Частота оновлення монітора: як вибрати оптимальний варіант

ДУМКА 16, Березень 2023, 23:33 252

Серед основних характеристик моніторів більшість вбачає такі параметри, як розмір діагоналі, роздільна здатність та яскравість і природність кольорів. Зазвичай забувають про частоту оновлення екрана.

Між тим цей критерій також важливий, оскільки в низці випадків має вирішальне значення.

Що таке частота оновлення монітора

Всі ми чули про вираз «25 кадр». Дійсно, старі аналогові телевізори демонстрували картинку, яка оновлювалася 24 рази кожну секунду (25 Гц). З часом цей показник зростав, особливо це стало помітно у випадку з комп’ютерними моніторами. Нижня межа для них сьогодні – 60 Гц.

Від частоти оновлення, або герцовки, залежить плавність відображення картинки. Це важливо при перегляді динамічних фільмів, а також в комп’ютерних іграх с насиченими рухом сценами.

Доведено, що монітори з високою частотою здатні викликати у користувачів помітний дискомфорт. Мерехтіння екрану при низькій частоті призводить до збільшення навантаження на очі, в результаті чого вони швидше втомлюються. При роботі за комп’ютером протягом тривалого часу це може викликати навіть головний біль.

Тобто думка, що 24 кадра на секунду достатньо для очей людини, є хибною. Насправді людський зір здатен розрізняти деталі відеоряду при частотах порядку 380 Гц.

Середньостатичний користувач може провести нескладний експеримент, який дозволить помітити різницю між частотами 60 та 120 Гц, порівнявши слід курсора миші на моніторах з такими герцовками. У другому випадку рух буде максимально рівномірний та плавний, без розмитого шлейфу позаду.

Частота оновлення монітора: як вибрати оптимальний варіант

Рекомендації по вибору монітора

Герцовку слід вибирати в залежності від того, які завдання планується виконувати на комп’ютері:

  • діапазон 60-75 Гц буде придатним для більшості користувачів (серфінг, офісні пакети, месенджери, фільми);
  • монітори з частотою 75–120 Гц слід вибирати геймерам, якщо їх спеціалізація – нескладні гонки, шутери без наявності змагальних сценаріїв, чи спортивні симулятори;
  • 120–165 Гц буде ідеальним вибором для мереживних ігор формата формата PvE/PvP;
  • 165–240 Гц. Монітори з такою герцовкою будуть найкращим вибором для тих, чия спеціалізація – професійний стримінг, або для кіберспортсменів;
  • 240 Гц і більше – монітори, розраховані на професійних кіберспортсменів.

Тобто якщо ви не геймер, високі показники герців вам не потрібні, адже коштують такі монітори набагато дорожче. Переконатися в цьому можна, наприклад, на сайті Алло.юа в Дніпрі. Варто зазначити, що навіть якщо ви маєте бажання придбати монітор з солідною герцовкою, він повинен відповідати можливостям відеокарти.

Як співвідносяться частота оновлення екрану та FPS

Саме відеокарта генерує окремі кадри, які надсилаються на монітор. Якщо FPS менша, ніж частота монітора, деякі кадри будут демонструватись двічі підряд. На моніторі це виглядатиме як помітні затримки та навіть підвисання.

Але може бути й навпаки, тоді надлишкові кадри будуть просто пропускатися (наприклад, кожен другий чи третій). Це також призводить до появи затримок відображення та управління ігровим процесом.

Тому важливо вибирати монітори з герцовкою, відповідною можливостям графічної підсистеми комп’ютера.