Для створення “поясу успішності” на Донбасі необхідно 590 млрд гривень, – віце-прем’єр Резніков

Володимир Маркопольский 28, Березень 2021, 19:14 121

Для відновлення і розвитку економіки Донецької та Луганської областей планується залучити чотири джерела фінансування, а залучати інвесторів будуть для реалізації головної ідеї – створення “пояса успішності”.

Про це в ефірі телеканалу “Дом” розповів віце-прем’єр-міністр – міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков.

Віце-прем’єр повідомив, що на ліквідацію наслідків російської агресії на Сході Україні необхідно 21 млрд доларів (587 млрд гривень).

“Цю цифру ми заявили, посилаючись на дослідження Віденського міжнародного інституту економіки. Передбачено, що стільки коштів потрібно буде Україні на відновлення зруйнованої економіки у зв’язку з окупацією тільки частини Донецької та Луганської областей. Це навіть без Криму”, – пояснив він.

За словами Рєзнікова, уряд розглядає чотири джерела фінансування відновлення територій: власний бюджет, донорська допомога, зовнішні кредити та інвестиції.

“Свого бюджету нам не вистачить. Донорські варіанти допомоги завжди локальні, точкові, невеликі. Тому потрібно створити умови, щоб додався четвертий ресурс – інвестор”, – пояснив віцепрем’єр.

Він зазначив, що залучати інвесторів будуть для реалізації головної ідеї – створити “пояс успішності” на підконтрольній Україні частині Донецької та Луганської областей.

“Грошей у світі сьогодні багато, дешевих. Люди шукають, куди їх вкласти … Якщо ми запропонуємо більш пільгові та успішні умови, то ті, хто займається ризиковим капіталом, вони зайдуть. Тому що в більш ризикових умовах вони можуть більше заробити. Питання маржинальності”, – вважає чиновник.

Тому, за його словами, завдання уряду-створити умови, які залучать інвесторів. Зокрема, враховуються чотири основні моменти. По-перше, інвестиції повинні бути застраховані від військових і політичних ризиків.

“Є ідея створення страхового фонду, в який частину грошей покладе держава, а частину грошей дадуть саме донори, західні партнери. І це буде забезпечувати покриття страхових ризиків. Прилетів, не дай бог, снаряд, – підприємець отримає компенсацію”, – зазначив Резніков.

Крім того, за його словами, необхідна імплементація можливості роботи філій міжнародної торгової палати (ICC), міжнародних комерційних арбітражів, які будуть розглядати всі суперечки, що виникають з інвесторами.

Водночас йдеться про скорочення адміністративних процедур, бюрократизму для полегшення роботи бізнесу, прискорення процедури відкриття підприємств тощо.

Нарешті, четвертий аспект-це орієнтованість на малий і середній бізнес. “Зрозуміло, що в безпосередній близькості від лінії зіткнення ніхто не буде будувати великий завод. Тому наша ставка – на малий і середній бізнес. І мої комунікації з польськими, турецькими та іншими партнерами свідчать про те, що це дуже успішне рішення. Ось польська економіка настільки гнучка, настільки пластична, що навіть в епоху коронавірусу вона вистояла і зберігає позитивну динаміку. І турецький підхід-це теж середній і малий бізнес”, – зазначив віцепрем’єр.

Він уточнив, що спочатку ідею про створення “поясу успішності” втілюватимуть на підконтрольній Україні частині Донецької та Луганської областей. А після повернення до складу України тимчасово окупованих територій проект реалізується і на решті частини регіону.

Резніков додав, що уряд вже затвердив концепцію економічного розвитку Донецької та Луганської областей, на її підставі зараз формується стратегія, “і фіналом буде пакет законопроектів у парламенті”.