Захворювання ясен у собак

ДУМКА 18, Серпень 2023, 18:32 13
Захворювання ясен у собак

Стоматологічні захворювання – часта проблема, з якою стикаються власники собак. Більшість вихованців віком понад чотири роки мають різні проблеми ротової порожнини, але їх господарі не завжди своєчасно звертають на це увагу. Тим часом здоров’я ясен та зубів багато в чому впливає на якість життя та загальний стан здоров’я собаки.

Причини захворювань ясен

Захворювання ясен у собак розвиваються під впливом факторів, які можна умовно поділити на три групи:

Фактори, пов’язані із зубним нальотом – бактерії, що мешкають у роті у собаки, та продукти їх життєдіяльності. Зубний наліт постійно формується на зубах собаки. Розмножуючись, бактерії, що входять до його складу, поступово утворюють так звану біоплівку. На початку формування зубного нальоту до його складу входять переважно бактерії, які не завдають шкоди організму. Потім, у процесі дозрівання нальоту, у ньому поступово збільшується кількість патогенних бактерій, що може призвести до розвитку гінгівіту. 

Згодом зубний наліт товщає і мінералізується, утворюючи на зубах щільні відкладення – зубний камінь. Він може мати жовтий, сірий або коричневий колір і розташовуватися на коронці зуба над яснами (наддесневий або сурагінгівальний камінь) або в кишені ясен (піддесневий або субгінгівальний камінь). Надясновий зубний камінь формується в результаті взаємодії зубного нальоту з мінеральними речовинами слини. З цієї причини найбільші та помітні відкладення з’являються біля вивідних проток великих слинних залоз: на зовнішній стороні молярів, премолярів та іклів верхньої щелепи. 

Зубний камінь може не завдавати собаці занепокоєння, проте його шорстка поверхня сприяє посиленому накопиченню зубного нальоту, бактерії якого можуть стати причиною виникнення запальних захворювань ротової порожнини: стоматиту, гінгівіту, періодонтиту. Крім того, досягаючи значних розмірів, надясенний зубний камінь може травмувати ясна, а підясенний – відсувати її, поступово оголюючи шийку зуба і утворюючи періодонтальну кишеню. Усередині нього накопичуються залишки їжі, що спричинює посилене розмноження бактерій. Згодом це може призвести до прогресування запальних процесів, а також розхитування та випадання зубів.

Місцеві фактори чи особливості стану ротової порожнини:

 • скупченість та неправильне розташування зубів;
 • неправильна будова та травми зубів (дефекти емалі, сколи, переломи зубів);
 • наявність зубного каменю;
 • травми ясен;
 • особливості вироблення та складу слини.

Різні порушення прикусу (скупченість, надмірна чи недостатня кількість зубів, їх ушкодження, неправильне розташування) призводять до нерівномірного навантаження на щелепу при жуванні. На ділянках зубної поверхні, що мало використовуються, накопичуються залишки корму і активно формується зубний наліт, який пізніше мінералізується і утворює зубний камінь. Ця проблема часто зустрічається у декоративних собак маленького розміру.

Склад слини у кожного собаки має індивідуальні особливості. Наприклад, показник кислотності можуть бути різні значення. У нормі у собачої слини рН приблизно дорівнює 72-85 (у людини pH слини 68-74). Це один із факторів, завдяки якому карієс у собак зустрічається значно рідше, ніж у людини. Однак слабколужне середовище в ротовій порожнині сприяє утворенню фосфорнокислого кальцію, який входить до складу відкладень на зубах.

У собак може значно відрізнятися вміст у слині антимікробних речовин, які в нормі стримують зайве зростання бактерій. У деяких тварин ці речовини є недостатньою кількістю або повністю відсутні.

Загальні чинники чи особливості організму загалом:

 • стан імунної системи;
 • генетична схильність;
 • системні захворювання (цукровий діабет, ниркова недостатність);
 • дієта.

Іноді хронічний гінгівіт та його ускладнення є результатом порушень у годуванніі. Надмірно твердий корм може травмувати ясна, м’який і липкий викликає підвищене зростання бактерій, чим сприяє утворенню нальоту та зубного каменю. Надлишок чи нестача деяких поживних речовин та вітамінів також можуть провокувати розвиток запальних процесів у порожнині рота собаки.

Сукупна дія факторів різних груп може призвести спочатку до оборотного запалення ясен (гінгівіту), а потім незворотного пошкодження опорних структур зубів (періодонтиту), який нерідко закінчується їх втратою.

Ознаки захворювань ясен

Гінгівіт – запалення тканин ясен, яке характеризується почервонінням, набряком та кровоточивістю ураженої області. При своєчасному лікуванні та добрій гігієні порожнини рота гінгівіт у собак є оборотним станом. Якщо ж наліт продовжує накопичуватися і дозрівати, гінгівіт може перейти ти в хронічну форму і згодом прогресувати до пародонтиту, хоча це відбувається не завжди.

