Усунення Шмигаля: як швидко офіс Зеленського зможе назбирати голоси

consaidin 20, Січень 2021, 00:06 114
Усунення Шмигаля: як швидко офіс Зеленського зможе назбирати голоси

Перед початком нового політичного сезону знову пожвавилися чутки про відставку Кабміну Шмигаля.

Насправді призначення нового уряду експертами прогнозувалося ще восени після проведення місцевих виборів. До 25 жовтня чіпати Кабмін було не вигідно з точки зору реклами досягнень влади. Президент Зеленський тоді активно здійснював VIP-агітацію регіонами країни й головним об’єктом вихваляння був проєкт “Велике будівництво”. За такої концепції звільняти уряд було недоречно.

Експерти вважали, що Кабмін Шмигаля мав піти після виборів та ухвалення проєкту Держбюджету-2021. Втім, спочатку розгляд документу в парламенті занадто затягнувся (бюджет ухвалили лише 15 грудня 2020 року), а потім друга хвиля пандемії COVID-19 внесла корективи у перші плани владних політтехнологів. За ситуації з поваленою економікою, порожньою казною та провалом боротьби з коронавірусом, ніхто з притомних фахівців брати на себе відповідальність ситуацію не захотів. Особливо не було претендентів на місце міністра охорони здоров’я Максима Степанова, що цілком зрозуміло.

“У Шмигаля великі проблеми, – написав у соцмережах нардеп VIIІ скликання Борислав Береза. – Чим далі, тим очевидніше, що він абсолютно не справляється. Щобільше – навіть не намагається впоратися. Або не може, або не хоче. А може йому працювати кур’єром між ОП і Кабміном куди простіше і спокійніше, там вирішують – він виконує. Але у такий диспозиції є одна неприємна особливість – в разі провалу, “добрі господарі” винуватим зроблять саме його. І ця мить невблаганно наближається. Дірявий бюджет, повний завал на антиковідному фронті, бездарна кампанія з підвищення газових тарифів, в результаті – розлючені українці, а через це й чергове падіння рейтингу Зеленського. Список можна продовжувати нескінченно. Загалом, Шмигаль провалив все що зміг і не виконав нічого з того, що обіцяв, або повинен був зробити”.

Ситуація на майбутнє є ще більш загрозливою. Так, за інформацією міністра фінансів Сергія Марченка, наступного року на Україну найбільші виплати державних боргів очікуються у вересні (65 мільярдів гривень). А загальні зовнішні борги на 2021 рік складають близько 99 мільярдів гривень. Марченко запевнив, що на Єдиному казначейському рахунку коштів, щоб погасити борги, достатньо. Проте, додав чиновник, країні все ж потрібна співпраця з МВФ. Але щодо цього існують великі сумніви.

Нагадаємо, в уряді розраховували, що штучне зниження ціни на газ для населення вдасться узгодити з МВФ як антикризовий тимчасовий захід. Втім, за даними декількох джерел, домовитися з фондом щодо цього питання не вийшло. Тобто з’явилася реальна можливість залишитися без траншу МВФ і у наступному році, хоча ці кошти вже закладені урядом у Держбюджет-2021. Подейкують, що в Офісі президента розраховують якось дожити до кінця опалювального сезону. Після чого знову відпустити ціни на газ та жалітися фонду на вимушеність ручного керування газовим ринком внаслідок фінансових проблем українців через коронакризу.

Паралельно в ОП відшукали заміну Шмигалю, й новим прем’єром має стати чинний в.о. міністра енергетики Юрій Вітренко. Втім, в парламенті для нього не знайшлося голосів навіть на призначення повноцінним міністром без приставки в.о. Нагадаємо, 17 грудня у Верховні Раді за його призначення дали голоси лише 153 нардепи від “Слуги народу” (депутати фракції, пов’язані зі спікером Дмитром Разумковим не підтримали колег) та члени груп “Довіра” та “За майбутнє”.

“Про те, що Вітренка готують на заміну Шмигалю, не говорить в кулуарах лише лінивий. А мої інсайдери з ОП кажуть, що заради цієї заміни різним групам у парламенті готові віддати посади міністрів та глав областей. Або хоча б пообіцяти”, – зазначає Береза.

Втім, наразі групі олігарха Ріната Ахметова відставка Шмигаля абсолютно непотрібна. Та й підсилення позицій іншого олігарха Ігоря Коломойського, креатурою якого експерти називають Вітренка, також потрібна хіба лише самому Коломойському. А отже, залишається спостерігати, яким чином зацікавлені сторони будуть збирати голоси у парламенті на користь чинного в.о. міністра енергетики, що може розтягнутися на довго.