“Вся влада Зе”: дострокові місцеві вибори стануть черговим зґвалтуванням закону

ДУМКА 12, Липень 2019, 19:27 374
“Вся влада Зе”: дострокові місцеві вибори стануть черговим зґвалтуванням закону

Бажання команди нового українського президента Володимира Зеленського отримати якомога більше влади, поки популярність його і його політсили не почала обвалюватися, цілком зрозуміле. Тому, за інформацією низки ЗМІ, в офісі президента вже зараз готуються правові підстави для призначення дострокових виборів. Навіть називається дата таких виборів — 27 жовтня.

У тому, що юристи президента на чолі з керівником його офісу і екс-адвокатом олігарха Ігоря Коломойського можуть провернути подібний трюк, великих сумнівів немає. Особливо після того, як Конституційний суд освятив своїм рішенням вкрай сумнівний з точки зору законності розпуск Зеленським Верховної Ради. Але немає сумнівів і в тому, що призначення дострокових місцевих виборів буде вже гарантовано незаконним і максимум буде юридично прикрите якоюсь політичною необхідністю.

Щось подібне ми спостерігаємо з законопроектом про посилення люстрації від Зеленського, де правові підстави обмежені тим, що у президента “немає цензурних слів, щоб описати, як в країні все жахливо. Тобто, по суті, особистим бажанням глави держави.

Отже, для того щоб призначити дострокові місцеві вибори, необхідно одночасно достроково припинити повноваження всіх обласних, міських, районних, районних у містах, сільських і селищних рад, а також усіх міських голів. А це тисячі органів влади. Навіть якщо Зеленський вирішить оновлювати місцеву владу тільки на рівні обласних та міських рад і мерів обласних центрів і міст обласного підпорядкування, потрібно буде знайти правові підстави одночасно для декількох десятків подібних випадків.

Підстави, за яких достроково припиняються повноваження місцевих органів влади, прописані в Законі “Про місцеве самоврядування”, і їх перелік не надто великий. Це, по-перше, прийняття місцевою радою рішення з порушенням Конституції та законів України за умови ігнорування вимог компетентних органів про приведення цих рішень у відповідність із законом.

По-друге, якщо сесії місцевої ради не проводяться без поважних причин у встановлені законом строки чи рада не вирішує питань, віднесених до його компетенції.

Обидві ці причини стати підставою для припинення повноважень одночасно всіх місцевих рад, зрозуміло, не можуть. Навіть якщо б всі місцеві представницькі органи приймали регулярно незаконні рішення, ці факти ще потрібно встановити і дати їм компетентну правову оцінку. До того ж кожен з органів, що підлягає розпуску, повинен був би проігнорувати вимоги виправити порушення законів. Зрозуміло, подібне у всіх місцевих радах неможливо технічно.

Що стосується другої можливої причини, то вона залежить виключно від самих місцевих депутатів. Тобто якщо вони хочуть саморозпуститися і піти на дострокові вибори, то цілком можуть дати такі підстави, не проводячи сесій. Але таке теж неможливо одночасно для всіх.

Є ще одна можлива причина, узаконена зовсім недавно. Достроково припинити повноваження місцевих органів влади можна, якщо ввести воєнний стан і сформувати замість звичайної адміністрації “військово-цивільну”, як це зроблено на територіях Донецької і Луганської областей, прилеглих до окупованих територій. Для цього Зеленському доведеться вводити у всій країні воєнний стан і скрізь формувати ВГА, для чого, по-перше, потрібні свої правові підстави, а по-друге, вкрай складно собі уявити реакцію суспільства на подібний хід.

Ще один можливий правовий варіант — провести в усіх українських регіонах місцеві референдуми про недовіру місцевим органам влади, після чого у разі позитивного результату повноваження місцевих рад будуть припинені. Правда, в даний час немає закону про місцеві референдуми, а тому технічно провести референдум неможливо. Як мінімум треба буде новому парламенту терміново приймати відповідний закон, але і в цьому випадку організація місцевих референдумів одночасно у всіх регіонах країни виглядає технічно нездійсненною в потрібні терміни. Та й ненадійний такий спосіб, адже в ряді регіонів люди цілком можуть підтримати свою місцеву владу.

Все те ж саме, нехай і з деякими нюансами, стосується і міських голів. Їм, наприклад, може висловити недовіру місцева рада, але в умовах, коли і місцеві ради повинні бути розпущені, це виглядає вкрай малоймовірно.

Таким чином, можна констатувати, що законних підстав для проведення місцевих виборів по всій країні нова влада гарантовано отримати не зможе. А це означає, що якщо Зеленський не відмовиться від ідеї дострокових місцевих виборів, то майбутній Верховній Раді доведеться приймати завідомо неправове рішення, керуючись не законом, а виключно політичною доцільністю.