Як зміняться ціни на газ для підприємств

ДУМКА 30, Червень 2020, 13:04 46
Як зміняться ціни на газ для підприємств

Через світовий обвал цін на “чорне золото” нафтогазова галузь переживає важкі часи. Криза зачепила видобувні, транспортні та розподільчі компанії. Збитки несуть нафто- та газотрейдери. Наприкінці весни ціни на блакитне паливо в Україні досягли історичного мінімуму за останнє десятиліття. На нідерландському хабі TTF, що є найбільшим в Європі, газ продавали по 40$ за тисячу кубометрів. Які прогнози дають експерти? Скільки найближчим часом коштуватиме газ для вітчизняних підприємств?

Передумов для здорожчання блакитного палива нема. Як в Україні, так і світі, спостерігається зниження обсягів споживання через карантин та економічну кризу. Експерти вважають, що протягом наступних п’яти місяців можна буде обійтися без імпорту. Власна генерація повністю покриє теперішнє знижене споживання. І навіть з початком опалювального сезону ситуація радикально не зміниться. Через теплу зиму у підземних сховищах накопичилися великі запаси. На початку літа там зберігається 17,9 млрд кубометрів. Для порівняння: торішні запаси складали 11,3 млрд, а у 2018 році – 9,5 млрд.

Український газовий ринок, хоч і повільно, але ж лібералізується. Завдяки запущеній шість років тому реформі в країну зайшли зарубіжні трейдери. Спочатку іноземні компанії постачали польський, словацький та угорський газ лише на кордоні. А два роки тому почали засновувати філії всередині країни. Блакитне паливо бізнесу продають також місцеві газзбути та незалежні компанії. Отже, постачання природного газу підприємствам України вже відбувається в конкурентних умовах.

Як зміняться ціни на газ для підприємств

Інакше ситуація склалася з побутовими споживачами та комунальними організаціями, що виробляють та постачають тепло. Їм блакитне паливо продає винятково “Нафтогаз”. Ця ж компанія викуповує увесь український газ, видобутий державними підприємствами. Публічні спеціальні обов’язки (ПСО) на “Нафтогаз” поклала влада. У рамках цього механізму енергоресурс відпускається пільговим категоріям за особливим тарифом. Щоб зробити цей сегмент ринку більш конкурентним та відкритим, з 1 січня 2020 року для побутових споживачів запровадили ринкове ціноутворення. Наступним кроком мала стати відмова від механізму ПСО. Але з 1 травня, як планувалося, цього не відбулось.

Зараз тисяча кубометрів газу для непобутових споживачів коштує приблизно 2,5 тис. грн. Тобто за останні 18 місяців вартість блакитного палива знизилася вп’ятеро. Більше того, зараз кіловат-година газу в Україні в 3-5 раз дешевша за електричну енергію! У травні ціни на блакитне паливо і для комерційних, і для побутових споживачів знизилися на 33%. У Європі – та сама картина: на біржі NCG газ подешевшав вдвічі, на TTF – на 52%. Згідно даних “Євростату”, якщо відняти податкові витрати та плату за доставку, українські та європейські ціни на газ майже однакові.

Як зміняться ціни на газ для підприємств

Одна з причин цінового паритету – сильна конкуренція між постачальниками та трейдерами. В Україні налічується шість десятків компаній, що імпортують газ. Синхронізації сприяє і інтеграція ринків: блакитне паливо до нас потрапляє переважно з Євросоюзу. І хоч кінцева вартість для комерційних споживачів однакова, її складові – різні. Так, частка витрат на доставку у ЄС в рази вища. В Україні середній тариф на розподіл складає 3,3 € / МВт-год, а в Європі – 19 €.

Отже, ціни на газ для бізнесу, скоріш за все, залишаться низькими щонайменше до кінця цього року. Збереженню курсу на здешевлення сприятимуть заповнені газосховища, падіння обсягів споживання через коронавірус, світовий обвал цін на нафту. Важливим чинником є також сильна конкуренція на українському ринку. Будь-яке підприємство може розраховувати на програму лояльності. Про деталі безперебійного постачання на вигідних умовах можна дізнатися на сайті https://kr-energo.com/prostachannya-prirodnogo-gazu/