Закон про референдум. Що ми отримаємо під виглядом народовладдя

consaidin 10, Червень 2020, 14:50 73
Закон про референдум. Що ми отримаємо під виглядом народовладдя

Закон про референдум, який президент пропонує прийняти як Невідкладні, може дати йому можливість влаштувати державу “під себе”

У грудні минулого року Володимир Зеленський оголосив п’ять складових “формули майбутнього” для України. В першу чергу – світ, потім – прозорі правила гри, інвестиції, якісна інфраструктура і, нарешті, народовладдя. За перший рік президентства світу так і не настав, правила гри, може, й прозорі, але не для всіх, інфраструктури та інвестиціях теж мало що хорошого можна сказати. Тому нехай буде хоч народовладдя. Кльово звучить.

На перший погляд цей проект – популістська ініціатива, спрямована на підвищення популярності глави держави та його політичної партії напередодні місцевих виборів. Адже є виконанням однієї з ключових передвиборних обіцянок. Але уважно почитав цей документ, швидше приходиш до висновку, що Зеленський тихою сапою перебудовує державне управління під своє уявлення про те, як тут все повинно функціонувати. І законопроект “Про народовладдя через всеукраїнський референдум” – черговий цеглинка у цьому будівництві. Він відображає прагнення чинного президента відтворити жорстку вертикальну систему управління державою і регіонами, де вся влада зосереджена в одних руках.

Закон про референдум Суть нововведень

Законопроектом передбачаються такі види всеукраїнський референдуму по предмету:

✦ затвердження закону про внесення змін до розділів I, III, XIII Конституції України;

✦ вирішення питання загальнодержавного значення;

✦ зміну території України;

✦ втрата чинності законом України або Окремих його положень.

В той же час не можуть бути предметом плебісциту питання, що суперечать положенням Конституції України, загальновизнаним принципам і нормам міжнародного права, закріпленими насамперед загальною декларацією прав людини, Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод, протоколів до неї. А також – спрямовані на ліквідацію незалежності України, порушення державного суверенітету і територіальної цілісності України, створення загрози національній безпеці України, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі.

Плюс не можна виносити на всенародне обговорення питання щодо податків, бюджету, амністії. А також віднесені Конституцією України і законами України до відання органів правопорядку, прокуратури або суду.

Відзначається, що на всеукраїнський референдум може виноситися тільки одне питання.

Крім того, проектом закону розширено коло суб’єктів процесу референдуму, Які реєструються у Центральної виборчої комісії як прихильники або опоненти питання Всеукраїнський референдуму.

Ними можуть бути як політичні партії, так і громадські організації, відповідно зареєстрований в Центральній виборчий комісії. Очікується, що це буде сприяти посиленню легітимації рішень, прийнятих на всеукраїнський референдум, зміцненню зв’язків інститутів громадянського суспільства з органами державної влади.

Референдум за народною ініціативою може бути призначений тільки після того, як буде зібрано понад 3 млн підписів виборців. Збором ЦИХ підписів буде займатися легалізована в ЦВК ініціативна група. Партії та громадські організації після відповідної реєстрації зможуть Отримати повноваження офіційних прихильників чи опонентів піднято на референдум питання, що дозволить їм сприймати участь в агітаційній кампанії “за” або “проти”.

За формою процес референдуму буде схожий на звичний для українців виборчий процес.

Референдум – в руках президента

Одночасно під прикриттям необхідності введення народовладдя законопроект передбачає інструментарій, який може бути використаний для посилення влади президента, адже в ньому присутні норми, які обмежують повноваження парламенту на користь глави держави.

Зеленський пропонує НАДАТИ йому практично виключні повноваження щодо призначення референдумів. Кілька статей, що визначають суб’єктність в цьому питанні, віддають повноваження саме президента. Так, стаття 15 передбачає, що саме глава держави так чи інакше стверджує і сам факт призначення референдуму, та питання, який на нього виноситься.

Відповідно до законопроекту на референдумі може бути ухвалено рішення щодо чотирьох кіл питань, в яких говорилося вище (затвердження закону про внесення змін до розділів I, III, XIII Конституції України, вирішення питання загальнодержавного значення, зміна території України і втрата сили закону або Окремих його положень ). При цьому винесення на плебісцит трьох з чотирьох – залишаються прерогативою президента.

Саме президент, за проектом, призначає всеукраїнський референдум щодо змін до Конституції України (у межах розділів I, III і ХІІІ). І для того щоб призначити такий референдум, президенту потрібна тільки власна ініціатива і Підписаний указ. Тобто парламент може прийняти хоч сотню законів про зміни у Відповідні частини Конституції, але без указу президента жоден з них не потрапить на референдум і НЕ зможе набути чинності.

Закон про референдум. Що ми отримаємо під виглядом народовладдя

У руках президента виявляється і такий інструмент саботажу парламентських ініціатив, як Конституційний Суд – орган, який традиційно є чутливим до думкою Банковій.

З панського столу Верховній раді скинуті повноваження призначати референдум тільки з одного питання – щодо зміни території України. Тобто Раді дістанеться лише токсичний питання визначення, раптом це стане необхідністю, територій України втраченими (та й то не без участі у процедурі президента). Адже важко собі уявити на Нинішній етапі існування нашої держави, що доведеться сприймати рішення про приєднання до країні тих або Інших частин.

Тим часом виключно за президентом залишається останнє слово в питанні призначення референдумів за так зване “народної ініціативи”. “Президент України проголошує всеукраїнський референдум за народною ініціативою, якщо його ініційовано з додержанням встановлених Конституцією України вимог щодо організації і порядку проведення всеукраїнський референдуму за народною ініціативою”, – зазначено в законопроекті. Тобто Фактично Зеленський або його ймовірні наступники зможуть Заруба будь-яку народну ініціативу під прикриттям суб’єктивного фактора “недотримання вимог Конституції”.

Ускладнює народу можливість прямого народовладдя також необхідність зборів не менше трьох мільйонів підписів електорально активних громадян не менше ніж у двох ТРЕТІЙ адміністративно-територіальних одиниць України. Тобто політсилам, Які захочуть зайти з цієї сторони, щоб скасувати ринок землі, швидше за все, нічого НЕ світить.

З іншого боку, а не особливо світить і народу України, адже інститут референдумів буде швидше інструментом глави держави для легитимизациы рішень, Які народяться в його голові. При цьому він має можливість формулювати запити до народу і вибирати час для таких запитів, щоб правильно скористатися настроями суспільства. У перспективі це дає можливість скасовувати деякі Незручні закони – про мову, наприклад … І при цьому повноваження президента – не дати комусь іншому, в тому числі і Верховної ради, ініціювати свій референдум. Очевидний перегин у бік президентської влади при задекларованої Конституцією України парламентсько-президентської моделі державної влади, вам так не здається?