Історики за допомогою зубного рентгена прочитали закриті листи 17 століття

ДУМКА 5, Березень 2021, 16:05 202
Історики за допомогою зубного рентгена прочитали закриті листи 17 століття

Вперше в світі міжнародна група дослідників зуміла прочитати нерозпечатані листи епохи Відродження, не зламавши друку і не пошкодивши послання. Допоміг їм у цьому прилад для рентгена зубів.

Дослідження опубліковано в журналі Nature Communications, а коротко його описує Лондонський університет королеви Марії. Для аналізу дослідники взяли листи XVII століття, які століттями зберігалися нерозпечатаними в поштовій скрині. Зараз він знаходиться в колекції музею Гааги.

Ці послання досі скріплені печатками. За минулі століття вони стали дуже крихкими, будь-яка спроба розкрити їх може привести до знищення даних реліквій. Саме тому вчені і спробували прочитати послання, не роздруковуючи їх.

Цікаво, що для цього була використана досить несподівана технологія – прилад, який використовується в стоматології. Він являє собою високочутливий рентгенівський мікротомографічний сканер. Правда, для нового дослідження він був доопрацьований в стоматологічних дослідницьких лабораторіях Лондонського університету королеви Марії.

Читайте також: Вчені прочитали 1900-річну платіжну квитанцію римського легіонера

Відзначимо, що для аналізу були відібрані листи, так і не доставлені поштою адресатам. Конвертів тоді не було, тому листи складали, причому за досить складною технологією, що дозволяє убезпечити їх від чужих очей, і скріплювали печаткою, позначаючи зверху ще й певною буквою, знову ж заради збереження таємниці листування.

За словами співавтора дослідження професора Грема Девіса, використаний сканер з безпрецедентно високою чутливістю призначений для вивчення мінерального складу зубів. Але саме його висока чутливість дозволила розпізнати певні типи чорнила на папері, оскільки в них містяться метали.

Потім дослідники “перетворили” відскановані зображення в букви, що і дозволило прочитати листи вперше за більш ніж 300 років. Зокрема, нарешті відомим став зміст листа, датованого 31 Липня 1697 року. У ньому якийсь Жак Сеннак просить свого двоюрідного брата П’єра Ле Пера, французького купця в Гаазі, вислати йому завірену копію повідомлення про смерть якогось Даніеля Ле Пера.

Як відзначають дослідники, це та інші листи “дають захоплююче уявлення про життя і турботи простих людей в бурхливий період європейської історії, коли мережі листування об’єднували сім’ї, громади і торгівлю на величезних відстанях”.