У Зеленського готують законопроект для тотального контролю над ЗМІ, блогерами та соцмережами

ДУМКА 23, Листопад 2019, 22:07 859
У Зеленського готують законопроект для тотального контролю над ЗМІ, блогерами та соцмережами

У розробленому представниками «Слуги народу» законопроект про регулювання ЗМІ в Україні пропонується ввести оподаткування соціальних мереж, боротьбу з дезінформацією і відповідальність блогерів за їх контент.

Нові правила регулювання онлайн-медіа напередодні запропонував голова комітету Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики Олександр Ткаченко.

У Комітеті поки не вирішили, скільки має бути читачів у блогерів, щоб їх можна було прирівняти до онлайн ЗМІ. Як заявив Ткаченко, податковий комітет вже розробляє зміни до Податкового кодексу для соціальних мереж. Незабаром онлайн-ресурси можна буде штрафувати і блокувати за рішенням суду.

Основні положення законопроекту

В законопроекті передбачається, що Національна рада з питань телебачення і радіомовлення буде виконувати роль універсального регулятора. Нацрада займатиметься суб’єктами медіаринку, а також цифровими платформами, які працюють в Україні.

Верховна Рада збирається розглянути новий закон про медіа до кінця 2019 року. Водночас, досі залишається під питанням оподаткування онлайн-ЗМІ та соціальних мереж. Якщо блогерів прирівняють до ЗМІ, то постане питання не тільки оплати податків, а й контенту.

Також поки не зрозуміло, як регулювати діяльність блогерів, які націлені на Україну, але фізично не перебувають в країні. Також у новому законі планують ввести принцип чесної гри, за яким дохід ЗМІ не повинен бути менше, ніж сума фінансової підтримки від власника. Депутати збираються ввести посаду медійного омбудсмена, який спільно з громадськими організаціями відстежуватиме дезінформацію та звертатиметься до суду.

За поширення дезінформації один раз хочуть ввести адміністративну відповідальність, а за систематичне – навіть кримінальну.

Боротьба з фейками

Зараз деякі онлайн-ресурси працюють як юридичні особи, а новим законопроектом намагаються зарегулювати під один стандарт і новинні сайти і блогерів.

Експерти також відзначають, що законопроект, який стосуватиметься дезінформації, розробляє Міністерство культури, молоді і спорту. Але хто і яким чином визначатиме маніпуляції, спотворення, і фейки-на даний момент незрозуміло.

«Хто у нас буде такий розумний, щоб за дезінформацію відловлювати, а ще потім за неї штрафувати, а ще потім хтось понесе кримінальну відповідальність? Хотілося б подивитися на цей орган. Це вже більше схоже на цензуру. У Законі Ткаченко йдеться про Наглядову Раду, якій приписуються нові повноваження, в тому числі і регулювання всіх онлайн-платформ», – зазначив редактор ліга.Tech Юрасов.

Нагадаємо, президент Зеленський доручив Кабінету міністрів до кінця цього року розробити законопроект щодо врегулювання медіа в Україні. В тексті указу глави держави йдеться, що потрібно передбачити запобігання недостовірної і спотвореної інформації, а також розробити механізми її спростування. Російські юридичні та фізичні особи не повинні бути власниками або спонсорами медіа в Україні, йдеться в документі.