“Зробили їх разом”? Тепер заживемо по-новому!

Володимир Маркопольский 31, Липень 2019, 03:08 566
“Зробили їх разом”? Тепер заживемо по-новому!

“Всі тварини рівні, але деякі рівніші за інших”. Такий основний посил повісті-притчі Джорджа Оруелла.

Нагадаю, в ній зображена еволюція, а потім і деградація суспільства, яке тільки що вигнало жорстокого фермера і вирішило, що ось тепер вже всі заживуть по-новому. Обори – це шлях від безмежної свободи до диктатури, від господаря містера Джонса до свині на прізвисько Наполеон. Чому я згадала про це? На весь тиждень, поки новоспечених депутатів “Слуги народу” відправили на навчання в Трускавець, блогер Макс Бужанський звільнений від тягаря колективізму. Слуги нібито рівні, але деякі вже можуть дозволити собі більше, ніж інші, пише Лариса Волошина для ДС.З інтерв’ю Макса Бужанського ми дізнаємося про “горезвісного” Володимира Вятровича і його неправильне бачення історії; про дискримінацію російськомовного населення в Україні; про червоний прапор як символ перемоги і про те, що Україна до Першої Світової війни не має ніякого відношення. Також нам розповідають, що в майбутньому “примиренні з Донбасом” за путінським сценарієм винен, звичайно-ж, Петро Порошенко. А хто ж ще? Ті, хто “зробили їх разом”, впевнені, що більше їм нема чого соромитися. Тому крім реваншистських заяв з гуманітарних питань ми все частіше чуємо про необхідність люструвати всіх, хто боровся за країну 2014-2019 році.

Треба констатувати, що нападки на національні маркери та реабілітація подільників Януковича більше не є особистою думкою окремих членів команди Зе. Коли в одних є думка, а інші їдуть вчитися писати гачки в Трускавці, відразу зрозуміло, яка парадигма тут засаднича. Ось і блогер Бужанський бачить себе не де-небудь, а в комітеті з правоохоронної політики. Всім зацікавленим сторонам варто уважно вчитатися в його слова про арешт “людей в масках” за напад на проросійські телеканали; в пропозиції збільшити зарплату силовикам, щоб вони не боялися постраждати за розгін “немирних маніфестантів”. Це говорить Не хто – небудь, а послідовний хулитель Майдану, людина, яка звинуватила людей, які вмирали Майдані 2014-го в тому, що вони “вбили країну”.

Бужанський ніколи особливо і не приховував, що носії українських цінностей для нього – це середньовічні варвари. А тепер він хотів би об’єднати в своїй особі радянську ідеологію з важелями контролю над силовим блоком. Мило, чи не правда? Якщо уявити собі, що “цінності” Бужанського і Ко в маси будуть впроваджувати підгодовані правоохоронці, то картина виходить зовсім вже безрадісна. В якості першої реформи Україні цілком може бути запропонована Заміна пам’ятників Бандери на статуї кнура Наполеона. Ну, або повернення містера Джонса.

У Трускавці депутатам “Слуги народу” в якості вправи був запропонований слайд під назвою “Знайди концептуального оленя”. На передньому плані галявина, на якій дійсно стоїть доросла тварина, мовчки дивиться прямо в об’єктив. А далі, якщо придивитися, гілки дерев сплітаються в якусь фігуру, за обрисами нагадує великого оленя. Треба розуміти, що майбутнім депутатам пропонується освоїти методологію аналізу, що дозволяє проникати в суть складних систем. Мовчання президента Зеленського у відповідь на пропозиції розпочати репресії проти майданівців і захисників українського культурного поля – це ж теж змістовий елемент, чітко вписується в систему інших взаємопов’язаних понять. І хто тут олень?Ті, хто кажуть, ті, хто мовчать; або ті, хто, ігноруючи сказане, підкидають публіці зовсім інші тези про неможливість реваншу? У зв’язку з цим у мене теж є пропозиція. Необхідно екстраполювати програму навчання молодого “слуги” на більш широкі верстви населення. Нехай теж пошукають оленя. Але тільки після того, як дадуть відповідь на питання: “За яку Україну вони всі проголосували?”Звідки у них ця впевненість, що їхні голоси віддані за майбутнє, а не за російсько-радянський обори? І, головне, як в їх уявленні виглядає ідеологія “русского міра”, якщо слова Макса Бужанського, Андрія Портнова, братів Шефірів, младо-Разумкова та інших-це проєвропейська, проукраїнська програма розвитку країни?