Відповідальність за відсутність української версії сайту

ДУМКА 21, Червень 2021, 12:22 22
Відповідальність за відсутність української версії сайту

Закон про мову в Україні застосовується абсолютно до всіх відносин, де однією стороною виступає споживач. Сфера обслуговування з січня 2021 року повністю перейшла на українську мову (або зобов’язана була перейти). Цілих півтора року було надано підприємцям на підготовку своєї діяльності до змін з моменту набрання законом чинності. Проте, багато власників бізнесу у сфері електронної комерції тільки зараз починають розбиратися у тонкощах та нюансах того, що відбувається. Тема створення української версії сайту викликає безліч питань, вичерпні відповіді на які містить блог розробника Red Chameleon.

Необхідно розуміти важливі моменти, що стосуються використання української мови у сфері онлайн-комерції, щоб уникнути помилок, штрафів, санкцій і небажаних для бізнесу наслідків.

Як буде контролюватися виконання Закону

Контроль за виконанням закону та самі механізми, за допомогою яких буде здійснюватися притягнення до відповідальності за порушення виглядають дещо складними та заплутаними. Здійснення державного контролю покладається на Уповноваженого із захисту державної мови. Проводити перевірки він може за власною ініціативою або ж у разі надходження скарг. Подати скаргу, до речі, може будь-який громадянин України.

Здійснювати подібний контроль за власною ініціативою в масштабах всієї країни – завдання, яке здається абсолютно нездійсненним. Тому логічно розраховувати, що справа обмежиться поки що розглядом скарг. Але і тут є досить тонких моментів – скарга, щоб її розглянули, повинна повністю відповідати формальним вимогам, яких чимало. Той, хто збирається подати скаргу, надає детальну інформацію:

  • ПІБ;

  • місце проживання;

  • суть скарги;

  • підпис заявника (не потрібен лише, якщо відправляється електронне повідомлення);

  • дата;

  • електронна адреса.

Необхідним є також обґрунтування скарги – фактичний та детальний опис ситуації, що склалася – хто саме, де, як, коли та за яких саме обставин порушив існуючий закон про функціонування української мови й так далі.

Що очікує на власників сайтів і інтернет-магазинів, які порушують мовний закон

За результатами контролю за застосуванням української мови Уповноважена особа складає акт та виносить підприємцю попередження з вимогою виправити порушення протягом визначеного терміну (30 днів). Штраф поки що на порушника не накладається. А ось вже в разі повторного порушення вимог закону упродовж 12 місяців Уповноважений або його представники складають протокол, і буде винесена постанова про накладання штрафу.

Повторне порушення протягом року загрожує штрафом у розмірі від 300 до 400 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (це 5100-6800 гривень). Порушник повинен перерахувати цю суму до держбюджету протягом 15 днів після отримання постанови. Також він має письмово повідомити про це відповідну службу із зазначенням номера та вказанням дати платіжного доручення.

Постанова про накладення штрафу має право бути оскарженою в суді.

Як уникнути проблем і втрат для сайту

Комусь може здатися, що вигідніше заплатити штраф, ніж трансформувати великий портал або інтернет-магазин. Так, суми дійсно не до порівняння, але вигода дуже сумнівна. Справа тут не обмежується грошима. Існує інша серйозна загроза – на хвилі загального інтересу до цього питання відсутність української версії обвалить імідж компанії.

Сучасні вебресурси, що працюють у сферах високої конкуренції і без того піддаються щодня безлічі загроз та небезпек – від інфікування вірусами до наслідків помилок, допущених в оформленні сайту. Ознайомтеся з текстами за посиланнями, щоб дізнатися як мінімізувати шкоду для успіху комерційного онлайн-проєкту:

Як оформляти кошик

Як виявити та видалити вірус з сайту

На сьогодні існує вже дуже багато кейсів успішного створення українських версій сайтів, вдалого перекладу інтерфейсу та контенту. Усі вони дозволяють зробити беззаперечний висновок – довірити створення української версії сайту варто команді професіоналів, для яких трудомістка технічна частина робіт взагалі не є проблемою.