“Слуги” хочуть нав’язати українцям обов’язковий email для отримання листів від держави

consaidin 21, Липень 2020, 19:10 1450
“Слуги” хочуть нав’язати українцям обов’язковий email для отримання листів від держави

В Україні вже незабаром разом з паспортами зможуть видавати електронні адреси. На офіційний email представники влади будуть надсилати листи і повідомлення. Причому факт отримання підтверджувати не доведеться.

Про те, як буде працювати нововведення і кого воно торкнеться – читайте в матеріалі.

Головні нововведення документа: кому видадуть електронну адресу
При отриманні паспорта вперше українцям будуть “автоматично (або за бажанням)” привласнювати електронну пошту.

Автор законопроекту “слуга народу” Олександр Федієнко пояснив, що це може бути, наприклад, “мовчазною згодою”. Наприклад, в анкету впишуть норму, згідно з якою українець не заперечує проти обробки своїх персональних даних і не заперечує присвоєння електронної пошти. Тоді разом з паспортом будуть видавати і поштову адресу.

При обміні паспорта видавати електронну пошту будуть за бажанням.

Тобто українець зможе відмовитися від присвоєння йому “офіційної електронної пошти”. Правда, юрист Олександр Плахотник додає, що і зараз є згода, наприклад, відмовитися від обробки персональних даних, заповнюючи анкети в державних відомствах, банках і т.д.

“Але якщо ви спробуєте відмовитися від обробки персональних даних, найчастіше вашу анкету, заяву просто не приймуть”, – розповідає Плахотник.

ФОП і юрособи зобов’язані отримати електронну пошту.

Якщо для простих українців залишають право вибору, то у випадку з бізнесом отримувати електронну пошту – зобов’язання. Це буде проходити або при оформленні (якщо воно буде відбуватися після вступу закону в силу), або при внесенні будь-яких змін до реєстрів.

Будь-які повідомлення, офіційні листи, які відправляються на електронну пошту, будуть вважатися офіційно доставленими.

“Листи і / або повідомлення, відправлені на офіційну електронну адресу, можна вважати спрямованими і офіційно врученими без додаткового документального підтвердження їх напрямки тощо”, – йдеться в законопроекті.

“За” і “проти” законопроекту
Головний автор законопроекту Олександр Федієнко заявив, що норму щодо електронних адрес для фізичних осіб запропонував один з колег. Мовляв, сама по собі вона правильна, але в першу чергу документ розроблявся для підприємців (ФОП та юридичних осіб), які зможуть спілкуватися з органами влади онлайн.

“Я вважаю, що в першому читанні потрібно прийняти будь-який законопроект. Я однозначно стою на позиції, що, якщо ми йдемо в цифрове держава, без цього атрибуту не обійтися. Ми ж цивілізована країна, ми розвиваємося в сторону електронно-цифрових технологій”, – розповідає Федієнко.

Адвокат Ігор Степанов вважає, що присвоєння електронної пошти права українців не порушує, але при цьому експерт називає “фікцією” норму, згідно з якою офіційний лист або повідомлення вважається доставленим без додаткового підтвердження.

В експертному середовищі є багато питань з приводу законопроекту. Експерт з кібербезпеки Маргарита Січкар додає: в законопроекті не прописано, на якій платформі створять електронну пошту, хто буде її організовувати, скільки це буде коштувати бюджету і / або українцям і хто буде відповідати за збереження листування.

“Якщо це офіційна пошта, за допомогою якої можна буде офіційно вести переписку, тим більше будь-яким чином себе верифікувати, така пошта не може перебувати на вже відомих платформах. Ми не можемо зобов’язати мільйони чоловік завести пошту і при цьому не мати гарантій, що ця платформа надійна, інформація не буде нікуди зливатися, а сама майданчик не закриється через три-співати років “, – додає Січкар.

Законопроект поки що тільки зареєстрований в Раді. І навіть якщо його приймуть у такому вигляді в першому читанні, вже до другого розгляду документ можуть кардинально переписати / доповнити.