Рада попередньо ухвалила закон про перетворення «Укроборонпрому» на акціонерне товариство

Ірина Дубровська 29, Січень 2021, 17:21 23
Рада попередньо ухвалила закон про перетворення «Укроборонпрому» на акціонерне товариство

Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт №3822 про реформування підприємств оборонно-промислового комплексу державної форми власності. У разі його остаточного схвалення «Укроборонпром» стане акціонерним товариством.

Відповідне рішення підтримали 227 народних депутатів. «За» проголосували 202 народні депутати від «Слуги народу», 9 — від групи «Довіра», 12 — від фракції «Голос» та 4 позафракційних.

Як йдеться в пояснювальній записці, законопроєкт передбачає реформування «Укроборонпрому» в декілька етапів. Так, спершу планують підготувати до реорганізації підприємства, які входять до складу концерну. Потім — перетворити концерн на акціонерне товариство. А після цього — створити галузеві бізнес-об’єднання, теж у формі акціонерних товариств.

За словами депутата від «Слуги народу» та голови комітету з питань національної безпеки, оборони й розвідки Олександра Завітневича, в разі схвалення закон дозволить залишити лише ті потужності оборонних підприємств, які справді використовують, а решту продати й пустити отримані гроші в економіку.

Як розповів очільник «Укроборонпрому» Юрій Гусєв агентству «Інтерфакс-Україна», законопроєкт також передбачає трансформування концерну на два холдинги. За його словами, буде створено холдинг з робочою назвою «Оборонні системи України», а також аерокосмічний холдинг, який займатиметься авіацією та космосом.

Гусєв додав, що в «Укроборонпромі» наразі існує 137 підприємств, 21 з яких перебуває на тимчасово окупованій території, тож концерн їх не контролює.

За словами Гусєва, у 2021 році «Укроборонпром» припинить своє існування як державний концерн. Замість нього будуть створені нові холдингові компанії, які працюватимуть за принципами корпоративного управління й прозорості.

Підприємства, що виготовляють озброєння та військову техніку, мають відійти до оборонного холдингу. Також «оборонці» дістануться галузеві субхолдинги та спецекспортери.

Натомість аерокосмічний холдинг має стати власником низки авіабудівних підприємств. У держконцерні зазначили, що такий розподіл допоможе співпрацювати з приватними компаніями з України та залучати міжнародні інвестиції.

Державне акціонерне товариство — це акціонерне товариство, утворене у процесі перетворення державного підприємства, 100% акцій якого належать державі. До статутного фонду державного акціонерного товариства з боку держави можуть вноситися майно, пакети акцій та інші корпоративні права.