У МОЗ дали поради, як вберегтися від обмороження та переохолодження

Ірина Дубровська 11, Лютий 2021, 17:36 34

Україну вкрили потужні снігопади. Більшість населених пунктів опинилися у снігових заметах. Багатьом людям доводиться добиратись на роботу або додому довго перебуваючи на холоді. Хоча температура повітря не критично низька, але через високу вологость та поривчастий вітер, така погода становить значну небезпеку для здоров’я людини.

Наприклад, вологий зимовий вітер, що дме зі швидкістю 10 м/с при температурі повітря -5°C, умовно «знижує» температуру повітря на 9°C. А якщо температура повітря опускається нижче -10°C, – то і на всі -15°C.

Тобто при температурі повітря -12°C і вітрі в 10-12 м/с вітро-холодовий індекс становить всі -25-27°C. А це вже серйозна небезпека отримати переохолодження або обмороження.

У МОЗ дали поради, як вберегтися від обмороження та переохолодження

Переохолодження та обмороження – в чому різниця

Переохолодження та обмороження часто є супутніми наслідками тривалого перебування на морозі.

Переохолодження організму, або, як його ще називають, «загальне охолодження» – це стан, коли температура тіла людини опускається нижче 34 градусів. При цьому людина не обов’язково отримує обмороження. Але і переохолодження також може призвести до згубних наслідків.

Обмороження – це пошкодження будь-якої частини тіла під впливом низьких температур. Найчастіше обмороження виникають при тривалому перебуванні відкритих ділянок тіла, на морозі особливо при високій вологості і сильному вітрі.

До обмороження приводять тісний та вологий одяг і взуття, фізична перевтома, голод, вимушене тривале нерухоме і незручне положення, ослаблення організму внаслідок перенесених захворювань, пітливість ніг, хронічні захворювання судин кінцівок і серцево-судинної системи, важкі механічні пошкодження з крововтратою, тощо.

Як допомогти людині з переохолодженням або обмороженням

Щоб надати першу медичну допомогу, потрібно знати ступінь переохолодження або обмороження. Природно, найкращий спосіб – це викликати «швидку» для людини з ознаками серйозного переохолодження або обмороження, коли людина вже сам не в змозі чітко говорити, руки і ноги його практично не функціонують, мова поплутана.

Але все ж головна перша допомога – це зігріти потерпілого, відновити кровообіг в уражених холодом тканинах і попередити можливе відмирання тканин.

Найкраще завести постраждалого до найближчого теплого приміщення, зняти промерзлу взуття, шкарпетки, рукавички.

Потерпілому дати в міру гаряче питво, гарячу їжу. Якщо у нього немає протипоказань – то невелика кількість алкоголю.

Ділянки тіла, який було відкрито на морозі, зігріти до почервоніння теплими руками, зробити легкий масаж, розтирання вовняною тканиною, диханням, а потім накласти ватно-марлеву пов’язку.

Але головне – обов’язково викликати «швидку».

Що ні в якому разі не можна робити при обмороженні

Не вірте міфам і ні в якому разі не розтирайте постраждалих снігом!

Пошкоджені ділянки шкіри і кровоносні судини обличчя, кистей і стоп дуже тендітні. Сніг і розтирання зруйнує їх остаточно і неминуче призведе до інфікування.

Не намагайтеся ні в якому разі відігрівати обморожені ділянки тіла біля багаття, гарячою грілкою, гарячою водою і так далі.

Це призведе до згубних наслідків. Також ні в якому разі не намагайтеся втирати в тіло масла або спиртові розчини.

Як уникнути переохолодження та обмороження

МОЗ регулярно дає поради і нагадує про те, як уникнути переохолодження та обмороження.

Важливо знати, що теплий одяг не зігріває сам по собі, а допомагає утримувати тепло тіла і не відводити його назовні. Таким чином тіло зберігає своє тепло. Саме тому сучасна індустрія теплого одягу використовує новітні розробки тканин, які утримують тепло на внутрішній стороні.

Існують прості правила, дотримуючись яких, ви уникнете переохолодження та обмороження.

Це в першу чергу правила, які відносяться до одягу і поведінки на морозі, про що регулярно говорять медики.

1. Не вживати спиртне на морозі. Алкоголь сприяє більшої втрати тепла. А ілюзія і відчуття «зігрівання» призводить до того, що людина не здатна сконцентруватися на тому, що починає переохолоджуватися.

2. Не палити на морозі. Нікотин знижує периферійну циркуляцію крові і таким чином робить кінцівки більш уразливими.

3. Теплий одяг має бути вільним. Це дозволить крові нормально циркулювати, а тілу дихати, створюючи додатковий прошарок повітря під одягом. Для цього також треба одягатися «багатошарово». Повітря між одягом відмінно утримує тепло. Верхній одяг обов’язково повинен бути непромокаючим.

4. Взуття має бути комфортним. Дві пари шкарпеток і повстяна устілка не врятують, якщо все це буде «спресоване» у взутті. Більш того, потрапивши в тепле приміщення, ноги обов’язково спітніють, і як тільки ви вийдете на мороз – миттєво промерзнуть. У такому випадку важливо мати при собі змінні сухі вовняні шкарпетки. Вовна вбере зайву вологу і захистить від втрати тепла.

5. Обов’язкові аксесуари при морозі і вітряній погоди – рукавиці, шапка та шарф. Найкраще з вологовідштовхувальної тканини, що не продувається. До речі. Перчатки, навіть з натуральних теплих матеріалів, від морозу не рятують. Адже долоня в рукавиці зігрівається набагато краще, ніж пальці окремо. Якщо є в наявності спеціальний крем, який рекомендується наносити в морозну погоду – використовуйте його. Але будьте уважні! Ніякі інші косметичні креми не врятують від обмороження, а скоріше навпаки.

6. Не вдягайте металевих прикрас. Прикраси, такі як сережки, кільця і ​​так далі – не найкращий варіант для виходу на мороз. Метал охолоне миттєво і «прилипне» до шкіри.

7. У жодному разі не роззувайтеся і не роздягайтеся на морозі. Ваше тіло миттєво втратить тепло, і навіть якщо ви знову одягнетеся, організму доведеться докласти чимало зусиль, щоб зігріти себе.

ВАЖЛИВО!

  • Якщо ви відчуваєте, що почали переохолоджувати, а ваші руки і ноги перестали «слухатися» і втратили відчуття дотику – якомога швидше зайдіть до теплого приміщення.
  • Ховайтеся від вітру, по можливості носіть із собою невеликий термос з гарячим чаєм. І не забувайте правильно харчуватися. Енергія на холоді спалюється удвічі швидше.

Пам’ятайте: найбільш вразливими категоріями на морозі є діти і люди похилого віку. Адже у дітей ще не повністю збудована терморегуляція організму, а люди похилого цю функцію втрачають. Відпускаючи дитину або літнього родича в мороз на вулицю, нагадайте йому, що кожні 15-20 хвилин вони повинні заходити в тепло і зігріватися.