У Раді розглянуть законопроект про Великий герб України

ДУМКА 28, Червень 2021, 22:59 543
У Раді розглянуть законопроект про Великий герб України

В Україні на законодавчому рівні буде затверджено Великий Державний герб України. Глава держави вніс до парламенту відповідний законопроект.

Що на ньому буде зображено, і як його використовуватимуть розповів перший віце-спікер парламенту Руслан Стефанчук.

Мета законопроекту

Президент України Володимир Зеленський повідомив, що вносить невідкладний законопроект про Великий Державний Герб України. Це сталося саме в день 25-річчя Конституції України. Вперше за багато років вирішили врегулювати питання опису, порядку використання та правового захисту державного герба країни.

Зеленський зауважив, що після затвердження 28 червня 1996 року Конституції Українська мова отримала статус єдиної державної мови, а Гривня — статус національної валюти. Але герб, який передбачений основним законом, досі не затверджений.

Так, на вищому законодавчому рівні були закріплені державні символи: синьо-жовтий прапор, тризуб і гімн «Ще не вмерла Україна». Всі ці роки існує тільки одне незакрите питання. Єдиний державний символ прямо передбачений Конституцією і якого досі не існує. Це великий герб України. Тому поставити крапку в рік 30-річчя незалежності і 25-річчя Конституції потрібно.

Що буде на ньому зображено

Головним елементом є знак Княжої Держави Володимира Великого (малий Державний герб України) золотого кольору. Він розташований на синьому п’ятисторонньому щиті з закругленими нижніми бічними кутами з золотою облямівкою. Над щитом-зображення великокнязівського вінця (корони) Ярослава Мудрого і пурпурно-Золотий намет.

Щит тримають: з лівого боку — лев (герб Галицько-Волинського князівства), з правого — воїн з рушницею (герб Війська Запорозького). Під щитом-стрічка з двох рівновеликих горизонтальних смуг синього і жовтого кольорів, а під стрічкою — два золотих колоска пшениці, переплетені гроном калини пурпурного кольору зі стилізованим листям пурпурно-золотого кольору.

Також там буде зображення лева і воїна-козака, виконані золотим кольором з елементами пурпурного.

За яких обставин і хто його використовуватимуть

В законі передбачені випадки використання. Насамперед на Офіційних символах президента України; на великій Державній Пресі України та печатках президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Конституційного Суду України, Верховного суду; на фасаді будівлі резиденції президента України в столиці України Києві та фасадах будівель парламенту, Кабінету Міністрів України, Конституційного Суду України, Верховного Суду; в залі засідань Верховної Ради. А також на грошових знаках України за рішенням Нацбанку.

Наскільки актуальним сьогодні є питання визначення Великого герба
Йдеться не лише про формальне виконання вимог статті 92 Конституції України. А в цих вимогах говориться, що питання порядку використання і захисту державних символів повинні бути врегульовані законом.

Законодавче врегулювання питання державних символів України, як і для будь-якої держави, вкрай важливо. Це питання історичних основ державності, зв’язок більш тисячолітньої історії країни з сучасністю. Патріотичне виховання молодого покоління українців має відбуватися на повазі до досягнень у розвитку державності України та державних символів, які цю історію відображають.