Соратник Фірташа таємно відвідував Офіс президента. Розслідування “Схем”

ДУМКА 28, Жовтень 2021, 23:46 285
Соратник Фірташа таємно відвідував Офіс президента. Розслідування “Схем”

Журналісти “Схем” дізналися і зняли, як соратник олігарха Дмитра Фірташа, громадянин Молдови і РФ Дмитро Торнер відвідував Офіс президента. Незадовго до цього візиту він був знятий з міжнародного розшуку, а кримінальне провадження щодо використання ним підроблених паспортів було закрито в Україні.

Про це повідомляють “Схеми”.

Деталі: напередодні виборів до Верховної Ради в 2019 році глава СБУ Іван Баканов і тодішній глава МВС Арсен Аваков публічно закликали ЦВК виключити Дмитра Торнер з виборчого списку “опозиційної платформи – за життя”. Тоді правоохоронці заявили, що він насправді громадянин Молдови Дмитро Некрасов, “ховається від міжнародного правосуддя”.

В офісі президента не відповіли на прохання журналістів повідомити, з ким саме і з яких питань на Банкову приходив Торнер-Некрасов.

У розпорядженні “Схем” виявилося фото відвідування Дмитром Торнером офісу президента 3 лютого 2021.

Журналісти з’ясували, що Дмитро Торнер входить в близьке оточення олігарха Дмитра Фірташа. Його називають його переговірником начебто в питаннях допомоги з боку олігарха в пошуку компромату на Джозефа Байдена в обмін на зусилля тодішньої адміністрації Дональда Трампа щодо запобігання його екстрадиції та усунення його юридичних проблем в США.

У розслідуванні “Схем” також йдеться, що Дмитро Торнер намагався балотуватися до Верховної Ради в 2019 році.

За даними українського слідства, він втік з місць позбавлення волі в Молдові, приїхав в Україну і зробив собі кілька українських паспортів на різні прізвища: п’ять внутрішніх і чотири іноземних – начебто на підставі підроблених документів. Користуючись цими паспортами, за даними силовиків, він незаконно перетинав український кордон. Перевірка Державної міграційної служби виявила, що документи-недійсні.

“Схеми” розповіли історію Торнера, про його кримінальні справи, їх закриття.

У 2003-2004 роках в Молдові Торнера, тоді ще Некрасова, засудили по ряду статей: розкрадання майна в особливо великих розмірах, шахрайство, діяльність, пов’язана з наркотиками, а також викрадення або пошкодження документів. Торнер майже відразу зник з місця обмеження свободи і був оголошений Молдовою в розшук.

У 2018 році справу було закрито. Адвокат Торнера переконав молдавських правоохоронців у тому, що він “не зник з місця відбування покарання, а просто туди не повернувся” після того, як йому дозволили на п’ять днів покинути заклад – і його зняли з розшуку.

Згодом захисник, посилаючись на закінчення строків давності, домігся через суд звільнення від кримінального покарання.

Торнер отримав новий Молдавський закордонний паспорт і посаду: у січні 2021 року він очолив Федерацію біатлону Молдови. Також у нього були впливові зв’язки-журналісти розповідають про зустріч з тодішнім проросійським президентом Молдови Ігорем Додоном і його соратниками.

В Україні на Торнера в 2019 році були відкриті провадження за двома статтями – про ймовірне використання підроблених документів і незаконного перетину кордону. Пізніше додалася ще одна стаття – про можливе шахрайство. Як встановили журналісти, чоловік отримав підозру за двома з цих епізодів і, згідно з рішенням суду, повинен був перебувати в СІЗО на час слідства, але поїхав з України.

Майже через рік, у серпні 2020 року, Генпрокуратура закрила провадження щодо соратника Фірташа. На запит ” Схем “в офісі генпрокурора лише зазначили, що рішення про закриття”законне і обґрунтоване”.

Згідно з даними “Схем”, соратник Фірташа також, ймовірно, має російське громадянство. А його основне місце проживання-Австрія. За інформацією джерел журналістів, що мають доступ до бази перетину кордону, саме з Відня Торнер в останні роки прилітає в Україну.

Зокрема, в лютому 2021-го, щоб потрапити на згадану зустріч в офіс президента Зеленського.

Фірташ, адвокат Торнера і офіс президента не відповіли на запит журналістів щодо цієї зустрічі.