Сьогодні у християн східного обряду – світлий або поливальний понеділок: що це за свято

Галинка Антонюк 3, Травень 2021, 20:14 64

Сьогодні у християн східного обряду – православних і греко-католиків – у другий день Великодніх свят відзначають Світлий понеділок, або поливальний понеділок.

У цей день за церковною традицією триває вихваляння подвигу Христа, який переміг смерть і пекло. Після Божественної Літургії духовенство разом з віруючими проходять навколо храму. Процесія заходить в усі чотири кути і повідомляє Євангеліє на чотири сторони світу, звучать святкові дзвони. У цей день можна грати на дзвонах всім бажаючим.

Як зазначається, християнські обряди в Україні тісно переплелися з давніми народними звичаями, коли слов’яни обожнювали сили природи.

Інші назви світлого понеділка-поливальний, Обливаний, Волочебний – походять від ритуалів зустрічі весни, пробудження природи. Найпоширенішою є традиція обливати дівчат водою, яка особливо збереглася в західних регіонах країни. За традицією, ввечері молодь збирається біля церкви, і молоді хлопці обливають водою дівчат, щоб продемонструвати свою симпатію. Дівчина, в свою чергу, повинна подарувати хлопцеві крашанку. Прояв такої уваги до дівчини часто говорить про майбутнє весілля.

Обливання чистою холодною водою означає очищення тіла і душі і нагадує про обряд хрещення. Схожі традиції існують і в деяких країнах Європи-зокрема, в Польщі, Чехії, Словаччині, Угорщині: обливання водою себе, інших людей, а часом і будинків чистою джерельною водою – як символ весняного очищення.

У Світлий понеділок є також традиція ходити в гості до родичів, друзів, пригощати один одного великодніми солодощами, освяченими в церкві напередодні. “Христос воскрес!”- вітають люди один одного в цей день і обмінюються писанками. Діти відвідують своїх хресних батьків, дідусів і бабусь, несуть їм великодні паски і крашанки. Ті, в свою чергу, пригощають солодощами.

Ще одна традиція-веснянки з дівочими хороводами. Ці обрядові пісні присвячені весні та початку робіт у полі, називають їх ще риндзівками, гагілками, ягілками. У Світлий понеділок проводять гуляння в етнографічних музеях просто неба.

Раніше ми писали, що у МОЗ розповіли про карантинні обмеження на Великдень

Читати також: Експерти розповіли, у скільки обійдеться українцям великодній кошик