Вчені виявили на супутнику Сатурна незвичайні речовини неясного походження

ДУМКА 6, Лютий 2021, 02:22 1106
Вчені виявили на супутнику Сатурна незвичайні речовини неясного походження

Міжнародна група вчених знайшла незвичайну особливість в спектрі світла, відбитого від крижаного супутника Сатурна Реї.

Астрономи пояснюють її наявністю моногідрату гідразину і декількох хлорвмісних молекул неясного походження. Статті астрономів опубліковані в журналах Science Advances, Science і Nature. Про це повідомляється в прес-релізі на Phys.org.

Дослідники проаналізували дані зонда Cassini, який отримав зображення супутника в ультрафіолеті. Були визначені спектри поглинання з широкими піками в діапазоні довжини хвиль від 179 до 189 нанометрів. Щоб з’ясувати, чим вони були викликані, вчені визначили спектри поглинання декількох хімічних речовин в лабораторних умовах. Виявилося, що під шаром водяного льоду Реї містяться такі молекули, як моногідрат гідразину (N2H4*H2O) і трихлорметан (CHCl3).

Також астрономи виявили ознаки наявності чотирихлористого вуглецю (CCl4), над яким розташовується шар свіжого льоду, що падає з кільця Сатурна.

Існування хлорвмісних сполук на поверхні Реї важко пояснити хімічними реакціями, оскільки це вимагало б наявності підлідного океану, оскільки молекули знижують температуру замерзання льоду і викликають формування водного шару.

Швидше за все, ці речовини були доставлені хондритовими метеоритами, а потім розподілені по поверхні зарядженими частинками з магнітосфери Сатурна. Моногідрат гідразину міг утворитися через хімічні реакції за участю водяного льоду і аміаку або потрапити на Рею з багатої азотом атмосфери титану.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що співробітники Інституту Маккуорі в Австралії з’ясували, що давньоєгипетська мумія часів 20-ї династії фараонів, яку знайшли ще в 19-му столітті, була поміщена в спеціальний грязьовий кокон.