Національна комісія затвердила рівні володіння державною мовою

ДУМКА 21, Липень 2021, 07:50 22
Національна комісія затвердила рівні володіння державною мовою

Національна комісія зі стандартів державної мови затвердила класифікацію рівнів володіння державною мовою. Рішення визначають, як повинні володіти українці від вищих чиновників до мігрантам.

Відповідне рішення Нацкомісії № 31 набуде чинності з дня його офіційного опублікування. У ньому визначені наступні рівні знання мови:

Початковий рівень першого ступеня: засвідчує, що особа розуміє і може вживати загальні вирази і найпростіші фрази, необхідні для задоволення конкретних потреб, зокрема представити себе або іншу особу, задати і відповісти на питання про себе (місце проживання, сім’ю, особисті речі і т.п.); може взаємодіяти на простому рівні, якщо співрозмовник говорить повільно і чітко і готовий допомогти.

Початковий рівень другого ступеня: засвідчує, що особа розуміє і може вживати окремі фрази і широко вживані вирази, пов’язані з конкретними сферами повсякденного життя (елементарна інформація про себе і свою сім’ю, здійснення покупок, місцева географія, працевлаштування тощо); може спілкуватися в ситуації, коли необхідний простий і безпосередній обмін інформацією на звичні теми.

Середній рівень першого ступеня: засвідчує, що особа розуміє основний зміст чіткої, стандартної інформації на теми, близькі і часто вживані на роботі, в навчанні, під час дозвілля і т.п. рівень знання української мови дає можливість впоратися в більшості ситуацій, які можуть виникнути під час подорожі по Україні. Особа може просто і складно висловлюватися, зокрема на теми, що відносяться до особистої зацікавленості; здатне описати особистий досвід, події, мрії, плани, дати стислі пояснення щодо точки зору на деякі події.

Середній рівень другого ступеня: засвідчує, що особа може розуміти основні ідеї комплексного тексту як на конкретну, так і на абстрактну тему, включаючи спеціалізовані дискусії за своєю професією; може спілкуватися з носіями мови з таким ступенем швидкості і спонтанності, яка робить можливими регулярні відносини з ними, не викликаючи труднощів для жодної зі сторін; може чітко і докладно висловлюватися з багатьох тем, зокрема висловлювати свою думку з певного питання, приводячи переваги і недоліки різних позицій.

Рівень вільного володіння першого ступеня: засвідчує, що особа може розуміти широкий спектр складних і великих за обсягом текстів і розпізнавати в них прихований сенс; може висловлюватися швидко і спонтанно без помітних ускладнень, пов’язаних з пошуком засобів вираження, легко і точно використовувати українську мову в спілкуванні, навчанні і для досягнення професійних цілей; може чітко, структуровано і докладно висловлюватися по складних темах, демонструючи володіння знаннями правил граматики.

Рівень вільного володіння другого ступеня: засвідчує, що особа легко розуміє практично все, що чує або читає, може узагальнити інформацію за різними усними або письмовими джерелами, зробити аргументований виклад у логічній, послідовній формі, а також висловлюватися спонтанно, швидко і точно, передаючи найтонші відтінки сенсу навіть у складних ситуаціях.

Так, для отримання громадянства України особа повинна володіти державною мовою не нижче середнього рівня першого ступеня. А чиновники-Президент, Прем’єр-міністр, перший віце-прем’єр-міністр, віце-прем’єр-міністра, інші члени Кабінету Міністрів, прокурори, судді, адвокати, нотаріуси і т.д. повинні володіти державною мовою на рівні вільного володіння першого ступеня або на рівні вільного володіння другого ступеня.