Єгиптологи розшифрували 3500-річний папірус з секретами муміфікації

Володимир Маркопольский 2, Березень 2021, 07:06 148

Співробітники Копенгагенського університету розшифрували недавно виявлений давньоєгипетський папірус, вік якого становить близько 3500 років. Виявилося, що стародавній документ являє собою коротку, але детальну інструкцію з бальзамування тіл померлих.

Короткий звіт про відкриття опублікований на сайті Копенгагенського університету. Повідомляється, що єгиптолог Софі Шедт зуміла розшифрувати давньоєгипетський папірус, відомий під назвою папірус Лувра-Карлсберга. Справа в тому, що одна частина цього рукопису належить Лувру в Парижі, а інша зберігається в колекції папірусів Карлсберга в Данії.

Вчені спочатку припустили, що папірус містить текст медичного характеру. Його розшифровка дала єгиптологам нові знання про техніку бальзамування в Стародавньому Єгипті. Текст являє собою інструкцію, дотримуючись якої, сучасні дослідники змогли відновити процес бальзамування. Він використовувався для підготовки древніх єгиптян до загробного життя. До речі, це найдавніше на даний момент збережене Керівництво по муміфікації.

Читайте також: В Британії знайшли 1900-річну фігурку людини з сучасною зачіскою

Як відомо, в Стародавньому Єгипті бальзамування вважалося священним мистецтвом. Цим займалися тільки присвячені. Вчення було таємним і передавалося від одного бальзамувальника до іншого усно. Збережених письмових свідчень, які, ймовірно, були великою таємницею, дуже мало – розшифрований документ став всього лише третім древнім текстом про муміфікацію, відомим науці.

“Ймовірно, цей текст був допоміжним засобом для запам’ятовування, – говорить Софі Шедт. – Тому його передбачувані читачі повинні були бути фахівцями у своїй справі. Текст повинен був нагадувати їм певні деталі, такі як рецепти мазей і використання різних типів пов’язок. При цьому деякі більш прості процеси, наприклад, сушка тіла натроном (природною содою), не включені в текст”.

Читайте також: Археологи показали, як виглядав найдавніший протез

Бальзамування проводилося в майстерні, спеціально побудованої поруч з гробницею. Воно тривало 70 днів, які були розділені на два рівні основні етапи. На першому етапі протягом 35 днів тіло померлої людини висушували, а на другому, також 35-денному, тіло обмотували “бинтами”.

У період сушіння тіло обробляли сухим натроном зсередини і зовні. Даний процес починався на четвертий день бальзамування після очищення тіла, видалення з нього внутрішніх органів, мозку і очей. На другому етапі тіло не тільки обгортали в тканину, але і обробляли ароматичними речовинами. Процедури другого етапу детально описані в папірусі Лувру-Карлсберга.

Читайте також: Археологи за допомогою лазера відновили давньоримську фреску

“Нова захоплююча інформація, яку дає нам текст, стосується процедури бальзамування обличчя померлого, – говорить Софії Шедт. – Ми отримали список інгредієнтів, в основному ароматичних речовин рослинного походження і сполучних речовин, які перетворювали в рідину. Бальзамувальники просочували нею шматок червоного полотна, який потім щільно прикладали до обличчя мертвого. Це дозволяло укласти особа в “захисний кокон”, виготовлений з ароматного і антибактеріальної речовини. Даний процес повторювали з чотириденним інтервалом”.

До речі, нові дані узгоджуються з дослідженнями ряду мумій, проведених єгиптологами раніше. Тоді було встановлено, що обличчя мумій були покриті тканиною і смолою. Опис з рукопису пояснює, як саме робили це стародавні бальзамувальники.

Читайте також: Вчені прочитали 1900-річну платіжну квитанцію римського легіонера

За словами Шедт, важливість розшифрованого посібника для реконструкції процесу бальзамування полягає в тому, що в ньому детально описаний процес, розділений на чотириденні етапи. Раніше вчені не знали, що бальзамувальники “активно працювали з мумією кожні чотири дні”.

Додамо, що папірус Лувра-Карлсберга датується приблизно 1450 роком до нашої ери. Цей документ на 1000 років старший за два інших відомих папірусів з текстами про муміфікацію. Його довжина становить шість метрів, проте вчені вважають, що він міг бути довшим. Відомі науці фрагменти раніше належали двом приватним колекціонерам. Не виключено, що в приватних колекціях зараз зберігаються і інші фрагменти цього дивного документа.

Ми раніше повідомляли, що історики розкрили деталі секретної операції нацистської Німеччини з вивчення Антарктики.

Також повідомлялося, що археологи знайшли в Аргентині секретний притулок, який, імовірно, призначався для керівників нацистської Німеччини.

Так само ми повідомляли про те, що вчені відкрили таємницю стародавнього зображення людей з головами буйволів в Африці.