Підвищення пенсій відміняється – умови отримання надбавки

Ірина Дубровська 2, Травень 2020, 19:03 187
Підвищення пенсій відміняється – умови отримання надбавки

Хто не отримає надбавку в Україні

Без надбавок залишаться мільйони: з 11,4 млн пенсіонерів підвищення отримають в рамках індексації всього 6,9 млн осіб. Щоб розібратися, хто залишиться без грошей, потрібно насамперед зрозуміти, як буде відбуватися перерахунок.

Перша категорія – українці, які мало заробляють. Отже, всі пенсії українців вважають за формулою: середня зарплата по країні за три роки помножити на співвідношення власної зарплати до середньої, помножити на стаж у роках і помножити на 1%;

Для прикладу, в 2019-му при розрахунку пенсії враховували середню зарплату по країні у розмірі 6 тисяч 188 гривень 89 копійок. Припустимо, що на пенсію виходив українець з 26 роками стажу і зарплатою, яка становила 90% середньої. У такому разі розмір пенсії за формулою складе всього 979,2 грн (4188 × 0,9 × 26 × 1%). Виплату автоматично “дотягнуть” до мінімальної. Зараз це 1638 грн.

В рамках індексації пенсію підвищать на 11%. Але не 1638 грн (з урахуванням доплати до розміру мінімальної), а виплату за формулою – тобто 979,2 грн плюс 11%. Це буде 1087 грн, що все одно менше мінімальної виплати. Тому навіть після індексації у травні такий пенсіонер продовжить отримувати свої 1638 грн.

Хороша новина чекає на тих, хто виконав повне вимога по стажу. Для жінок це 30 повних років, а для чоловіків – 35 років. Для них з 1 травня мінімальна пенсія складе 2100 грн.

Друга категорія – українці, які виходили на пенсію за спеціальними законами. Силовики, народні депутати, судді і ще цілий ряд категорій виходили на пенсію раніше загального пенсійного віку або отримували пенсії за своєю спеціальною формулою. Для них, зазначає директор департаменту пенсійного забезпечення Мінсоцполітики Валентина Кудін, підвищення в рамках індексації не буде.

Третя категорія – ті, хто зараз отримує надбавки за додатковий стаж. “Ті, хто мають сверхстаж – понад 30 років для жінок і 35 років для чоловіків – отримують надбавки до пенсії, однак індексувати будуть основний розмір пенсії”, – пояснила чиновниця. Що це означає? Якщо ви маєте 15 років додаткового стажу, ви можете претендувати на надбавку до пенсії в розмірі 15%. При цьому підвищувати будуть “чистий” розмір пенсії, без урахування надбавки. Тому підвищення складе в такому випадку не 11%, а, наприклад, 5-6%.

Головна проблема залишається: що робити з бідними українцями

У минулому році 1,9 млн українців підвищення пенсій на собі не відчули. Вся справа в тому, що розмір їх виплати був і так менше мінімального, тому перерахунок нічого не дав. Тоді Кабмін вирішив одноразово виплатити їм по 2,4 тис. грн.

У цьому ж році українці з мінімальними пенсіями залишаться зовсім без доплат, якщо у них немає 30-35 років стажу.Наприклад, якщо чоловік чесно відпрацював 34 роки, вийшов на пенсію, але при цьому мав невисоку зарплату, в травні він ризикує залишитися зовсім без будь-яких доплат.

Аналітик Єгор Комов, які вивчав пенсійну систему однієї з європейських країн, пояснює: проблема полягає в тому, що коефіцієнт оцінки стажу в Україні знизили з 1,5% до 1%. Тобто роль зарплати зараз вище, ніж роль стажу. Тому навіть з великим стажем і низькою зарплатою на істотні виплати претендувати не можна.

“Солідарні пенсійні системи переживають кризу практично у всіх розвинених країн. Це пов’язано і з демографічною ситуацією, і з ситуацією в економіці. У нашому законі про пенсійне забезпечення вже закладено вихід з цієї ситуації. Є три рівні пенсійної системи, у нас працює повноцінно тільки один – солідарний. тобто ті пенсії, які виплачуються з соціальних внесків працюючих. Потрібно запускати накопичувальний і добровільно накопичувальні рівні, тоді можемо розраховувати, що старість НЕ буде ототожнюватися з бідністю “, – Комов.