“Зробили їх разом”? Тепер заживемо по-новому!

ДУМКА 31, Липень 2019, 03:08 681
“Зробили їх разом”? Тепер заживемо по-новому!

“Всі тварини рівні, але деякі рівніші за інших”. Такий основний посил повісті-притчі Джорджа Оруелла.

Нагадаю, в ній зображена еволюція, а потім і деградація суспільства, яке тільки що вигнало жорстокого фермера і вирішило, що ось тепер вже всі заживуть по-новому. Обори – це шлях від безмежної свободи до диктатури, від господаря містера Джонса до свині на прізвисько Наполеон. Чому я згадала про це? На весь тиждень, поки новоспечених депутатів “Слуги народу” відправили на навчання в Трускавець, блогер Макс Бужанський звільнений від тягаря колективізму. Слуги нібито рівні, але деякі вже можуть дозволити собі більше, ніж інші, пише Лариса Волошина для ДС.

З інтерв’ю Макса Бужанського ми дізнаємося про “горезвісного” Володимира Вятровича і його неправильне бачення історії; про дискримінацію російськомовного населення в Україні; про червоний прапор як символ перемоги і про те, що Україна до Першої Світової війни не має ніякого відношення. Також нам розповідають, що в майбутньому “примиренні з Донбасом” за путінським сценарієм винен, звичайно-ж, Петро Порошенко. А хто ж ще? Ті, хто “зробили їх разом”, впевнені, що більше їм нема чого соромитися. Тому крім реваншистських заяв з гуманітарних питань ми все частіше чуємо про необхідність люструвати всіх, хто боровся за країну 2014-2019 році.

Треба констатувати, що нападки на національні маркери та реабілітація подільників Януковича більше не є особистою думкою окремих членів команди Зе. Коли в одних є думка, а інші їдуть вчитися писати гачки в Трускавці, відразу зрозуміло, яка парадигма тут засаднича. Ось і блогер Бужанський бачить себе не де-небудь, а в комітеті з правоохоронної політики. Всім зацікавленим сторонам варто уважно вчитатися в його слова про арешт “людей в масках” за напад на проросійські телеканали; в пропозиції збільшити зарплату силовикам, щоб вони не боялися постраждати за розгін “немирних маніфестантів”. Це говорить Не хто – небудь, а послідовний хулитель Майдану, людина, яка звинуватила людей, які вмирали Майдані 2014-го в тому, що вони “вбили країну”.

Бужанський ніколи особливо і не приховував, що носії українських цінностей для нього – це середньовічні варвари. А тепер він хотів би об’єднати в своїй особі радянську ідеологію з важелями контролю над силовим блоком. Мило, чи не правда? Якщо уявити собі, що “цінності” Бужанського і Ко в маси будуть впроваджувати підгодовані правоохоронці, то картина виходить зовсім вже безрадісна. В якості першої реформи Україні цілком може бути запропонована Заміна пам’ятників Бандери на статуї кнура Наполеона. Ну, або повернення містера Джонса.

У Трускавці депутатам “Слуги народу” в якості вправи був запропонований слайд під назвою “Знайди концептуального оленя”. На передньому плані галявина, на якій дійсно стоїть доросла тварина, мовчки дивиться прямо в об’єктив. А далі, якщо придивитися, гілки дерев сплітаються в якусь фігуру, за обрисами нагадує великого оленя. Треба розуміти, що майбутнім депутатам пропонується освоїти методологію аналізу, що дозволяє проникати в суть складних систем. Мовчання президента Зеленського у відповідь на пропозиції розпочати репресії проти майданівців і захисників українського культурного поля – це ж теж змістовий елемент, чітко вписується в систему інших взаємопов’язаних понять. І хто тут олень?

Ті, хто кажуть, ті, хто мовчать; або ті, хто, ігноруючи сказане, підкидають публіці зовсім інші тези про неможливість реваншу? У зв’язку з цим у мене теж є пропозиція. Необхідно екстраполювати програму навчання молодого “слуги” на більш широкі верстви населення. Нехай теж пошукають оленя. Але тільки після того, як дадуть відповідь на питання: “За яку Україну вони всі проголосували?”Звідки у них ця впевненість, що їхні голоси віддані за майбутнє, а не за російсько-радянський обори? І, головне, як в їх уявленні виглядає ідеологія “русского міра”, якщо слова Макса Бужанського, Андрія Портнова, братів Шефірів, младо-Разумкова та інших-це проєвропейська, проукраїнська програма розвитку країни?