Як влада використовує адмінресурс перед виборами

Ірина Дубровська 24, Липень 2020, 09:12 109
Як влада використовує адмінресурс перед виборами

Українці обиратимуть владу на місцях 25 жовтня 2020 року. Це будуть перші місцеві вибори для команди Президента Володимира Зеленського. Вони стануть випробуванням на спроможність влади в регіонах.

Сьогодні давайте подумаємо, яким може бути перебіг кампанії і глянемо, чи встигла команда чинної влади потоваришувати з адмінресурсом.

Про адмінресурс
Адмінресурс – це коли політичні сили, партії чи кандидати використовують своє політичне становище чи зв’язки, щоб поліпшити позиції на виборах. Ресурси можуть бути інституційні, бюджетні, силові, регуляторні, медійні (які є лише в окремих, найчастіше в провладних кандидатів).

Варто зауважити, що не всі прояви адмінресурси є порушенням законодавства. Деколи це порушення лише етичних вимог та стандартів.

“Золотим часом” українського адмінресурсу був початок 2000-х. Струнка владна вертикаль, підконтрольні правоохоронні органи, прокуратура, суди, медіа – ставили опозицію у мега антиконкурентне становище. Ситуація, звісно, змінилася, але ознаки адмінресурсу цілком можна прослідкувати і тепер.

Що відомо про “Велике будівництво”
“Велике будівництво” – це програма, яка позиціонується, як спільний проєкт президента та уряду і згадується ними при першій ліпшій нагоді.

Вона передбачає масштабну розбудову інфраструктури: школи, дитсадки, амбулаторії, стадіони, дороги. На “Велике будівництво” тільки у 2020 році було закладено понад 100 мільярдів гривень. Тепер туди ще додали трохи грошей із фонду боротьби з COVID-19.

Укравтодор регулярно доповідає про кілометри побудованих доріг. Розслідувачі не менш регулярно говорять про порушення процедур і тендерів.

З іншого боку, місцеві органи, які й мають ремонтувати й будувати, відкривати свої школи та садочки, ще донедавна також це робили. Чому донедавна? У них немає на це грошей. Місцеві ради постраждали від коронавірусного перегляду бюджету, хоча одні з перших й почали витрачати гроші на боротьбу з хворобою. Так вони вже недоотримали 15 мільярдів гривень – це дуже багато, як для місцевого самоврядування.

Місцевим радам довелося скорочувати капітальні видатки – ні ремонтів доріг, ні ремонтів шкіл. А скільки б грошей не просили в уряду, то там тільки “розводили руками”. Це створює чудовий контраст, коли восени окремі кандидати приїжджатимуть й казатимуть: “Ми побудували, а інші?”.

Підвищення заробітних плат
Інший відомий спосіб влади задобритися напередодні виборів – підвищити зарплату бюджетним категоріям працівників. Що бачимо? Уряд вже підтримав зростання зарплат медпрацівникам з 1 вересня 2020року.

Звісно, зарплати у лікарів мають бути гідними. Особливо тепер, зважаючи на те, що саме медики опинилися на передовій боротьби з COVID-19 й виплати потрібно підіймати. Проте тоді коли на це є гроші в бюджеті.

А в нас за перше півріччя не те, що “плюсу” немає. В нас за пів року зібрали на 34 мільярди менше запланованого в бюджеті. В тому самому, який ще й порізали через пандемію та кризу.