Чи передасть Німеччина танки, які потрібні Україні для перемоги

ДУМКА 16, Сентябрь 2022, 01:42 609
Чи передасть Німеччина танки, які потрібні Україні для перемоги

Німецькі танки могли б ще більше повернути війну на користь Києва.

Цього тижня міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба написав у Twitter: «Чого боїться Берлін, а Київ — ні?»

Кулеба та українці по всьому світу вшановують героїчний розгром російських окупантів українськими військовими у Харкові минулого тижня. Ці приголомшливі тактичні успіхи довели, якщо потрібні були докази, що українці мають не лише мужність, але й військову майстерність, щоб перемагати все більш деморалізовані російські сили вторгнення, коли мають сучасне озброєння.

В останні місяці українці били росіян гаубицями західного виробництва та високомобільними артилерійськими ракетними системами, часто націлюючи свої гармати на координати, які були надані західними спецслужбами. Таким чином українці не давали ворогу просуватися — позбавили перемоги російського президента Володимира Путіна, хоча ще й не перемогли його повністю.

Проте під час контрнаступу цього місяця українці почали відвойовувати власні території, перетворивши статичну війну на виснаження, у вибухово кінетичну. Щоб досягти успіху на цьому новому етапі українцям знадобиться більше, ніж гаубиці та HIMARS. Їм знадобляться найновіші, найшвидші та найкращі бойові танки та бронетехніка, щоб звільнити українські міста та селища та розгорнути піхоту швидше, ніж росіяни зможуть відреагувати.

Ось тут і має виступити у діло Німеччина. Вона має лінійку першокласних бойових танків Leopard. Близько 2000 цих спритних і смертоносних машин, які вперше були представлені в 1979 році і з того часу вдосконалюються, знаходяться в армії Німеччини та 12 інших країн НАТО. Крім Leopard Німеччина також має менші танки Marder.

Київ просить Leopard і Marder з березня, і Кулеба знову повторив це прохання у своєму твіттері цього тижня. Але Берлін поки що відхиляв ці прохання — навіть якщо він постачав усілякі інші комплекти, включаючи спеціалізовані зенітні танки Gepard.

Офіційне виправдання канцлера Олафа Шольца полягає в тому, що Німеччина не може і не буде робити нічого, що не узгоджується з її союзниками в НАТО та ЄС. І правда, жодна з цих країн-партнерів досі не надсилала бойові танки західного виробництва (на відміну від радянського зразка). Шольц натякає, що Німеччина не хоче щось робити першою, щоб її не втягнути в конфлікт або не звинуватити в його ескалації.

Це слабка лінія міркувань. США, Велика Британія, Польща та інші союзники, загалом, надали допомогу українцям набагато більш відкрито, ніж Німеччина. І всі вони хочуть, щоб Німеччина робила більше, а не менше — очолила, а не просто слідувала. Вони були б раді, якби Німеччина відправила свої танки Leopard українцям.

Інша причина стриманості полягає в тому, що сама Німеччина має обмежені запаси танків і деталей і не може дозволити собі шкодити власній бойовій готовності. У Києві запропонували «план Leopard» — консорціум, у якому всі європейські армії, які використовують Leopard, спільно почнуть постачати Україні танки, будуть проводити навчання військових та технічне обслуговування. Окрім полегшення логістики, такий підхід також надішле потужний сигнал про єдність Заходу.

Тож у німців, як каже Кулеба, «жодного раціонального аргументу, чому цю зброю не можна поставити, лише абстрактні страхи та виправдання». Що це може бути?

Насправді вони не такі абстрактні. Побоювання полягає в тому, що Путін, почуваючись загнаним у кут щуром, який програв, може піти на ескалацію. Він може розширити війну за межі України, застосувати хімічну чи біологічну зброю, чи навіть скинути тактичну ядерну бомбу. Ніхто не хоче думати про можливі наслідки такого розвитку подій.

Andreas Kluth