Подробиці переговорів у Мінську. Росія змінила риторику

Ірина Дубровська 15, Травень 2020, 14:35 220
Подробиці переговорів у Мінську. Росія змінила риторику

Тристороння контактна група по Донбасу 15 травня провела першу онлайн-зустріч в оновленому складі. Про що говорили учасники перемовин і які результати зустрічі.
Кремль не зміг нав’язати свій порядок денний.

Як розповів політолог Петро Олещук, судячи із заяви представника Росії Бориса Гризлова, Москва незадоволена позицією України по Донбасу. Кремль, зауважує експерт, перейшов до надто різких оцінок позиції України.

Це найбільш різка риторика Росії на переговорах у Мінську за весь час президентства Зеленського. Що свідчить про те, що Кремль не зміг нав’язати свій порядок денний,
– підкреслює Петро Олещук.

Мабуть, на його думку, Росії також не вдалося нав’язати своє бачення по Донбасу і канцлерині ФРН Меркель під час нещодавнього візиту заступника адміністрації Путіна Козака в Берлін. Тому Гризлов вдався до прямих звинувачень України.

“Заяви Гризлова – відповідь на те, що візит представника Путіна Козака в Берлін не завершився тими результатами, на які розраховувала Москва. Звідси така істерика Гризлова”, – говорить Олещук.

Голова правління Центру прикладних політичних досліджень “Пента” Володимир Фесенко зазначає: частково, але росіяни відреагували на підвищення статусу української делегації. В економічній підгрупі з боку росіян брав участь заступник міністра економіки РФ.

Дебют оновленої української делегації пройшов успішно. Про це говорить істерична реакція Гризлова. Російській делегації не лише не вдалося нав’язати свою модель переговорів – “прямий діалог Києва з Донецьком і Луганськом”, вони зустріли активну контратаку,
– зазначає Володимир Фесенко.

Зокрема, зауважує політолог, слова Гризлова, що Київ намагається “видавлювати представників “ДНР” і “ЛНР” зі складу робочих груп” пояснюються просто: міністр з питань реінтеграції ОРДЛО Олексій Резніков пред’явив фотокопії російських паспортів делегатів від так званих «республік» і пояснив, що треба вести переговори або з уповноваженими представниками Росії, або з жителями Донбасу. Але не громадянами РФ.

Про що говорили на зустрічі Тристоронньої контактної групи

Україна заявила, що виключає можливість закріплення особливого статусу тимчасово окупованих територій Луганської та Донецької областей у Конституції.
Українська сторона підкреслила, що вибори в ОРДЛО можуть відбутися відповідно до Конституції і законодавства України і на основі Копенгагенських критеріїв ОБСЄ. Вибори можуть відбутися виключно після отримання Україною контролю над кордоном.
Україна зазначила, що наполягає на взаємному звільненні утримуваних осіб у форматі “всіх на всіх”, визначеному в Парижі в грудні 2019 року.
Представники України в економічній підгрупі ТКГ продовжили обговорення питання про відновлення в ОРДЛО оподаткування та системи розрахунків у межах українського правового поля.
Представник Росії Борис Гризлов звинуватив владу України в “обмані надій” українців, бо нова влада нібито постає на “небезпечний шлях своїх попередників”. Гризлов вважає, що “партія, яка називає себе “слугою народу”, ризикує перетворитися в партію “слуг війни”.
Гризлов заявив, що представники Росії попросили внести в протокол ТКГ зобов’язання України впродовж тижня подати проєкт про інтеграцію “формули Штайнмаєра” в закон про особливості місцевого самоврядування на Донбасі. Однак українська делегація відмовилася це робити.