Укренерго не може розплатитися за “зелений тариф” через пільги заводам Коломойського

ДУМКА 21, Жовтень 2019, 18:37 1016
Укренерго не може розплатитися за “зелений тариф” через пільги заводам Коломойського

До кінця року у НЕК “Укренерго” може виникнути дефіцит коштів у сумі 1,58 млрд грн (9% всіх витрат) для компенсації ДП “Гарантований покупець” і постачальникам універсальних послуг (ПУП) витрат на оплату “зеленого” тарифу.

Про це йшлося на відкритому засіданні НЕК “Укренерго”.

В “Укренерго” пояснюють можливість виникнення браку коштів тим, що платежі за тарифом на передачу електроенергії у другому півріччі надходять нерівномірно і не в повному обсязі. Так, за підсумками липня-вересня заборгованість становить 1,09 млрд грн, або 11%, а оптимістичний прогноз рівня розрахунків у другому півріччі в цілому становить 91% (заборгованість – 9%).

“Також брак коштів для компенсації “зеленого” тарифу обумовлена тим, що для п’яти підприємств в липні і серпні 2019 дію нових тарифів на передачу припинена в судовому порядку”, – наголошується в повідомленні.

Цим п’яти компаніям за рішенням суду нараховувалася плата за попереднім тарифом-57,4 грн за МВт-год. водночас у розрахунку тарифу передбачалося, що вони платитимуть за вищими ставками, що діяли в той час: 347,14 грн за МВт-год у липні та 116,54 грн за МВт-год у серпні.

“В результаті загальне недоотримання коштів за липень-серпень через припинення тарифів через суд становить 321,4 млн грн. Ці кошти можуть надійти в рахунок оплати тарифу на передачу тільки після відповідного рішення судів”, – сказано в повідомленні.

В підсумку у другому півріччі загальні витрати “Укренерго”, які здійснюються за рахунок тарифу на передачу, мають перевищити надходження на 1,58 млрд грн. Це кошти, які необхідно сплатити на користь “гарантованого покупця” і ПУП для компенсації “зеленого” тарифу. Але з вказаної суми “Укренерго” може компенсувати витрати на “зелений” тариф тільки в розмірі 503 млн грн за рахунок залишків на рахунках. Таким чином прогнозована недоплата “гарантований покупцеві” складе 1,08 млрд грн.

В “Укренерго” також заявляють, що ДП “Гарантований покупець” при формуванні рахунків для компенсації своїх витрат на сплату “зеленого” тарифу не враховує положення постанови Кабміну №483 від 5 червня (механізм ПСО), яким встановлено, що ці витрати повинні частково покриватися за рахунок його власного прибутку.

“В результаті суми в рахунках, які “Гарантований покупець” виставляє “Укренерго”, значно збільшуються, порівняно з тими, які закладені в тарифі на передачу. Відповідно у вересні в тарифі на передачу було передбачено для компенсації “Гарантованого покупця” 1,04 млрд грн, тоді як підприємство виставило актів на 1,9 млрд грн”, – сказано в повідомленні.

У той же час навіть якщо “покупець Гарантований” буде враховувати положення ПСО, його дохід все одно може бути менше планових показників за недоотримання прибутку від продажу електроенергії, виробленої на АЕС. Це пов’язано з тим, що з 14 серпня по 20 грудня вийшов в аварійний ремонт 1-й енергоблок Хмельницької АЕС. За розрахунками “Укренерго” “Гарантованим покупцем” коштів від продажу електроенергії з АЕС може становити майже 1,9 млрд грн.

У зв’язку з цим “Укренерго” пропонує законодавче врегулювання механізму ПСО, щоб “Гарантований покупець” не мав жодних сумнівів у можливості використовувати свій прибуток для виплати “зеленого” тарифу.

Також компанія пропонує створити механізм коригування тарифу на передачу, якщо є ризик того, що “Гарантований покупець не зможе отримати в достатньому розмірі прибуток, який йде на виплату “зеленого” тарифу.

“Також зараз йде дискусія навколо введення відповідальності за небаланси виробників з ВДЕ. Це питання енергетичної політики, і він може позитивно вплинути на ці проблеми. Ще один потенційний інструмент для поліпшення платіжної дисципліни – збільшити штрафи на несвоєчасну оплату послуг з передачі електроенергії. І нарешті, ми сподіваємося, що НКРЭКУ, виграє в суді справи, в яких оскаржуються тариф на послуги з передачі в липні-серпні 2019 року”, – зазначив перший заступник голови правління НЕК “Укренерго” Володимир Кудрицкий.