Financial Times: розмова Байдена і Путіна буде найважкою з часів “Холодної війни”

ДУМКА 7, Грудень 2021, 14:10 67
Financial Times: розмова Байдена і Путіна буде найважкою з часів “Холодної війни”

Розмова президента США Джо Байдена і глави Кремля Володимира Путіна обіцяє стати однією з найскладніших і значущих бесід між лідерами США і Росії з часів “Холодної війни”. Розмістивши біля кордонів України близько 90 тисяч військових, РФ почала сигналізувати про свої наміри.

Про це пише Financial Times.

Кремль заявив, що Путін вимагатиме Угоди про “виключення будь-якого подальшого розширення НАТО на схід”, щоб отримати контроль над Україною. Байден чесно сказав, що не може надати такої гарантії.

Стримування російської агресії, спроба вирішити “головоломку” НАТО, не зраджуючи безпеку України і не руйнуючи надії на велику інтеграцію Києва із Заходом, є ключем до ослаблення напруги, що становить загрозу стабільності у всій Європі.

Насправді саме дії Кремля після демократичної революції в Україні в 2014 році, під час якої був повалений проросійський президент Віктор Янукович, змусили більшість українців виступати за вступ до НАТО.

Анексія Криму Росією і розпалювання війни на сході України переконали багатьох громадян у тому, що вони потребують захисту демократичних союзників.

Росія також змінила свої “червоні лінії”. Україна не отримала “План дій щодо членства”, який був би кроком до вступу в НАТО.

Але тепер Путін стверджує, що озброєння НАТО на території України є формою руху до членства, хоча Київ потребував оборонної зброї, щоб стримати російську агресію.

Хоча Москва переконана, що членство України в НАТО тільки питання часу, в Альянсі немає консенсусу з цього питання. Саме це і стало іронією сьогоднішньої ситуації.

Однак блокування членства суперечить ключовому принципу, що застосовується після холодної війни, згідно з яким європейські країни можуть вільно вибирати власних союзників.

У той же час, деякі західні лідери також поділяють стурбованість, що Москва сприйме заяву про членство Києва в НАТО як сигнал для вторгнення в Україну.

У цій ситуації Байден не може забезпечити “юридичні зобов’язання”, які Москва намагається отримати.

Перше завдання президента США полягає в тому, щоб не залишити сумнівів, що подальша агресія проти України передбачатиме санкції, які принесуть Росії нестерпні витрати.

Держсекретар Ентоні Блінкен заявив, що США готують “високоефективні економічні заходи, від яких вони утримувалися в минулому”. Вашингтон повинен бути готовий йти до кінця, і партнери ЄС повинні приєднатися до США.

У той же час Байден повинен відправити повідомлення про те, що США і західні партнери готові брати участь у переговорах з Москвою щодо реформування архітектури європейської безпеки, яка виглядає все більш нестійкою, але це може відбуватися тільки за певних умов. Слід чітко пояснити, що для початку всі війська і техніка РФ повинні повернутися на свої постійні бази.

Президент США також повинен продемонструвати, що не може бути повернення до зон впливу в Європі, нав’язаних силою. Оточення Путіна неодноразово натякало на те, що вони хочуть отримати “нову Ялтинську конференцію”, маючи на увазі зустріч 1945 року, на якій Сталін, Черчілль і Рузвельт “розділили” післявоєнну Європу.

Майбутнє України не можна обговорювати “за спиною Києва”, як цього хоче Москва. Незаконна окупація Росією Криму і підтримка Кремлем війни на Донбасі повинні бути частиною переговорів.

Навіть згода провести переговори ризикує здатися винагородою для Москви за агресію. Для успіху в переговорах знадобиться смілива і нестандартна дипломатія.

Підхід США повинен поєднувати жорсткість зі стимулами, які фактично допоможуть викрити блеф російського президента і дозволять вирватися з небезпечної спіралі, яку створює Путін, резюмує видання.