Чи можна самостійно присвоїти кадастровий номер землі у 2023 році

ДУМКА 5, Липень 2023, 15:57 408

Чи можна самостійно присвоїти кадастровий номер землі у 2023 році

Чи можна самостійно присвоїти кадастровий номер землі у 2023 році

Цифрові технології в Україні зробили доступними десятки державних та муніципальних послуг. У Дії можна самостійно подати декларацію про введення в експлуатацію самозабудови, отримати розрахунок пенсії або замовити довідку про несудимість. Землевпорядники землевпорядної організації «Київські Землі» пояснюють – чи можуть українці у 2023 році самостійно присвоїти кадастровий номер земельній ділянці?

Чому так важливо мати кадастровий номер

Унікальний ідентифікатор земельної ділянки фіксує факт формування ділянки та її характеристик: точне розташування на місцевості, площа, форма, обмеження використання частини території. Вказується цільове призначення землі – ліси, сільськогосподарські, промислові, рекреаційні, під житлове та комерційне будівництво.

Без кадастрового номера неможливо повноцінно розпоряджатися землею:

  • оформляти договори купівлі-продажу та оренди землі, ЦМК, будівель, що окремо стоять на земельних ділянках;
  • будувати будинки, магазини, офіси, СТО, підприємства;
  • фіксувати сервітут на частину ділянки, права суперфіція та емфітевзису;
  • отримувати у спадок земельні ділянки та домоволодіння;
  • оформляти кредити під заставу землі та нерухомості, отримувати кредитні лінії фермерським господарствам;
  • вносити землю як частки у бізнесі;
  • розділяти та з’єднувати ділянки – у таких випадках змінюється кадастровий номер.

Після 1 січня 2025 року, згідно із законом України 899-IV, паї, що не сформовані як ділянки з кадастровим номером, перетворюються на безхазяйні. Варто поквапитись.

Присвоєння кадастрового номера проводиться виключно землевпорядниками

Не можна самостійно отримати кадастровий номер у Публічній кадастровій карті. Унікальний код ділянки – фінальна точка кропіткої роботи фахівців із профільною освітою – землевпорядників. Формування ділянки вимагає точного дотримання сотень інструктивних документів та норм, застосування високоточного обладнання, що пройшло перевірку, погодження умов використання ділянки з містобудівними планами.

Проводять роботи з присвоєння кадастрового номера виключно сертифіковані землевпорядники з профільною освітою, професійним обладнанням та програмним забезпеченням. Підтвердження статусу фахівця – реєстрація у Реєстрі землевпорядників Держгеокадастру.

Формування ділянки – складний багатокомпонентний процес

Етап 1. Виїзд землевпорядника на місцевість, геодезичні виміри, фіксація точних координат кутів ділянки. Землевпорядник вивчає обстановку, встановлює межові знаки певного зразка.

Етап 2. Камеральна обробка даних та формування документації. Підтвердження відповідності ділянки цільовому призначенню та виду використання, правового статусу землі. Перевірка норм ДБН, фіксація містобудівних обмежень.

Технічна документація на формування земельної ділянки стандартизована, включає кадастрові плани місцевості, схеми, графічні позначення, точні координати, узгодження, обгрунтування. Ділянка отримує персональний паспорт з основними даними у паперовому та електронному вигляді.

Відповідальність за точність інформації несе землевпорядник. Найменша помилка в коді цільового призначення чи координатах може призвести до дорогих судових суперечок із сусідами, податковою, місцевою владою.

Землевпорядник підписує електронним цифровим підписом обмінні XML файли. Це додатковий захист інформації, протидія фальшування, спроб незаконного заволодіння землею.

Перевірка технічної документації та присвоєння кадастрового номера відбувається в органах Держгеокадастру

Землевпорядник в особистому кабінеті формує заявку на реєстрацію ділянки у ДЗК. Технічна документація проходить перевірку органами Держгеокадастру за принципом екстериторіальності.

Виключно після перевірки та погодження технічної документації державний кадастровий реєстратор має право вносити всі дані ділянки до Земельного кадастру та присвоїти ділянці унікальний код із 19 цифр.

Результат – Витяг з ДЗК із зазначенням основних характеристик ділянки, кадастровим номером, схемою. Відомості про статус ділянки легко перевірити в електронних сервісах Держгеокадастру..

Самостійно присвоїти кадастровий номер земельній ділянці не можна, інакше на земельному ринку запанує хаос. Робота потребує спеціальних знань, обладнання, допуску до даних кадастру, відповідальності виконавця.

Орендарі та власники земельних ділянок виступають замовниками робіт із присвоєння кадастрового номера. Кожне замовлення підтверджується договором із сертифікованим землевпорядником, із зазначенням зобов’язань сторін. Замовник забезпечує допуск на ділянку та основні документи для початку робіт. Землевпорядник проводить роботи та формує заявку на присвоєння кадастрового номера у ДЗК