Крим потопає в нечистотах- окупанти перетворили Чорне море в каналізацію

Ірина Дубровська 6, Червень 2020, 16:36 143
Крим потопає в нечистотах- окупанти перетворили Чорне море в каналізацію

В окупованому Криму за шість років побудований тільки один із 31 об’єкта каналізації з російської федеральної цільової програмі, причому 20 з них ще перебувають на стадії проектування. Такі дані наводить видання «Проект» у великому розслідуванні Катерини Резнікової «Зневоднення. Розповідь про те, як Крим залишився без води». Про стан справ з каналізацією в різних містах Криму йшлося в ефірі Радіо Крим.Реалії.

У селищі Коктебель початок будівництва нової набережної та очисних споруд анонсували на літо цього року, роботи повинні тривати до 2022-го. Сумарна вартість проекту – понад 5,5 мільярдів рублів. Російські власті призначили на 3 червня громадські слухання щодо впливу будівництва на навколишнє середовище. Представник Громадського активу Коктебеля Борис Яремко розповів, як пройшло це обговорення.

– Спочатку слухання призначили на 1 червня, і ми просили перенести їх на більш пізній термін, коли закінчиться карантин. Але влада нас не почули і перенесли їх всього на два дні. Реклами ніякої не було, листівки і плакати не зробили. У результаті на цих слуханнях зареєструвалося всього 17 чоловік, і жителів Коктебеля з них було лише троє. Дві людини подали заявки про те, що не згодні з проведенням слухань, бо все ще діє указ глави Криму про заборону всіх масових заходів, і вийшли із залу. Залишився тільки один – оператор з Коктебелю. Депутати Феодосійської міської ради не були присутні, в основному там сиділи розробники проекту і адміністрація. Наскільки я знаю, на слуханнях оголосили всі наші вимоги і прохання – зокрема, канализовать весь Коктебель.

За даними Бориса Яремко, нова каналізація охопить лише 42 вулиці і провулка з 62-х, і місцеві жителі з цим не згодні.

– Розробники зі свого боку кажуть про те, що це буде другий етап і зовсім інші гроші. Зараз вже почалася підготовка до будівництва – прийшла техніка, почали вирівнювати майданчик в районі вулиці Арматлукской. Виходить, очисні по генеральному плану опинилися всередині селища: там три п’ятиповерхових будинки, приватний сектор, і серед всього цього починається будівництво. Мало того, за проектом вони збираються відсипати пляжі на 20 метрів від берегової смуги. Запитуємо: чому? Кажуть, якийсь галькою. На попередніх слуханнях в Щебетовці нам сказали, що в Коктебель привезуть гальку з гірських річок Краснодарського краю. Але це ж маячня! Скільки тисяч кубометрів треба привезти звідти в Крим? Значить, будуть брати десь тут, у кримських горах. Коли в 80-е роки наше узбережжя відсипали щебенем, це дуже вплинуло на екологію: загинула вся риба, пішли всі молюски.

Між тим так званий віце-прем’єр уряду Криму Євген Кабанов на нараді 4 червня повідомив, що підконтрольні Кремлю влада Криму має намір розірвати контракт з підрядником по будівництву каналізаційної системи в Судаку, який двічі провалив термін здачі документації:

«Прийнято рішення, що якщо до 11 червня не буде надано позитивний висновок екологічної експертизи, то будемо порушувати питання про розірвання контракту… Компетенція підрядника не дозволяє виконати роботу якісно в термін. Вже було отримано перше негативне екологічне завершення, тому було прийнято рішення, що якщо підрядник не виконає вимоги Міністерства екології та природних ресурсів Криму, то ми розірвемо контракт і проведемо переторговку об’єкта».

Те, що будівництво складних каналізаційних об’єктів віддають на відкуп фірмам без досвіду і компетенції, свідчить про корупцію, – переконаний екс-міністр житлово-комунального господарства Автономної Республіки Крим Микола Порицький.

– Ситуація в Криму залишається критичною як з водою, так і з каналізацією. Чомусь російська влада не взяла за основу українські напрацювання 2010-2014 років і не закінчила об’єкти в Леніно і в Керчі. Те, що було зроблено на 90-95%, розкрадено. Мені це незрозуміло. Зараз фірми, які заходять на тендери щодо будівництва очисних, це неспеціалізовані організації, вони не в змозі вести такі роботи. Таким чином, в Криму продовжують розкрадати кошти федеральної цільової програми. Якщо розриваються контракти, це означає зупинку робіт на півроку, а то й цілий рік. Треба перевірити виконані роботи, внести зміни в проекти і знову проводити тендери. У підсумку Крим все одно продовжує захлинатися в нечистотах, а всі заяви російських властей не дають результатів.

Підконтрольні Кремлю влади Криму також визнали затримки в будівництві очисних споруд в ялтинських селищах Форос, Сімеїз і Відрадне, хоча підрядник обіцяє здати в експлуатацію об’єкти до кінця року. Досі не розпочато будівництво нових очисних споруд в Севастополі. Ще в 2017 році російський уряд міста перерахувало в московський «ОФК Банк» 2 мільярди рублів коштів федерального бюджету, щоб оплатити банківську гарантію підрядника по будівництву очисних споруд – АТ НВП «Биотехпрогресс». Влітку 2018-го банк визнали банкрутом, гроші повернути не вдалося і почалася судова тяганина з підрядником, яка закінчилася розірванням контракту в квітні 2019-го. З тих пір російський уряд Севастополя безуспішно шукає нового виконавця робіт.Кримський еколог Маргарита Литвиненко нарікає на те, що тим часом місто зі зростаючим населенням стає все більш небезпечним для життя.

– Кошти з федерального бюджету розподіляють на дороги, на пам’ятники, на реконструкції вулиць – тільки не на самі життєво необхідні об’єкти. Призведе це до того, що місто може «захлинутися» у власній каналізації. По-перше, стоки очищають тільки механічно, і глибина викиду нечистот у море не настільки велика, щоб воно вважалося чистим. Дуже часто відбуваються залпові викиди в районі відомих пляжів, в тому числі дитячих – «Пісочний», «Омега», а також в районі «Мису Кришталевого» в Артбухті. По-друге, в селищах і селах навколо Севастополя немає очисних споруд або ж їх потужність недостатня, і це призведе до забруднення річок і слідом підземних вод. Зараз у нас багато бурять свердловини – легальні і нелегальні – і люди ризикують отруїтися. До речі, кілька років тому з’ясувалося, що севастопольці заражалися гепатитом через питну воду.

Окупанти перетворили Чорне море в каналізаційний колектор.