Лише в Україні влада зупиняє видобуток дешевої електроенергії та піднімає тарифи на неї

consaidin 28, Травень 2020, 13:22 187
Лише в Україні влада зупиняє видобуток дешевої електроенергії та піднімає тарифи на неї

Про горезвісних 5%. І мова йде не про кефір або ряжанку. А про невичерпний для нашої політичної системи метод підпорядкування загальних інтересів одиноосібним цілям.

Коли почалася вся ця вакханалія з “зупинкою” реакторів АЕС і тиском на зелену енергетику, я уважно спостерігав, коли ж досвідчені ляльководи непомітно проштовхнуть справжнє рішення, що пояснює всю цю метушню.

Це як під виглядом законопроекту про ядерну безпеку відкрити імпорт російської електроенергії і потім розповідати, що він може складати “лише 5%”. До речі, знову ці 5%, десь вони вже зустрічалися, правда?

І ось нове рішення: атомні станції будуть продавати 5% своєї генерації за “прямими договорами”, тобто і не в рамках виконання зобов’язань ПСО, і не з допомогою існуючих ринкових механізмів.

Це рішення вже викликало шквал критики європейського енергетичного співтовариства, яке в своєму листі на адресу нашого Міністерства енергетики написало про ігнорування і правил ЄС, та чинних законів України.

На думку “Енергоатому”, зобов’язання ПСО (продаж електроенергії для потреб населення) потрібно скорочувати до 50% з нинішніх 85, і цього б вистачило для збереження нинішніх тарифів для фізичних осіб.

Натомість значна частина промисловості отримала дешеву електрику, але це не вигідно самі знаєте кому (теплової генерації).

З іншого боку, є й інша ФПГ, яка не генерує, а купує струм для своїх феросплавів. І її інтереси теж треба поважати.

Саме тому й з’явилися ті самі 5%, яких вистачить для того, щоб забезпечити дешевою електроенергією одного олігарха і не образити по ціні другого, зберігши штучно завищений ринковий показник цін на енергоресурси для всіх інших підприємств.

У цьому олігархічний консенсус у 5% і полягає животіння інших 95%, коли наша країна, маючи всі можливості для того, щоб ціна на електроенергію стала чинником конкурентоспроможності, замість цього отримує фактор повної непрогнозованості, при якому жодне серйозне виробництво у нас не буде відкрито, крім напівфабрикатів, які вже давно монополізовані кількома ФПГ.

І та ж історія з “зеленою” енергетикою – “кидок” домашніх станцій, які сплачували податки до 19,5%, такий же “прокид” інвесторів середнього формату і “договірняк” з кількома великими гравцями, які можуть економити на масштабі, оптимізувати податки і, відповідно, готові на більш низький тариф.

І ніякі “няні”-інвестиції до нас вже не заманять. Економіка колосальних можливостей, ось тільки вони реалізуються на 5% зі знищенням інших 95%…