Оприлюднити імена політиків-агентів КДБ неможливо, архіви було знищено,- Держархів

Ірина Дубровська 30, Січень 2021, 21:30 127

Державна архівна служба України не зможе оприлюднити імена українських політиків – агентів КДБ, оскільки майже всі відповідні документи були знищено.

Про це розповів Анатолій Хромов – кандидат історичних наук, архівіст і поет, який вже протягом року керує Державною архівною службою. Раніше він працював заступником директора Архіву СБУ. Він наголосив, що “саме списків агентів 1970-1980 років практично не збереглося, їх немає”. За його словами, проблеми з тим, щоби опублікувати, немає, але немає що публікувати.

“Наприкінці 1980-х та у 1990 році дуже великі масиви документів, за негласною вказівкою, були знищені. Зробили це дуже технічно, скоротивши терміни їхнього зберігання. Але це був негласний наказ – зачищати документи”, – стверджує Хромов.

Голова Держархіву уточнив, що стосовно радянських спецслужб куди краще збереглися документи 30-40 років, ніж 70-80-их. Тому що саме ці документи могли нести певну загрозу для політичної еліти, яка після розвалу СРСР прийшла до влади в незалежній вже Україні”.

Хромов переконаний, що дуже складно буде довести причетність політика до спецслужб, однак це можливо.

Читайте також:

“Якщо ми знаємо якесь оперативне прізвисько агента і воно простежується в матеріалах інших справ, і будуть свідки, які будуть знати, хто там перебував, то можна, в принципі, довести, що агентом “Стрілою”, наприклад, була ось відома або невідома конкретна людина”, – зазначив Хромов.У контексті можливої співпраці з радянськими спецслужбами можна згадати нещодавню історію про заборону книги Вахтанга Кіпіані «Справа Василя Стуса», присвяченої українському політв’язню Стусу. Його адвокатом був нині лідер проросійської ОПЗЖ Віктор Медведчук, але в книзі йдеться про те, що він фактично не захищав Стуса.

Також раніше ми розповідали, що СБУ розсекретила архіви про те, як КДБ переслідував українських колядників.

Ще СБУ показала архіви про перепис населення в Україні у 1937 році. Перепис показав куди менші цифри, ніж хотіла комуністична партія, тому його авторів розстріляли.