Путін розпочав новий етап енергетичної війни проти Європи

ДУМКА 28, Вересень 2022, 07:26 273
Путін розпочав новий етап енергетичної війни проти Європи

Три витоки газу з газопроводу за один день свідчать про те, що Кремль може саботувати енергетичну інфраструктуру.

Як писав Ян Флемінг, британський письменник, який створив Джеймса Бонда: «Один раз — випадковість. Двічі – це збіг. Третій раз – ворожі дії».

Не обов’язково бути пристрасним читачем романів про холодну війну, щоб цього тижня побачити відлуння пригод у стилі агента 007 у реальних подіях навколо газопроводу “Північний потік”. За один день трубопроводи, які з’єднують Росію з Німеччиною під Балтійським морем, зазнали не одного, не двох, а трьох окремих великих витоків. Це дуже схоже на диверсію.

Подібно до вигаданого агента Бонда, справжні західні шпигуни в Радянському Союзі діяли згідно з набором принципів, відомих як «Московські правила», щоб залишитися в живих під постійним переслідуванням з боку Кремля та КДБ. Ключовим з них було те, що «якщо здається, що це неправильно, це неправильно». Три витоки за один день – це дуже, дуже неправильно.

Залишимо осторонь той факт, що ані «Північний потік-1», ані «Північний потік-2» зараз не працюють. Це показує, що Росія відкриває новий фронт у своїй енергетичній війні проти Європи. По-перше, Кремль використав постачання газу як зброю, зупинивши поставки, в тому числі через трубопровід “Північний потік”. Тепер він може атакувати енергетичну інфраструктуру, яку колись використовував для транспортування своїх енергоносіїв.

Якщо хтось у Європі очікував, що Німеччина отримає газ через газопровід “Північний потік” у 2023 році, ця очевидна диверсія припиняє всі надії. «Руйнування, яке сталося протягом одного дня на трьох нитках газопровідної системи “Північний потік”, є безпрецедентним», — йдеться у заяві оператора газопроводу у вівторок. «Зараз неможливо оцінити терміни відновлення роботи».

Чи може це бути нещасним випадком? Може бути. Підводний землетрус міг пояснити поломку. Проте нещодавно геологічні інститути не зафіксували жодних землетрусів поблизу, що свідчить про те, що це робота людей. У минулому рибальські мережі траулерів пошкоджували підводні кабелі, порушуючи телефонні та інтернет-послуги. Але глибина трубопроводів “Північний потік” і їх розмір у порівнянні з телекомунікаційними кабелями роблять таку можливість малоймовірною. Підводний човен міг зіткнутися з морським дном, вдарившись об трубопровід. Але зіткнутися тричі, в трьох різних місцях? Малоймовірно, хіба що зроблено навмисно. Найвірогідніше пояснення — нечесна гра.

Кому вигідно? У соціальних мережах багато хто швидко звернув увагу на те, що президент США Джо Байден пообіцяв «покласти кінець» газопроводу. «Я обіцяю вам, ми зможемо це зробити», — сказав він на початку цього року в ролику, який широко поширили у вівторок. Теоретики змови завжди в усьому бачать руку ЦРУ. Але це нісенітниця. Очевидним бенефіціаром остаточного закриття газопроводів “Північний потік” є президент Росії Володимир Путін.

Витік трубопроводу стався у водах Данії, і енергетичний орган країни одразу заявив, що подібні аварії просто так не трапляються. «Поломки газопроводів трапляються надзвичайно рідко, і тому ми бачимо причину підвищити рівень готовності», — заявив у вівторок Крістоффер Боцаув, голова Данського енергетичного агентства. «Ми хочемо забезпечити ретельний моніторинг критичної інфраструктури Данії, щоб зміцнити безпеку поставок у майбутньому».

Європейські сусіди Данії повинні наслідувати цей приклад і привести свою енергетичну інфраструктуру в стан підвищеної готовності. Всередині енергетичної галузі керівники компаній кажуть, що їхнє занепокоєння з приводу майбутньої зими не обмежується лише поставками газу, а також охоплює кібератаки та саботаж проти мережі розподілу енергії. Місяцями посадовці та керівники обговорювали ризик приватно. Тепер кошмар, схоже, збувається.

Європа пересічена мережею з тисяч миль газових та нафтових проводів, а також навіть довшими повітряними лініями електропередачі, які з’єднують сотні насосних станцій, сховищ і силових трансформаторів. Вдарте один, або через кібератаку, або через фізичну диверсію і це буде мати наслідки по всьому континенту.

Історія показує, що ризик зриву через кібератаки реальний — і попередні інциденти свідчать про те, що енергетична мережа набагато вразливіша, ніж визнають уряди.

У травні 2021 року кібератака призвела до зупинки Colonial pipeline, найважливішого каналу транспортування бензину, дизельного палива та авіаційного палива в США, серйозно порушивши постачання на східне узбережжя Америки. Тоді Білий дім заявив, що атаку здійснила група, яка працювала з Росії, яка вимагала та отримала грошовий викуп. На початку цього року кібератака на навантажувальні підприємства в ключовому європейському нафтовому центрі Амстердам-Роттердам-Антверпен спричинила хаос на ринку нафтопродуктів. Постраждало більше десятка нафтових терміналів, виникла локальна нестача сировини.

Цей ймовірний новий розділ в енергетичній війні може свідчити про зростання відчаю в Кремлі, враховуючи, наскільки погано йде його війна проти України. Але це також дуже ефективно. Європейські ціни на газ одразу підскочили, а ринок скорегував свої прогнозні ціни на газ на літо 2023 року та зиму 2023-24 років. Трейдери, які розраховували на те, що “Північний потік” може відновитися через кілька місяців, що призведе до зниження цін на газ, закрили ці позиції. Урок очевидний: енергетична війна триває, зима ось-ось почнеться, і Путін продовжить грати брудно.

Javier Blas