Мовний омбудсмен розкритикував Мендель за її висловлювання про “українську російську мову”

ДУМКА 5, Квітень 2021, 16:43 119
Мовний омбудсмен розкритикував Мендель за її висловлювання про “українську російську мову”

Заява прес-секретаря президента України Юлії Мендель щодо необхідності “демонополізувати російську мову” і визнати наявність в нашій країні “української російської мови” не відповідають Основному закону нашої держави і суперечать переконанням фахівців у цьому питанні.

Про це заявив уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.

В ефірі телеканалу ” Прямий “у понеділок Кремінь, зазначив, що поняття Мендель про” кодифікацію російської мови ” в Україні ніяк не збігається з поняттями, які висловлював професор Юрій Ковалів, колишній науковим керівником Мендель під час написання нею наукової дисертації.

“Це (заява Мендель-ред.) жодним чином не корелює навіть з позицією Тімоті Снайдера (історик, професор Єльського університету, фахівець в історії Східної Європи – ред.), який вперше в 2019 році запропонував говорити про варіант “української російської мови”, – підкреслив Мовний омбудсмен.

Він роз’яснив, що варіант введення “українського росіянина” неможливий, оскільки він, на його думку, спочатку є безперспективним.

“Кодифікатором російської мови в світі є Російська Федерація, відповідно поняття кодифікації російської мови в Україні неможливе… тому я жодним чином не поділяю подібних заяв і вважаю їх такими, які не мають жодних перспектив. Разом з тим, хочу додати, що статтею 10 Конституції України, якій буде 25 років, визначено, що єдиною державною мовою в Україні є українська. Якщо хтось переживає за мову нацменшин і корінних народів, їм надано право, умови для кращого розвитку, які визначені Основним законом”, – уточнив Кремінь.

Він підкреслив, що” мовне питання ” в Україні необхідно закрити раз і назавжди.

“У нас є система освіти. У нас є державна влада, яка зобов’язана сприяти розвитку та функціонуванню української мови як державної. Зрештою, у нас є зовнішні загрози. Адже ми прекрасно знаємо, що” русский мир “приходить не тільки через поребрик, він приходить, в тому числі, з проведенням конкурсу Тараса Шевченка в місті Києві (конкурс, організатори якого називали Шевченка російсько-українським поетом-ІФ), мережею” русского мира “і кабінетами” Росспівробітництва ” в різних куточках України, появою маргінальних громадських об’єднань і організацій, які говорять про так звані утиски прав національних меншин і корінних народів. Потрібно працювати. Потрібно ефективно займатися державною мовною політикою”, – зазначив Кремінь.

Омбудсмен також вказав на необхідність створювати кращі умови для інформаційного захисту України, а також пам’ятати про гібридну війну.

“Нам потрібно піднятися над своїми політичними “діячами”, в лапках, які сьогодні заговорюють “мовне питання”, не розробляючи натомість кращих умов для розвитку (української мови – ред.)”, – підкреслив Кремінь.

Раніше прес-секретар президента Юлія Мендель в ефірі телеканалу “Дом” заявила про необхідність визнати наявність в нашій країні “української російської мови”. Також вона закликала українців позбавити Росію статусу ” монополіста “на російську мову і провести його”демонополізацію”.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що прес-секретар президента Володимира Зеленського Юлія Мендель заявила, що захисники української мови — це «ангели, з піною на губах».

Також ми раніше повідомляли, що Мендель заявила, що на Донбасі будуть створювати «точки тяжіння».

Крім того, раніше повідомлялося, що Мендель заявила, що Зеленський увійде в підручники історії, як борець з олігархатом.