На півдні Франції виявили руїни будинків давньоримської знаті. ФОТО

Володимир Маркопольский 22, Березень 2021, 05:42 70

Археологи з Національного інституту превентивних археологічних досліджень (Inrap) виявили в місті Нім залишки двох, багато прикрашених будинків періоду римського панування.

Близько 28 р.До н. е. римляни заснували тут колонію Nemausus. За часів розквіту в місті проживало близько 50 000-60 000 жителів. Зводилися різні громадські, розважальні та житлові споруди. У Стародавньому Німі діяли базиліка, курія, гімназія, амфітеатр, кілька храмів і, можливо, цирк.

Коли археологи з Inrap вели розкопки в районі Римського форуму, команда несподівано натрапила на два римських будинки. Судячи з добре збереженої, розкішної обробки, колись в цих будівлях проживали представники Римської еліти.

Будинок (домус) складався з вестибулуму (вестибюля), який вів у великий центральний зал – Атріум. А також з декількох кубикул( спалень), триклініума (їдальні), таблиці (вітальні або кабінету) і куліни (кухні).

В одному з розкопаних будинків знайшли мармурову підлогу, виконану в техніці сектильного опусу (opus sectile). Ця художня техніка передбачає нарізку і полірування матеріалів (зазвичай мармуру, перламутру, скла) з подальшим «викроюванням» за обраним шаблоном.

На відміну від мозаїки, в якій зображення створюється за допомогою дрібних шматочків однакового калібру, opus sectile використовує різні за розміром фрагменти. У тому числі досить великі.

Команда також виявила приміщення з залишками центрального опалення. У давнину гаряче повітря циркулював під підлогою і через труби в стінах. За межами будинку знаходилися внутрішні двори з садовою керамікою, а також мармуровий басейн з напівкруглою апсидою.

Довідка

Нім – Nîmes) – адміністративний центр департаменту Гар. Населення-близько 140 тисяч осіб.

У давнину на цих землях проживало галльське плем’я вольків-арекоміков. Вони підкорилися римлянам в 121 р. До н. е. місто Ним на місці галльського поселення було засноване приблизно в 28 р. До н. е. при імператорі августа (63 р. До н. е. – 14 р. н. е.)

Завдяки вдалому розташуванню у виноробному регіоні і наданим імператорами привілеїв, Ним став одним з найбільших римських міст на території сучасної Південної Франції.

Сьогодні жодне з французьких міст не може конкурувати з Німом за кількістю давньоримських пам’яток.