Портников: Справи проти Порошенка показали, що Зеленський — це примітивна пародія Януковича

ДУМКА 9, Апрель 2020, 15:38 1104
Портников: Справи проти Порошенка показали, що Зеленський — це примітивна пародія Януковича

Порушення українським Офісом генпрокурора кримінальних справ проти п’ятого президента країни Петра Порошенка дозволяє провести прямі паралелі між правлінням шостого президента Володимира Зеленського і четвертого президента Віктора Януковича.

Та ж невгамовна ненависть до політичного конкурента, те ж бажання підмінити звинувачення в корупції політичним порядком, та ж готовність скомпрометувати правоохоронну систему країни заради задоволення власного марнославства і виконання зобов’язань перед дружніми олігархічними кланами. Ті, хто називав Зеленського прямим наступником саме Януковича, а не Порошенка, не помилилися.

Але є й суттєві відмінності. Коли Янукович переслідував Юлію Тимошенко, він виступав в амплуа «сильного господарника» і професіонала (при всій сміховинності такої оцінки), а вона була нагадуванням про часи, коли «помаранчева влада» довела Україну до економічного краху. Сьогодні Порошенко-нагадування про часи, коли країною керували професіонали, а Зеленський – символ дилетантизму, який доводить – і обов’язково доведе країну до економічного краху. Дилетант, який переслідує професіонала, виглядає куди більш збитково, ніж «професіонал», навіть дутий, який переслідує «дилетантку».

Але головне навіть не це. Головна відмінність в тому, що коли Янукович переслідував Тимошенко, вона була йому абсолютно не потрібна. Його влада спиралася на силу і слухняність депутатів, на лояльність олігархів.

Януковичу вдавалося зберегти контроль над депутатами до останніх днів Майдану, більшість олігархів боялися відкрито виступити проти нього навіть коли лилася кров! У Зеленського немає ні контролю над депутатами, ні лояльності олігархів.

Його не сприймають всерйоз. Для політичного виживання, для того, щоб забезпечити елементарні результативні голосування за потрібні країні рішення, йому необхідна національна єдність, а не політичне переслідування тих, хто може бути частиною цієї національної єдності. І рейтинг тут ніякого значення не має. Коли виборці Зеленського позбудуться засобів до існування, їм вже буде не до його рейтингів.

Янукович переслідував Тимошенко на тлі відновлення економічної стабільності в країні. Зеленський переслідує Порошенка на тлі пандемії та економічного краху. Найгірше заняття в ситуації, коли країна стрімголов мчить у прірву, уявити важко.

Віталій Портников