НАТО надасть доступ ВМС України до засобів спостереження та обізнаності з ситуацією на Чорному морі

ДУМКА 18, Липень 2021, 05:08 197
НАТО надасть доступ ВМС України до засобів спостереження та обізнаності з ситуацією на Чорному морі

Союзники по Північноатлантичному альянсу усвідомлюють стратегічну важливість регіону Чорного моря для союзників і країн-партнерів і будуть продовжувати нарощування своєї присутності в цьому регіоні і надавати допомогу в розвитку військово-морських можливостей України.

Про це сьогодні в Одесі під час дискусії, що відбулася в рамках форуму з питань безпеки навколо реформ оборонної промисловості України, сказав заступник помічника генерального секретаря НАТО з оборонних інвестицій Гордон Скіп Дейвіс.

“Під час Брюссельського саміту минулого місяця лідери НАТО підтвердили, що НАТО буде нарощувати підтримку Україні, і це включатиме оперативні та політичні зусилля в регіоні Чорного моря. Цей регіон є стратегічно важливим для союзників і для партнерів: три прибережні країни є нашими союзниками, але всі інші країни, за винятком однієї, є нашими партнерами і мають програми партнерства з НАТО”, – сказав представник Альянсу.

Він нагадав, що під час Брюссельського саміту в червні цього року лідери НАТО підтвердили непохитну підтримку суверенітету і територіальної цілісності України і Грузії, засудили агресію і політику залякування з боку Росії, продовження російського військового нарощування в окупованому Криму і в усьому регіоні Чорного моря, закликали Росію припинити практику обмеження доступу до українських чорноморських портів.

Дейвіс зазначив, що 2014 рік, коли сталася агресія Росії проти України і незаконна окупація Криму, став рубіжним пунктом, після якого Альянс значно збільшив свою присутність в Чорному морі. “За запитом України ми вивчаємо можливості для посилення її доступу до засобів спостереження та обізнаності з ситуацією на морі. Кілька держав-Канада, Італія, Іспанія, США і Великобританія – підтримують зусилля Румунії та Болгарії щодо захисту повітряного простору. Морські патрульні літаки Туреччини і США також допомагають підтримувати безпеку в цьому регіоні. Ми маємо більше кораблів, більше військово-морських навчань і морських дій, більше заходів в порти України і Грузії”, – зазначив заступник помічника генерального секретаря НАТО.

Він нагадав, що постійні Військово-морські групи НАТО проходять регулярні тренування разом з українськими та грузинськими бойовими кораблями і вже довели здатність працювати разом з ними в Чорноморському регіоні. Одним із прикладів такої успішної співпраці стали недавні навчання “Sea Breeze-2021”.

Він окремо зазначив, що військово-морська присутність НАТО в Чорному морі здійснюється з ретельним дотриманням всіх норм міжнародного права, спрямована на підтримку регіональної стабільності. Порядок денний розвитку “НАТО 2030” передбачає подальше зміцнення загальної політики стримування і оборони, в тому числі – в Чорноморському регіоні.

“У Національному вимірі НАТО враховує потреби Збройних сил України. Ми отримали запит від міністра закордонних справ (Дмитра) Кулеби І взяли його до уваги. За первісною оцінкою, робочі групи НАТО мають багато можливостей, щоб відповісти на ці специфічні потреби в сфері озброєння і розвитку здібностей. Де факто ми вже працюємо над ними”, – підкреслив представник Альянсу.