“Епіцентр” заробив на держзамовленнях десятки мільйонів

Володимир Маркопольский 4, Травень 2020, 18:20 53

Як Епіцентр заробив на «гуманітарці» і причому тут Офіс Зеленського

29 квітня власник мережі гіпермаркетів “Епіцентр” і народний депутат від парламентської групи “За майбутнє” Олександр Герега обурив інформаційний простір. Стало відомо, що він написав офіційного листа меру Києва Віталію Кличку і своїм колегам по парламенту із закликом купувати медичні товари в його компанії.

Обурливе для багатьох відкрите бізнес-звернення нардепа було не просто пропозицією, а готовою торговою моделлю, яку вже забезпечили багатомільйонними державними закупівлями.

Як виявилося, рейс Ан-225 “Мрія “і доставлена ним рекордна партія медичного вантажу з Китаю, яку зустрічав особисто президент Володимир Зеленський, не мали до діяльності влади ніякого відношення. Переліт і вантаж були повністю оплачені компанією” Епіцентр” та іншими бізнесменами.

“Сьогодні маємо радісну подію – в Гостомелі приземлився наш Ан-225, наша легендарна “Мрія “. Літак доставив понад 12 млн масок, а також сотні тисяч захисних костюмів і очок”, – бадьоро рапортував президент ще до скандалу.

Владі довелося безглуздо виправдовуватися і пояснювати участь першої особи в урочистій зустрічі повністю комерційного рейсу.

“Весь літак оплачував” Епіцентр “, весь вантаж теж сплачували” Епіцентр “і інші бізнесмени. Самі. Без нас. Вся гуманітарка оплачена також бізнесменами. Безпосередньо. Ми просто зустріли літак, так як це” Мрія “і це вантаж для України. Ні бюджет, ні наш фонд нічого не платили за вантаж і літак “, – заявив заступник глави ОП Кирило Тимошенко.

До слова, ситуація з привілейованим статусом мережі гіпермаркетів “Епіцентр” і особливим ставленням влади до Олександра Гереги, давно викликає масу питань. Наприклад, в ЗМІ неодноразово звертали увагу, що мережа гіпермаркетів нардепа має особливу індульгенцію в умовах карантинних обмежень.

За словами самого президента, 23 квітня “Мрія” доставила 12 млн захисних масок, сплачених переважно “Епіцентром”. Цікаво, чи знав Володимир Зеленський, що значна частина щойно прибулих медичних масок та іншого обладнання, були вже “законтрактовані” держзамовленнями? Компанія Гереги завчасно і успішно уклала ряд договорів про постачання медтоварів державним компаніям. З філігранною точністю під приліт вантажного борта.

У період 7-22 квітня, “Епіцентр К” уклав близько десятка договорів з державними установами про постачання масок і інших товарів на суму в кілька десятків мільйонів гривень. Схоже, частина доставленого 23 квітня “Мрією” вантажу вже була розписана за адресами замовників. Всі договори були укладені поза конкурсом безпосередньо з “Епіцентром”.

Одним з перших став договір з Національним банком України. 8 квітня НБУ підписав договір про закупівлю великої партії медичних масок. Процедуру провели без зайвих конкурентів, безпосередньо закупивши товар у “Епіцентру”. Нацбанк придбав 75 тис. масок, заплативши за них 1 млн 197 тис. 330 гривень. Тобто, одна маска обійшлася НБУ за ціною майже в 16 гривень за штуку.

При цьому на початку квітня купити маски в Києві можна було за роздрібною ціною від 10 до 15 гривень за штуку. Очевидно, що цей тендер НБУ також потребує пильної уваги і реакції компетентних органів.

За день до шопінгу Нацбанку, 1800 упаковок одноразових масок на 1,4 млн гривень у компанії Гереги купила НЕК “Укренерго”. При цьому незрозуміло, скільки було куплено товару, адже в описі і договорі немає вказівки кількості масок в закуповуваних упаковках. Однак цього “Укренерго” виявилося мало і 17 квітня компанія докупила ще 2046 упаковок масок, але вже за ціною 1,2 млн гривень. Знову-таки, про яку кількість товару йдеться – незрозуміло. Дивує і суттєве розходження в ціні купуються “Укренерго” маски з різницею в 10 днів.

14 квітня до скуповування масок з “Епіцентру” підключилася держкомпанія “Укртранснафта”. Вона придбала 110 тис. масок за 1 млн 782 тис. гривень – трохи більше 16 гривень за одну маску.

22 квітня “Епіцентр” підписав договір з Маріупольською міською лікарнею №9 про постачання 1 тис. одноразових захисних комбінезонів на суму 1 млн 698 тис. гривень, тобто майже за 1700 гривень за штуку. З огляду на те, що медичні одноразові комбінезони можна знайти в межах цінового діапазону в 300-500 гривень за штуку, комбези “Епіцентру” повинні бути супернадійними і володіти ще якимись магічними властивостями.

Однак найбільшими покупцями медтоварів в компанії Гереги стали не медичні установи і не пов’язані з медициною структури. 22 квітня був опублікований договір купівлі понад 600 тисяч масок, антисептика і респіраторів АТ “Укргазвидобування” на загальну суму 23 млн 889 тис. гривень. Навіщо доблесним підкорювачам земних пластів і приборкувачам газових свердловин знадобилося стільки медичних масок?

Але на цьому держкомпанія не зупинилася і того ж таки 22 квітня був опублікований ще один договір про постачання вже більше 706 тис. масок, дезінфікуючих засобів та тих же респіраторів. Ціна питання – 34 млн 105 тис. гривень.

Ще місяць карантину і вантаж, доставлений на борту “Мрії”, буде повністю розпроданий з великим комерційним успіхом.

Наведені вище договори – яскравий приклад вакханалії в системі забезпечення України найпростішими, але необхідними медичними товарами. Це служить і тизером до фільму фінансових жахів.

В кінці квітня глава Рахункової палати Валерій Пацкан заявив, що фахівці відомства починають аналізувати фінансові витрати, які були спрямовані на боротьбу з епідемією Covid-19. Якщо відомство Пацкана серйозно і грунтовно підійде до виконання завдання, то всім нам пора запасатися попкорном і чекати захоплюючих коронавірусних жахів і детективних історій з відомими корупційними кінцівками.