Наслiдки відміни авансового внеску для приватних виконавців в Україні

ДУМКА 20, Травень 2020, 03:46 119
Наслiдки відміни авансового внеску для приватних виконавців в Україні

Дізнайтесь які наслiдки відміни авансового внеску для приватних виконавців в Україні. Виконання рішень суду в рамках закону. Виконавче провадження КСУ.

Прийняте у 2019 році Конституційним судом України рішення щодо визнання неконституційною законодавчу норму, яка встановлювала обов’язкову оплату авансового внеску ще перед відкриттям виконавчого провадження, має негативні наслідки для діяльності приватних виконавців.

Законом України “Про виконавче провадження” визначалось, що обов’язковою умовою для початку примусового виконання судових рішень було проведення оплати зі сторони стягувача авансового внеску. Ця оплата розраховувалась в розмірі двох відсотків від суми заборгованості, що підлягала стягненню, але не більше десяти мінімальних розмірів зарплати громадян. Такий стан справ викликав певне невдоволення зі сторони стягувачів, які були вимушені нести додаткові витрати після фактично виграного суду. Без внесення таких коштів,у встановленому порядку, особі доводилось самостійно розбиратись з наявними борговими зобов’язаннями. Конституційний суд фактично надав право відкривати виконавчі провадження усім бажаючим на безоплатній основі.

Що змінилось в діяльності приватних виконавців

Як доводить практика, наслідки відміни авансового внеску не сприяють покращенню стану справ з виконання рішень суду, а навпаки дестабілізує діяльність виконавчої служби, що негативно відображається на її кінцевих результатах роботи.

Такі нормативні зміни істотно впливають на можливості виконавців в процесі реалізації судових рішень, суттєво обмежуючи їх. Насамперед, це впливає на можливість якісного та своєчасного проведення приватними виконавцями своєї роботи. Враховуючи те, що витрати на ведення виконавчого провадження відшкодовуються боржником лише після реального стягнення майна або коштів, реалізація необхідних дій приватним виконавцем вимушено фінансується за власний рахунок. До відміни для цього використовувались кошти авансового внеску.

Види витрат у виконавчому проваджені

Чинне законодавство чітко встановлює види і розміри витрат, які виникають у процесіреалізації виконавчого провадження. Такі витрати, в основному, стосуються:

  • виготовлення чи пересилання необхідних документів;
  • оплати послуги експертів та інших осіб, що залучені до проведення виконавчих дій;
  • організації розшуку боржника чи його майна;
  • послуг щодо перевезення чи збереження арештованого майна;
  • оплати судового збору.

Внаслідок скасування можливостей отримання авансування, за відсутності відповідного фінансування зі сторони держави, виконавці позбавлені змоги на належному рівні та в повному обсязі здійснювати всі необхідні виконавчі дії. Така ситуація складається тільки на користь боржника і, безумовно, впливає на ефективність і кінцеві результати роботи органів, на які покладено повноваження щодо виконання судових рішень.