшов до відвертих погроз українській державі, аби уникнути відповідальності за диверсію, скоєну проти українського народу. Саме для цього він запускає т.зв. «чорногорський сценарій», коли церква, що керується з іншої країни, відверто займає антидержавну позицію в країні перебування.

Погрози почали лунати з Чернівецької області, звідки родом очільник РПЦвУ митрополит Онуфрій. Буковинська єпархія запустила у соцмережах опитування, мета якого залякати центральні органи влади під час розгляду петиції про розірвання договору з РПЦвУ про використання Києво-Печерської лаври. Якою, на хвилиночку, РПЦвУ користується безкоштовно, у той час, коли це державне майно оцінюється у майже 23 мільйони гривень.

Московський патріархат погрожує Україні “чорногорським сценарієм”

Ситуація виглядає абсурдною. Уявімо, наприклад, що якийсь орендар безкоштовно користується приміщенням в офісному комплексі в центрі столиці. І через свою погану поведінку цей орендар вже настільки набрид сусідам з інших офісів, що ті попрохали власника комплексу вигнати нечемного орендаря. А той каже: спробуєте мене вигнати – спалю всю будівлю.

Видно, не дарма митрополит Онуфрій їздив наприкінці лютого цього року до Чорногорії. Куди він направився за вказівкою моспатріарха Кіріла одразу з Йорданії, де відбулися провальні збори для РПЦ та її сателітів. Тепер стає зрозумілим, що Онуфрій не просто злітав у Подгоріцу підтримати свого колегу митрополита Амфілохія – очільника Сербської православної церкви на території Чорногорії, пройти стажування для подальшого впровадження антидержавної діяльності в Україні.

Маленька балканська Чорногорія стала епіцентром церковно-політичного конфлікту в перші два місяці 2020 року. Наприкінці 2019 року чорногорський парламент затвердив закон «Про свободу віросповідання та переконань і правове становище релігійних громад». Місцева влада надихнулась прикладом церковного успіху України та вирішила позбутися впливу сусідньої Сербської церкви. Офіційна риторика патріархії в політичному плані часто радикальніша, ніж у президента Сербії Олександра Вучича. Фактично Сербська ПЦ – зараз єдина організація, яка намагається відновити так звану «Велику Сербію», в масштабах колишньої Югославії, ну або окремих її територій.

Московський патріархат погрожує Україні “чорногорським сценарієм”

Після ухвалення закону, що супроводжувалось сутичками у самому парламенті, СПЦ вивела своїх прихильників на вулиці. Ситуацією зразу скористалися російські спецслужби. Аби уникнути міжнародного скандалу, Посольству України в Чорногорії довелося робити спеціальну заяву, що Онуфрій не представляє Україну та її громадян, а є представником Російської Православної Церкви в Україні.

Онуфрій за своє стажування у Чорногорії навіть отримав орден Петра ІІ Негоша «за заслуги у захисті православної віри» у Цетінському монастирі. Що цікаво, Петро ІІ Негош був автором ідеї Пансербізму або ідеї Великої Сербії. Хотів воз’єднання Чорногорії із Сербією і прихильник південнослов’янської єдності. У зовнішній політиці орієнтувався на Росію.

У свою чергу тимчасовий повірений у справах України в Чорногорії Наталія Фіялка назвала цей закон відновленням історичної справедливості і поверненням майна у державну власність. «Фактична передача майна у власність держави не означає, що Сербській православній церкві заборонять користуватися цим майном, тобто фактично буде ситуація, подібна до тої яка зараз є в Україні, коли головні українські святині формально, на скільки я розумію, перебувають в державній власності, а користуються ними, в своїй більшості, Українська православна церква Московського патріархату», – розповіла дипломат і додала, що у Чорногорії на цю тему більше спекуляції, які поширюють античорногорські сили.

Як і в Чорногорії, в Україні все залежить від наявності сили волі у державних керманичів. У цій маленькій балканській країні спромоглися поставити деяких неспокійних священників СПЦ на місце, тягаючи їх у поліцейські відділки за порушення закону.

Побачимо, як це відбудеться у нас, — сподіваються на краще у Духовному фронті України.

Нагадаємо, раніше група ІС розповідала про те, чому саме Кремль послав Онуфрія розгойдувати Балкани.