“Знищити будь-якими засобами”: як терористи підірвали статуї Будди в Афганістані

ДУМКА 29, Березень 2021, 03:58 144
“Знищити будь-якими засобами”: як терористи підірвали статуї Будди в Афганістані

26 березня 2001 року представники терористичного руху Талібан вперше показали журналістам наслідки атаки на гігантські статуї Будди в баміанській долині, висічені в скелі на початку нової ери. Таліби * повністю знищили унікальні пам’ятники, врятувати які безуспішно закликав весь цивілізований світ.

Перші описи статуй Будди
Через Афганістан з давніх часів проходили найважливіші торгові маршрути. Не маючи виходу до моря, він, тим не менш, був перехрестям Азії і місцем зустрічі різних цивілізацій. Тому Афганістан дуже багатий археологічними пам’ятками. Рухалися по Шовковому шляху паломники поширили через його територію в Китай і Японію одну зі світових релігій – буддизм. Близько 1800 років тому в баміанській долині в центральній частині сучасного Афганістану з’явилися два колосальних статуї Будди, вирубаних з пісковика у прямовисних скелях. Статуї вражали уяву мандрівників і служили об’єктом поклоніння для місцевих жителів. У печерах і гротах поруч з ними жили тисячі буддійських ченців.

Першим точний опис долини і її пам’ятників дав в VII в н. е. Китайський мандрівник Сюань Цзан, який відвідав баміанське царство.

Дослідники з різних країн користувалися його працями аж до кінця XIX століття.

«На схилі гори, на північний схід від столиці, знаходиться кам’яна статуя Будди, який представлений стоїть. Статуя висотою від 140 до 150 футів (від 42,6 до 45,7 метрів). вона має блискучо-золотистий Колір; око засліплюється при вигляді її дорогоцінних прикрас. На схід від цього місця розташований монастир, який був побудований першим царем цієї держави. На схід від монастиря височіє латунна статуя Шак’ямуні-Будди, зображеного теж в стоячому положенні; висотою вона близько 100 футів (30,5 м). кожна частина її була відлита окремо; по з’єднанні всіх частин разом і утворилася ціла стоїть статуя Будди. В 12 або 13 Лі (в 6 або 6,5 км.) на схід від міста, в монастирі можна бачити лежачу статую Будди, що занурюється в нірвану; довжина статуї близько 1000 футів (304 м)”, – так виглядав опис Сюань Цзана в переказі пізніших авторів.

Арабський історик і географ IX століття аль-якубі помічав, що» статуї можна бачити з великої відстані”, а відвідували їх індійці приносили пахощі і жертви.

“Паломники, наближаючись до них, повинні були опустити очі на землю ще за довго до того, як можна буде побачити ідоли. Якщо випадково паломник побачить статуї, то вони повинні повернутися назад і почати ходіння знову», — зазначав він.

У 1832 році статуї Будди в Баміані відвідав англійський дослідник Олександр Бернс. Він зробив малюнок статуй. До того моменту через вивітрювання і людських дій були сильно пошкоджені особи статуй. Фігури виконані в традиційному для Індії стилі, але їх тіла задрапіровані в Грецький одяг. Це єдиний випадок синтезу Індійського і середньоазіатського мистецтва і еллінізму, принесеного армією Олександра Македонського. Бернс вважав, що одна статуя зображує чоловіка, а друга, менша, — жінку.

Статуї пережили монгольську навалу, але не встояли перед ісламістським рухом Талібан, який контролював значну частину Афганістану в період з 1996 по 2001 рік.

Знищення культурних цінностей талібами
Після захоплення Баміана у вересні 1998 року таліби пригрозили підірвати гігантські скульптури Будди. Вже через п’ять днів після заняття міста, 18 вересня, вони спробували підірвати малу статую, довершивши руйнування її обличчя. Таліби випустили ракети в промежину статуї, пошкодивши складки одягу фігури і знищивши фрески в ніші, де стояла скульптура.

Нове загострення припало на 2001 рік. У лютому в Нью-Йорку почався судовий процес над чотирма арабами-спільниками Усами бен Ладена, які звинувачувалися в підривах двох посольств США в Африці. Американці попередили талібів про їхню відповідальність за кожен злочин терориста №1. В результаті санкцій ООН режим талібів опинився в міжнародній ізоляції. Ті перейшли в наступ у війні з опозиційним рухом Північний альянс, припускаючи кинути виклик тиску з боку Заходу. 13 лютого 2001-го загони Північного альянсу захопили Баміан. Однак таліби досить швидко відбили його назад.

26 лютого лідер Талібану мулла Омар наказав своїм військам зруйнувати дві гігантські статуї Будди.

Свою позицію він пояснював наступним чином: “Бог єдиний, А ці статуї поставлені для поклоніння, що помилково. Вони повинні бути знищені, щоб не бути об’єктом культу ні зараз, ні в майбутньому».

1 березня 2001 року з’явилася перша інформація про те, що таліби почали руйнування буддистських пам’яток в країні. Міністр культури в адміністрації Талібану мулла Кудратулло Джамаль зробив заяву:»всі ці пам’ятники будуть знищені будь-якими засобами”.

“Поки таліби збирали танки і динаміт, це рішення викликало широкий міжнародний протест, — повідомляв у своїй книзі «Талібан: Іслам, Нафта і нова велика гра в Центральній Азії» пакистанський журналіст Ахмед Рашид. – Багато країн, зокрема Японія, Шрі-Ланка І Єгипет, направили делегації до талібів з проханням зупинити знищення статуй. У багатьох столицях світу пройшли демонстрації буддистів, афганців і любителів мистецтва, але Талібан не зійшов, і 10 березня статуї були зруйновані вогнем танкових гармат і вибухами. Таліби знищили також близько 40 статуй з Кабульського музею і масивну стародавню статую лежачого Будди в Газні. Талібан звинуватив весь світ в тому, що їх режим знаходиться в ізоляції і голодуючий народ значить менше, ніж ці статуї, хоча самих талібів доля народу турбувала найменше».

Добре знав порядки талібів Рашид констатував, що «цей злочин не може бути виправдано ніякими посиланнями на іслам».

Відомо, що таліби доклали чимало зусиль для ліквідації статуй. Початковий обстріл статуй із зеніток і важкої артилерії завдав їм істотної шкоди, але не зруйнував пам’ятники. Потім кілька людей спустилися вниз по скелі і заклали вибухівку в отвори в статуях. Їх дії повністю схвалив бен Ладен.

26 березня 2001 року таліби вперше показали журналістам результат своєї деструктивної діяльності. Весь цивілізований світ був шокований актами вандалізму, що відбулися. 20 років тому уряди багатьох країн вперше усвідомили небезпеку, яку представляє режим талібів. Представник Талібану в Пакистані Абдул Салам Заїф зауважив тоді, що всі пропозиції з порятунку пам’ятників були передані Муллі Омару, проте він відхилив їх. Таліби також зробили різку заяву про те, що вільні чинити зі статуями, як вважають за потрібне.

Резонанс через те, що сталося сприяв зміцненню в Афганістані сил Північного альянсу, який відкрив два нових фронти і розосередив сили талібів.

У 2005 році в Баміані почалися розкопки статуї лежачого Будди, яку описав ще Сюань Цзан, і яка протягом століть залишалася надійно захованою від шанувальників і ворогів.