У мережі опублікували лист американця, який описав жахи Голодомору в Україні 30-х років

ДУМКА 29, Серпень 2021, 05:15 3796
У мережі опублікували лист американця, який описав жахи Голодомору в Україні 30-х років

Музей Голодомору отримав підшивку листів британського інженера Джеррі Бермана. На початку 1930 – х він влаштувався на роботу в Станицю Луганську і вів активне листування з родичами і друзями, описуючи навколишню дійсність-Голодомор 1932-1933 років.

Про це повідомляє прес-служба музею, передає Думка.

“Почавши форсовану індустріалізацію в 1928 році, СРСР закуповував техніку за кордоном і активно запрошував іноземних фахівців, які вміли працювати з нею. Так у 1930-му з ПАР до УРСР потрапив Джеррі Берман-інженер містобудування та залізничного сполучення. У 1932-1933 роках він побував у Москві, Луганську та Харкові, але більшу частину часу провів у Станиці Луганській. Навколишню дійсність він описував у листах до братів, сестри і друга в ПАР, США і Великобританії”, – йдеться в прес-релізі.

Зазначається, що найбільше уваги у своїх листах Берман приділяє жалюгідному становищу робітників: картковій системі забезпечення продуктами, несправедливості в їх розподілі і постійній нестачі карток, дорожнечі продуктів і мізерності зарплат, що змушувало сім’ї робітників голодувати. При цьому положення іноземних фахівців прирівнювалося до партійної номенклатури і було значно краще-для них діяли власна система магазинів, закриті їдальні тощо. У листах Берман не тільки описує побут 1930-х, а й дає власну етичну оцінку злочинним діям СРСР.

“З кожним місяцем стає все гірше і гірше, тому в цьому місяці я отримую картки на 4 робочих, тобто, наприклад, одну картку треба розділити між 4 працівниками та їх сім’ями, тобто кожен отримує “нічого”! Тут ми всі працюємо тільки за хліб.

Нічого іншого ми не отримуємо, крім декількох рублів. Отже, чоловік, його дружина і четверо дітей, якщо перші два працюють, отримують 800 плюс 600 г, тобто 1,5 кілограма. Хліб на шістьох. Пам’ятайте, що більше нічого немає. Тому всі мої новенькі фахівці вищого класу просто залишають мене. Я не можу бачити, як люди голодують”, – цитує один з листів Радіо Свобода.

Також інженер писав: “Я отримую тут привілейований обід, який отримують тільки працівники кесонів під стисненим повітрям 2-3 атмосфери. Я не знаю, як вони виживають. Суп з кислих огірків і більше нічого. (Всі працівники отримують однакове), а потім друга страва-картопляне пюре з крихітним шматочком м’яса! Це привілей, тому що інші не отримують м’яса! Це така ж правда, як і те, що я тут! Скажіть це і розкажіть всім своїм друзям-комуністам, і нехай хтось заперечить це! І в цих напівживих людях успішно будується п’ятирічка!”

Як повідомляють у Музеї Голодомору, підшивка з листами Джеррі Бермана була знайдена на горищі британкою Алісон Маршал, дідусь якої – Мейер Фортес – був другом і одним з адресатів інженера. На початку 2021 року вона особисто передала цю унікальну знахідку в Музей Голодомору. Ці листи є унікальним свідченням і важливим джерелом інформації про 1930-х в Україні, і безпосередньо про умови життя робітників під час Голодомору.

Вже дуже скоро у відвідувачів музею буде можливість побачити ці листи в залі Пам’яті, який буде відкритий на початку вересня.