У Британії знайшли 1900-річну фігурку людини з сучасною зачіскою

Володимир Маркопольский 27, Лютий 2021, 06:37 325

У Великобританії археологи Національного фонду National Trust виявили крихітну п’ятисантиметрову фігурку I століття, що зображує людину з дуже акуратною стрижкою.

Прес-реліз про відкриття опублікований на сайті National Trust. Йдеться про крихітну статуетку, виявлену при розкопках в Уімполі, графство Кембриджшир. Раніше експерти встановили, що вона була виготовлена з мідного сплаву в I столітті нашої ери.

Досі археологи припускали, що ця невелика, висотою всього п’ять сантиметрів, фігурка зображує якесь кельтське божество. Зокрема, було висловлено припущення, що вона може уособлювати Цернунноса, бога родючості.

Однак очищення цього артефакту змусило дослідників задуматися. Предмет виявився унікальним у своєму роді. На це вказують деталі, ретельно виготовлені стародавнім майстром. Наприклад, археологів вкрай здивував зовнішній вигляд зображеної людини. Вони кажуть, що його немов би стригли в наші дні.

Читайте також: Археологи за допомогою лазера відновили давньоримську фреску

На статуетці чітко видно коротко пострижені акуратні вуса. Зачіска цього чоловіка теж виконана вкрай акуратно. Видно, що волосся коротко пострижені ззаду, на скронях вони – прямі, а спереду волосся, довші, теж акуратно зачесане набік.

Археологи знайшли таку ж зачіску в каталозі одного з модельних агентств. Сучасна стрижка значиться в ньому під номером 100. Але відкриття показує, що аналогічні зачіски, ймовірно, в Східній Англії користувалися популярністю і 1900 років тому.

“Ця фігурка-виняткова Знахідка, – вважає археолог Шеннон Хоган. – Завдяки ретельній консервації та очищенню ми тепер можемо бачити деякі примітні деталі. Зачіска і вуса настільки акуратні, що можуть вказувати на сучасні тенденції. Можливо, такі вуса і зачіска були типові для зображень цього конкретного божества”.

Читайте також: Нещодавно археологи показали, як виглядав найдавніший протез

Походження артефакту поки залишається загадкою. Артефакт датується I століттям нашої ери. Вчені не виключають, що він міг бути виготовлений в Римі і привезений римлянином до Британії. Але при цьому вони відзначають, що у фігурки є деякі суто Кельтські риси, наприклад, очі мигдалеподібної форми.

Ймовірно, у фігурки була і якась декоративна вставка, втрачена з століттями. На це натякають руки, складені в районі торсу і утворюють кільце.

“У нас вкрай обмежені пізнання про те, як виглядали звичайні люди Англії в той час, – продовжує Шеннон Хоган. – Тому прекрасно деталізована фігурка може дати нам дражливий уяву погляд на їх зовнішність або ж на те, як вони уявляли собі своїх богів”.

Цікаво й те, що знайдена фігурка, ймовірно, спочатку служила рукояткою невеликої лопати. Якщо це дійсно так, то вона цілком могла зображати якогось бога, “відповідального” за повсякденні справи. До слова, під час римської окупації Британії, що тривала з 43 по 410 роки нашої ери, кельтська релігія перемішалася з римськими віруваннями, через що у них з’явилися спільні риси. Зокрема, обидва народи шанували кілька однакових божеств.

Додамо, що цей дивовижний артефакт був знайдений при розкопках стародавнього поселення, яке, по всій видимості, було місцевим центром торгівлі і ремесел. Воно було розташоване на перетині торгових шляхів. Про це свідчать інші знахідки.

Наприклад, тут були розкопані фрагменти кераміки, привезеної з інших країн і регіонів, а також близько 300 металевих предметів: монети, косметичні приналежності, Елементи кінської збруї і спорядження солдатів, наконечник списа, сокира, брошки, цвяхи та інше.

Нагадаємо, раніше повідомлялося, що в Йорданії археологи знайшли сліди 20-тисячолітнього ритуалу поховання.

Раніше повідомлялося, що в Британії знайдено пам’ятник мезоліту вдвічі старше Стоунхенджа.

Крім того, повідомлялося, що археологи знайшли в Аргентині секретний притулок, який, імовірно, призначався для керівників нацистської Німеччини.