Чи зміняться тарифи на електричну енергію для юридичних осіб

ДУМКА 30, Червень 2020, 13:00 69
Чи зміняться тарифи на електричну енергію для юридичних осіб

Розмови про необхідність підвищувати тарифи на електроенергію для населення ведуться давно. В Україні струм для непобутових споживачів коштує найменше з усіх європейських країн. Водночас вартість електроенергії для бізнесу – зараз найвища. І все через перехресне субсидіювання: держава штучно стримує тарифи для населення, а різницю між ринковою та встановленою цінами компенсують підприємці. Чиновники виправдовують таку політику піклуванням про незахищені верстви. Але це певною мірою самообман: витрати на електроенергію бізнес завжди закладає у вартість товарів та послуг, а отже населення все одно платить.

Малі непобутові споживачі найчастіше купують струм за регульованим тарифом. Підприємства з дозволеною потужністю електроустановок до 50 кВт входять у пільгову категорію, на яку розповсюджується дія механізму ПСО (покладання спеціальних обов’язків). Вони обслуговуються за територіальним принципом постачальником універсальних послуг. Тарифи на електроенергію для таких юридичних осіб затверджує національний регулятор. Згідно інформації, поданої на сайті НКРЕКП, з 1 липня 2020 року вартість струму для комерційних споживачів суттєво подорожчає у Закарпатській, Житомирській, Київській та Львівській областях. В інших регіонах ціни не зміняться. Винятком є Рівненщина: це єдина область, де електроенергія подешевшає, – на 3,7%.

Основний же обсяг електричної енергії (71%) реалізуються підприємствам за вільними цінами. Струм середньому та великому бізнесу продають переважно незалежні постачальники. Складовими кінцевої ціни є гуртова вартість е/е, маржа та надбавка за балансування. Остання компонента включається, коли підприємство спожило менше або більше кіловат-годин, ніж замовляло. Через розбіжності між обсягами споживання – прогнозованим та фактичним – постачальник змушений буде докуповувати задорого або продавати задешево електроенергію на ринку небалансів. І звичайно, споживач має компенсувати постачальнику зайві витрати.

Чи зміняться тарифи на електричну енергію для юридичних осіб

Маржа – це плата за послугу постачання. Кожен постачальник сам визначає її розмір. Як правило, у великих компаній націнка менша. Гуртова вартість електроенергії визначається результатами торгів на Українській енергетичній біржі. Найнижча середньозважена ціна за останній місяць – 659,72 грн, найвища – 1377,25 грн за МВт-год. Це показники ринку “на добу наперед” (саме там купує струм більшість електропостачальників) Об’єднаної енергетичної системи України. У Бурштинському енергетичному острові вартість е/е протягом місяця була більш-менш стабільною – коливалася в межах 1592 – 1635 грн за МВт-год. Аномальне зростання було лише 17 червня – ціна різко підскочила до 1915,7 грн і знову опустилася.

В цілому ж ситуація, що склалася на вітчизняному ринку електричної енергії, – парадоксальна. Зазвичай в Україні та Європі діють однакові тенденції щодо цінових змін. Але останні місяці наш ринок ніби живе власним (зовсім іншим) життям. У той час коли в Євросоюзі струм дешевшає, у нас він дорожчає. У середині весни різниця у вартості електроенергії сягнула рівня у 2,5 рази. Так, підприємці сусідніх країн (Польщі, Словаччини, Румунії, Угорщини) у середньому платили 0,72-0,91 грн за кВт-год, а український бізнес – 1,58 грн.

Суттєвий ціновий перекіс змушує юридичних осіб шукати способи зменшення витрат на е/е. Хтось активно впроваджує енергоефективні заходи, у тому числі і системи комерційного обліку електроенергії. Деякі підприємства переходять на споживання газу, інші – встановлюють сонячні панелі, вітрогенератори, біомасні котли. Іноді виходом є і зміна постачальника. На знижки можуть розраховувати підприємства з великим обсягом споживання, нічним або цілодобовим режимом роботи, з високою платіжною дисципліною. Більше інформації про програму лояльності міститься на сайті https://kr-energo.com/.