Місія ЄС розкритикувала законопроєкт Володимира Зеленського про реформу СБУ

ДУМКА 8, Травень 2020, 15:10 97
Місія ЄС розкритикувала законопроєкт Володимира Зеленського про реформу СБУ

Консультативна місія Європейського союзу заявила, що законопроєкт президента України Володимира Зеленського з реформування Служби безпеки не лише робить службу неефективною, але й відкриває можливості для зловживань.

“Одним із ключових питань для дискусії є надзвичайні повноваження СБУ, особливо в частині правоохоронного статусу та досудового слідства. Ми тривалий час пояснювали, що це не лише робить СБУ неефективною, а й відкриває можливості для зловживань”, – зазначили у КМЄС.

Окрім того, представники місії вважають, що у проєкті нечітким є визначення державної безпеки, яке залишає багато простору для інтерпретацій.

“Особливо коли йдеться про економічні злочини та корупцію. Ми вважаємо, що СБУ повинна припинити активність у цих сферах”, – зазначили в місії.

Представники НАТО, коментуючи це питання журналістам, зазначили, що не сприймають аргументів СБУ про необхідність розширити повноваження за межі тих, які передбачено чинним законом про нацбезпеку.

“Важливо підкреслити, що ці норми жодним чином не підривають ефективність служби”, – пояснив глава представництва НАТО в Україні Александер Вінніков, зазначивши, що внаслідок реформи Україна повинна мати спецслужбу, здатну до ефективних дій у сферах контррозвідки, контртероризму та захисту держтаємниці.

10 березня Зеленський подав у Верховну Раду законопроєкт про внесення змін до закону України “Про Службу безпеки України” щодо вдосконалення організаційно-правових засад діяльності СБУ.

Як пояснили у СБУ, серед нововведень проєкту – розмежування компетенції служби з іншими структурами сектору безпеки, визначення нових пріоритетів у її роботі.

Наголошують, що СБУ зосередиться на контррозвідувальній протидії загрозам держбезпеки, кібербезпеки, боротьби з тероризмом, захисту державної таємниці. Окрім того, СБУ не займатиметься боротьбою з економічною злочинністю, однак зосередить увагу на захисті об’єктів критичної інфраструктури.

Також планують поступове скорочення чисельності СБУ: із 27 тис. до 15 тис осіб.

Місія ЄС розкритикувала законопроєкт Володимира Зеленського про реформу СБУ