Вигідна купівля природного газу: рекомендації підприємствам

ДУМКА 2, Березень 2020, 19:56 62
Вигідна купівля природного газу: рекомендації підприємствам

Для юридичних осіб ринок газу є вільним і диференційованим. Доставка, розподіл та постачання ресурсу здійснюється різними суб`єктами господарювання.

Споживач самостійно обирає, у кого купувати блакитне паливо. Відпускні ціни на газ в основному визначаються двосторонніми домовленостями. Національний регулятор не втручається у цей процес. Виняток складають державні та комунальні установи чи організації. Постачання природного газу підприємствам, що фінансуються з державного або місцевого бюджету, відбувається за підсумками проведення публічних закупівель.

Слід зазначити, що єдиного затвердженого розрахункового механізму щодо визначення очікуваної ціни на блакитне паливо нема. Споживач може дізнаватися про актуальну вартість у постачальника, час від часу замовляти дослідження ринку або самостійно відслідковувати ситуацію через спеціалізовані видання. Цінові прогнози публікують ICIS, Platts, Argus. Ще один варіант розрахунку – брати за основу середнє значення вартості ресурсу на Gaspool, TTF, NCG. Саме на цих трьох європейських хабах Україна закуповує газ. Вся необхідна інформація про біржові котирування є на сайті Української енергетичної біржі. Орієнтиром можуть бути і ціни, наведені на сайтах місцевих газзбутів.

Вигідна купівля природного газу: рекомендації підприємствам

В конкурентних умовах ведення бізнезу важливо не тільки правильно рахувати, але й прогнозувати. Через сильну волатильність газового ринку бажано передбачати ситуацію хоча б на 2-3 місяці вперед. Особливо це стосується підприємств, де постачання здійснюється за результатами вільних торгів. Дані для постійного моніторингу та аналізу є на сайті УЕБ. Крім того, існують певні закономірності, які слід враховувати при прогнозуванні. Наприклад, влітку ціни на газ тримаються на низькому рівні. У вересні ресурс різко дорожчає, а у лютому, навпаки, дешевшає. З жовтня-листопада обсяги споживання блакитного палива збільшуються через старт опалювального сезону.

Вигідна купівля природного газу: рекомендації підприємствам

Про можливість уточнювати та змінювати ціну на основі формульного розрахунку слід подумати заздалегідь. Перегляд цін повинен відбуватися із визначеною періодичністю та/або за об`єктивних передумов. Пункт варто прописати у договорі на постачання природного газу. Це дозволить економити у періоди сезонного пошевшання газу та уникнути необґрунтованого підняття ціни постачальником. Для спрощення підрахунку можна використовувати онлайн-калькулятори. Доцільно буде також прописати у договорі положення про штрафні санкції для постачальника у випадку неправомірного припинення постачання.

Більше про особливості укладання угод та формування ціни на блакитне паливо можна дізнатися в ТОВ «Криворізька енергетична компанія». Фахівці фірми консультують представників бізнесу у технічних, адміністративних та юридичних питаннях енергетики. Компанія не тільки надає консалтингові послуги, але й сама є постачальником природного газу та електричної енергії. До допоміжних напрямів її діяльності належить будівництво сонячних електростанцій – промислових та домашніх.