Ознаки гінгівіту:

 • галітоз – неприємний запах з пащі;
 • почервоніння ясен;
 • набряк;
 • болючість;
 • кровоточивість.

Причиною неприємного запаху з рота собаки стають бактерії зубного нальоту, які виробляють летучі сірчані сполуки. Ці речовини неприємно пахнуть і токсично впливають на слизові оболонки.

На початкових стадіях гінгівіту апетит у собаки може бути збережений. Однак при прогресуванні захворювання через сильну хворобливість ясен тварина може почати відмовлятися від їжі або віддавати перевагу вологому корму сухому.

Пародонтит виникає, коли бактерії та їх токсини проникають у ясенну борозну, викликаючи запальну реакцію в тканинах навколо кореня зуба. Це призводить до гнійного пародонтиту і ,як наслідок, підвищеної рухливості та випадіння зубів. 

Ознаки пародонтиту:

 • галітоз;
 • складнощі при вживанні їж або відмова від неї;
 • слинотеча;
 • наявність рясного зубного нальоту та зубного каменю;
 • набряк, почервоніння та кровоточивість ясен;
 • гнійні виділення з ясенної кишені;;
 • рухливість зуба.

Діагностика захворювань ясен

У більшості випадків власники собак самостійно помічають проблему, коли з’являються такі ознаки, як запах з пащі,і труднощі при поїданні корму, запалення та кровоточивість ясен. При огляді ротової порожнини вихованця можна побачити зубний камінь та змінені ділянки ясен.

В умовах ветеринарної клініки лікар проводить ретельний огляд ротової порожнини, ясен та зубів собаки. 

В залежності від складності ситуації формується план лікування: чищення зубів і підясневого простору ультразвуком, видалення уражених зубів, очищення та ушивання слизової оболонки після видалення, видалення новоутворень, грануляції. Зазвичай, після чищення проводиться полірування зубів тваринки. 

Крім стоматологічного огляду до проведення лікування можуть знадобитися додаткові дослідження: загальний і біохімічний аналіз крові, УЗД серця, рентгенівські знімки.

Лікування ясен у собак

Головним методом лікування захворювань ясен стає професійна чистка зубів собаці ультразвуком (видалення зубного каменю та нальоту).

Авіцена Вет – ветеринарна клініка у Львові, де прийом веде ветеринар-стоматолог. Тут можна вирішити питання з чисткою зубів, видаленням молочних та постійних зубів з гнійним пародонтитом, травмованих зубів, новоутвореннях слизової, переламах щелепи та проблемах кісток щелепи.

Профілактика захворювання ясен у собак

Для запобігання захворюванням ясен важливе значення має гігієна порожнини рота собаки.

Потрібно з раннього віку привчити собаку до чищення зубів. Для цього власник повинен регулярно оглядати зуби та ясна вихованця, щоб той звик спокійно ставитися до таких дій. Після цього слід познайомити собаку із зубною щіткою і поступово встановити режим чищення зубів не рідше 4 разів на тиждень.

До чищення зубів потрібно приступати після годування, переконавшись, що в роті вихованця не залишилося видимих частинок їжі. Для проведення цієї процедури слід використовувати спеціальну щітку та зубну пасту для тварин. Пасти, призначені для людей, для чищення зубів собаки не годяться. Якщо чистка щіткою з якихось причин викликає труднощі, можна замість неї користуватися марлевою серветкою.

Як додаткові засоби, що дозволяють зменшити утворення бактеріального нальоту та зубного каменю, можна використовувати корми для профілактики стоматологічних захворювань, а також різні жувальні ласощі та іграшки.

Корма для профілактики стоматологічних захворювань – це збалансоване повнораційне харчування, що містить речовини, які пов’язують сполуки кальцію в слині, що перешкоджають утворенню зубного каменю. Їхні гранули мають щільну, але еластичну консистенцію, завдяки чому при поїданні вони очищають зуби собаки краще, ніж звичайні сухі корми.

У різноманітних жувальних ласощів приємний для собак запах та смак. Їх форма та консистенція дозволяють тваринам у процесі жування очищати зуби від нальоту та в окремих випадках – зубного каменю природним шляхом.

Важливо не лише самостійно контролювати стан зубів вихованця, але й регулярно приводити його на профілактичні огляди до ветеринарної клініки для стоматологічного огляду не рідше одного разу на рік, при проходженні диспансеризації. У разі потреби ветеринарний лікар дасть поради щодо догляду за ротовою порожниною або порекомендує пройти професійне чищення та лікування зубів.

Захворювання ясен, як правило, починають турбувати собаку у дорослому віці. Однак правильно організований регулярний догляд за ротовою порожниною вихованця може відстрочити появу проблем або допомогти їх уникнути.