Укрпошта не нестиме жодної відповідальності- НБУ про запланований “поштовий” банк

Ірина Дубровська 25, Травень 2020, 08:01 114
Укрпошта не нестиме жодної відповідальності- НБУ про запланований “поштовий” банк

Національний банк виступив проти ініціативи створити “поштовий” банк, а тому дозволити Укрпошті надавати банківські послуги.

Зокрема, це передбачено законопроєктами №2788-д та №2788. Їх планують розглянути в парламенті, повідомили в НБУ.

“Роль держави в банківському секторі має зменшуватися, а не зростати. Це сприятиме конкуренції і, відповідно, підвищенню якості фінансових послуг. Сьогодні частка держави – 55%. З урядом плануємо зменшити її до 25% до 2025 року завдяки частковій приватизації держбанків”, – пояснили в Нацбанку.

У Нацбанку наголошують, що Укрпошта може отримати переваги і можливості ведення банківської діяльності, але не нестиме жодної відповідальності. Поштовому оператору не потрібні банківська ліцензія, нормативи та вимоги до роботи з коштами населення. НБУ зможе встановлювати тільки порядок відкриття і ведення рахунків.

Крім того, виникає підвищений ризик відмивання коштів. Адже Укрпошта не розуміє реальної вартості ведення банківського бізнесу.

“Як альтернатива Укрпошта у сільській місцевості може надавати агентські послуги від імені банків. Також може працювати у межах нового платіжного законодавства, тобто вести рахунки клієнтів та забезпечувати розрахунки, випускати власні платіжні картки без участі банку”, – запропонували в НБУ.

За словами гендиректора Укрпошти Ігоря Смілянського, компанія виконуватиме всі вимоги НБУ и навіть стане членом Фонду гарантування вкладів.

“Конкурувати теж не будемо. Адже наша мережа – в селі, звідки банки пішли. А якщо Нацбанк не хоче конкуренції між держбанками, об’єднайте їх в один – і отримаєте понад 8 мільярдів гривень на рік економії за витратами, не рахуючи рефінансування”, – наголосив Смілянський.