Вчені розповіли, як був убитий давньоєгипетський фараон Секененру

Вчені розповіли, як був убитий давньоєгипетський фараон Секененру

Володимир Маркопольский 24, Лютий 2021, 01:19 90
Вчені розповіли, як був убитий давньоєгипетський фараон Секененру

Фараон Стародавнього Єгипту Секененра Таа II був убитий ударами зверху після того, як потрапив у полон до ворогів. До таких висновків прийшли єгипетські вчені, які досліджували мумію правителя за допомогою комп’ютерної томографії. Зв’язавши Секененре руки, його вдарили по голові і добивали кількома видами зброї. Всього було нанесено п’ять поранень.

Нове дослідження методом комп’ютерної томографії (КТ) дозволило виявити невідомі раніше деталі насильницької смерті давньоєгипетського фараона Секененри таа II. Результати роботи, виконаної Сахар Салім з Каїрського університету і колишнім міністром у справах старожитностей Єгипту Захі Хавассом, опубліковані в журналі Frontiers in Medicine.

Секененра правив у Верхньому Єгипті приблизно в 1558-1553 роках до нашої ери. Раніше вважалося, що фараон або загинув у бою з гіксосами – азіатськими народами, які завоювали частину стародавнього Єгипту, або ж був убитий в результаті змови.

Мумія Секененри була знайдена в 1881 році в Дейр-аль-Бахрі.

У Каїрі її распеленал і в 1886 році провів перше дослідження французький єгиптолог Гастон Масперо. Аналізуючи характер ран на останках, він припустив, що фараон був важко поранений ударом сокири (можливо, Дубини або булави) по голові, позбувся ока, впав без свідомості і був добитий кинджалом або списом у віці близько 40 років.

Масперо назвав Секененру “красивою і енергійною людиною”. Наступне дослідження було проведено в 1906 році. Австралійський анатом Елліот Сміт встановив, що фараон мав зріст 1,7 м і володів здоровими щелепами. На його голові вчений зафіксував п’ять різних ран. Сміт дотримувався версії, що Секененру вбили уві сні змовники. У 1970-х для роботи з мумією використовувалися рентгенівські промені.

Відомо, що тіло Секененри бальзамували вже після початку розкладання останків. Муміфікацію провели в поспіху і не повністю, тому мумія погано збереглася. У 2019 році вчені знову проявили до неї інтерес. За допомогою КТ була створена повна 3D-реконструкція тіла. Отримане зображення ран порівняли з п’ятьма видами зброї (три кинджала, бойова сокира, наконечник списа) гіксосів, знайденими в їх єгипетській столиці Аварісі.

Дослідження підтвердило відомі з початку XX століття дані про вік, зріст і стан зубів фараона. На лівій внутрішній стороні черепа були відзначені засохлі залишки мозку.

“Зазвичай при муміфікації мозок видаляли, але в даному випадку нібито і не намагалися, — зазначив професор прикладної антропології тім Томпсон з Університету Тіссайд. – КТ-дослідження показало ступінь травм Секененри: розріз на правій стороні чола, колота рана вище правого ока, перелом носа і вилиці, поріз в області лівої щоки, переломи скроневої кістки і перелом правої очниці. Смерть Секененри була неймовірно жорстокою. Кут нанесення травм передбачає, що Атакуючі перебували вище: або на коні, або ж фараон стояв на колінах обличчям до них».

За словами вченого, комп’ютерна томографія дозволила визначити форму ран і показала, що нападники використовували кілька видів зброї. Черепно-мозкові травми такого роду зазвичай супроводжуються ушкодженнями рук, оскільки жертва намагається захистити себе. Однак у Секененри таких каліцтв не виявилося. Згідно з висновками дослідження, положення рук фараона свідчить, що вони були пов’язані. При цьому більш ранні дослідники висували версію, що руки Секененри в момент нападу були зайняті власною зброєю – тому він і не підставив їх під удар.

«Ми підтверджуємо, що черепно-лицьові травми були нанесені приблизно в момент смерті фараона, оскільки немає доказів загоєння, — наголошується в дослідженні. – Настільки важка травма могла викликати смертельне пошкодження, крововтрату і / або внутрішньочерепну травму. Ми стверджуємо, що Секененра бився з гіксосами, його схопили вороги і зв’язали руки. Ми припускаємо, що фараон перебував у нижчому положенні, ніж його вбивці. Це пояснює рану на лобі, яка могла з’явитися після першого удару».

На думку дослідників, кілька ударів кинджалом були нанесені вже по мертвому тілу, яке залишилося лежати на лівому боці і почало розкладатися.

«При звичайній страти пов’язаного в’язня удари завдає тільки одна людина. Можливо, під різними кутами, але не різною зброєю. Загибель Секененри швидше була церемоніальною стратою”, – констатувала доктор Салім.

За її словами, дослідження за допомогою КТ дозволило дізнатися нові важливі факти з історії Стародавнього Єгипту. Встановлено, що Секененра дійсно перебував на передовій і ризикував життям разом зі своїми воїнами.

“Смерть фараона мотивувала його наступників продовжити боротьбу за об’єднання Єгипту», — підкреслила Салім.

Ми вже повідомляли, що вчені розрахували, як зміниться Земля та як виглядатиме новий суперконтинент.

Ми раніше повідомляли, що історики розкрили деталі секретної операції нацистської Німеччини з вивчення Антарктики.

Також повідомлялося, що археологи знайшли в Аргентині секретний притулок, який, імовірно, призначався для керівників нацистської Німеччини.

Так само ми повідомляли про те, що вчені відкрили таємницю стародавнього зображення людей з головами буйволів в Африці.

Ми вже писали, що вчені розкрили таємницю невідомого космічного об’єкта за допомогою платформи розподілених обчислень Einstein@Home.

Останні новини

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Останні новини
Всі новини

Блоги