В Україні зросла підтримка вступу до НАТО

ДУМКА 30, Червень 2021, 22:28 102
В Україні зросла підтримка вступу до НАТО

Якби референдум щодо вступу України до НАТО відбувся найближчим часом, то в ньому взяли б участь переважна більшість (71%) опитаних українців, з них 72,9% підтримали б вступ України до Альянсу.

Про це йдеться в дослідженні Центру Разумкова.

За даними дослідження, за вступ до НАТО готові проголосувати 54% серед усіх опитаних або 72,9% серед тих, хто готовий взяти участь у референдумі, проти вступу – 31% серед усіх опитаних або 21,2 серед тих, хто готовий взяти участь у референдумі, не визначилися з вибором – 15% серед усіх опитаних або 5,9% серед тих, хто готовий взяти участь у референдумі.

“Варто зазначити, що серед прихильників вступу також більше тих, хто заявив про намір взяти участь у референдумі, ніж серед противників. Найбільша частка прихильників вступу зафіксована у віковій категорії 18-29 років – 64%. Баланс між прихильниками і противниками (зменшення рівня підтримки) змінюється з віком майже лінійно, але навіть у найстаршій віковій категорії (60+) відносна більшість респондентів (48%) готові проголосувати за вступ, “проти” – 37%”, – зазначають автори дослідження.

“Найбільш помітні регіональні відмінності. На тлі майже семиразової переваги прихильників вступу на Заході (77% – “за”, 11% – “проти”) і значної переваги в центрі (58% – “за”, 26% – “проти”), на сході залишається велика частка готових сказати “ні” (33% – “за”, 50% – “проти”). Менш значущою є різниця між противниками (43%) і прихильниками НАТО (38%) на півдні. Особливо примітними виявилися відмінності між позиціями респондентів у віці 18-29 років та інших вікових категорій, які проживають у східних та південних областях. Так, серед молоді у віці 18-29 років частка прихильників вступу (49%) помітно перевершує частку противників (31%), що діаметрально відрізняється від розподілу думок у всіх інших вікових категоріях. Наявні статеві відмінності є менш істотними, ніж регіональні та вікові. Чоловіки більш схильні до підтримки ідеї вступу в НАТО (57%), ніж жінки (51%), але частки противників є практично однаковими, незалежно від статі (по 31%), а частка жінок, яким важко відповісти на питання (18%) , що на 7% більше, ніж частка чоловіків (11%)”, – наголошується в дослідженні.

“Рівень суспільної підтримки європейської інтеграції традиційно дещо вищий, ніж євроатлантичної. За вступ України до ЄС проголосували б 62% всіх опитаних, проти вступу-26%. При цьому, частка прихильників вступу значно перевищує частку противників у всіх вікових категоріях, незалежно від статі респондентів. Баланс між ” за ” і “проти” істотно змінюється в залежності від регіону проживання, але залишається на користь прихильників вступу в ЄС”, – акцентується в дослідженні.

“Найбільш актуальними для України, на думку переважної більшості опитаних громадян, є загроза від Росії (74%) і від зовнішньої агресії (72%). Розподіл відповідей, свідчить про те, що лише незначна частка респондентів бачать загрозу безпеці України з боку США (16%), Китаю (13%), НАТО (12%) і ЄС (7%)”, – йдеться в дослідженні.

За даними дослідження, три чверті (75%) громадян України дали негативну відповідь на питання про наявність надійних зовнішніх гарантій незалежності, суверенітету і територіальної цілісності України і тільки 12% – позитивну.

Разом з тим, на думку респондентів, висока надія на допомогу в разі військової загрози (збройної агресії) з боку країн ЄС і НАТО (35%), США (26%) і ширшу міжнародну допомогу (20%). Більшість (56%) опитаних вважають, що Україна повинна розраховувати насамперед на власні сили. Частка тих, хто все ще розраховує на допомогу з боку Росії і СНД і ОДКБ, є незначною – 3% і 5%.

Крім того, більше половини опитаних заявили про готовність захищати країну зі зброєю в руках (24% в цілому по Україні, серед чоловіків – 39%, жінок – 11%) або ж надаючи волонтерську підтримку (29%, серед чоловіків – 21%, жінок – 37%) .

“Високий рівень готовності стати на захист країни декларують навіть респонденти старшої вікової категорії. Винятком є розподіл відповідей представників Східного регіону, де частка готових до захисту (17% – зі зброєю, 23% – як волонтери) менше, ніж не готових захищати (51%), при тому, що 57% респондентів цього регіону вважають, що Україна в разі військової загрози повинна розраховувати тільки на власні сили”, – констатують автори дослідження.

Разом з тим, із запропонованих варіантів найбільш оптимальної моделі забезпечення національної безпеки більшість (51%) опитаних обрали приєднання до НАТО і дещо менше третини (29%) – набуття нейтрального статусу. ОДКБ в якості альтернативи приєднанню до НАТО вибрали лише 8% опитаних.

“Лише близько третини (32%) громадян вважають, що нинішнє керівництво України має чітку стратегію дій щодо НАТО, 50% – дали негативну відповідь, а 18% – “важко відповісти”, – акцентують автори дослідження.

На думку громадян, найбільшими перешкодами на шляху співпраці / інтеграції України з НАТО є високий рівень корупції (62%) і недостатній рівень демократичного, економічного, військово-технічного розвитку України (41%). Т. зв.” російський ” фактор займає третє місце (36%). Лише 10% опитаних вважають, що цивілізаційні та культурні відмінності можуть бути перешкодою для співпраці / інтеграції України з НАТО.